5. Hes Projesi TBMM Gündeminde

Son Güncelleme : 12 Mart 2021 22:03
5. Hes Projesi TBMM Gündeminde

TBMM Başkanlık Divanı üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Çanakçı deresi üzerine yapılması planlanan 5. Hes projesini üç bakanlığa soru önergeleri vererek Meclis gündemine taşıdı.

Söz konusu projenin geçtiğimiz aylarda yörede yaşayan vatandaşların tepkilerinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildiğini hatırlatan Tığlı, söz konusu Hes projesini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.
Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum’a verdiği soru önergesinde, hidroelektrik santrallerinin ekolojik denge üzerinde yarattığı geri dönülmez felaketlere dikkat çeken CHP’li Tığlı, hes projesine ait nihai raporun 1 Mart 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanarak askıya çıkarıldığını, 9 Mart 2021 tarihinde Akköy, Karabörk ve Sarayköy Muhtarlıkları ve Çanakçı Belediyesine ulaştırılan ÇED raporunun askı süresinin ardından sürecin hızla işlemeye başlayacağını dile getirdi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Milletvekili Necati Tığlı, projenin geçtiğimiz aylarda vatandaştan gelen tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca iptal edildiğinin  duyurulduğunu, halkın katılımı toplantısı ve CİMER vasıtasıyla vatandaşlar tarafından Çevre Bakanlığına yapılan itirazların ÇED raporunda ele alınmadığının görüldüğünü ifade ederek, “Yapılmak istenen, beşinci HES projesi kurulu bulunanların en büyüğü olma özelliğini de taşıyacaktır. Vadi boyunca regülatör ve HES arasında, UNESCO Acil koruma gerektiren somut olmayan kültürel miras listesindeki ‘Kuşdili’nin anavatanı Kuşköy’ün ulaşım yolu bulunmaktadır. Çanakçı Kaymakamlığı dereye tükenmekte olan kırmızı benekli alabalık bırakarak neslinin devamını sağlamaya çalışmıştır. HES projesi ardından göç yolları kapanarak nesli tamamen tükenecektir.” diye konuştu.

Kaynak : www.kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle