Bugün: 17.01.2021

İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi, İhale Aşamasına Geldi

İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi, İhale Aşamasına Geldi
Son zamanlarda Bulancak İlçesi’ndeki içme sularında görülen ve şikâyetlere neden olan bulanıklık sorunu ‘İçme Suyu Arıtma Tesisi’ projesiyle çözülecek.29.11.2020 18:56
Proje çalışmaları tamamlanan arıtma tesisinin ihalesi önümüzdeki ay yapılarak 5 ay içinde de devreye alınacak.

PROJE YAKLAŞIK 15 MİLYON LİRA’YA MAL OLACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Recep Yakar; “Son aylarda içme sularında görülen bulanıklık sorununun, ilçeye içme suyu sağladığımız bazı kuyularda zengin yeraltı minerallerinden olan demir ve mangan oranının yükselmesinden kaynaklandığını tespit ettik. Yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda çözümün arıtma tesisi kurulması olduğuna karar vererek hemen harekete geçtik. Bu amaçla Pazarsuyu/Güzelyalı bölgesinde 2.5 dönümlük bir alanı kurulacak arıtma tesisine tahsis ederek proje çalışmalarını tamamladık. Aralık ayı içinde halesini yapacağımız arıtma tesisi 5 gibi kısa bir sürede tamamlanarak devreye alınacak ve suyla ilgili tüm sıkıntılar son bulacaktır. İçme suyu arıtma tesisi yaklaşık 15 milyon Lira’ya mal olacak. İlçemize ve halkımıza temiz ve sağlıklı su verebilmek için olağanüstü bir gayretle çalışıyoruz. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

İÇME SUYUNUN TAMAMI ARITILACAK

Yapılacak arıtma tesisi; 150/200 litre/saniye kapasiteli olup, sistemde sırası ile kaskat havalandırma, durultucu kum filtreleri yer alacak. Bu sistem ile suda istenmeyen demir-mangan arıtımı yapılacak. Son olarak dezenfeksiyon işlemleri yapılarak tamamen temizlenecek su şebekeye verilecek.

Tesisin devreye alınmasından sonra; içme suyunda görülen renk değişimleri ve bulanıklık sorunu tamamen son bulacak. Çok yüksek kaliteli içme suyu kullanıma sunulacak ve en az 10 yıl su sıkıntısı yaşanmayacak. Devamında ise Giresun İli ile ortak başlanan içme suyu temini ve arıtma tesisi projesiyle entegre olunacak. Mevsimsel su sıkıntıları da son bulacak.

Etiketler: İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi - İhale Aşamasına Geldi

Diğer Bulancak haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.