Bugün: 10.08.2020

Sarayburnu, 24 Saat Açık Olsun, Misafirler Huzur Bulsun

Sarayburnu, 24 Saat Açık Olsun, Misafirler Huzur Bulsun
Kamuoyundan Bulancak Sarayburnu Camisi’nin 24 saat açık olsun çağrısı...17.08.2019 11:09
Bulancak’ta bulunan Sarayburnu Camisi’nin 24 saat açık tutulması ile ilgili kamuoyu oluşturulması kampanyasına bir destekte Eğitim Bir-Sen ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bulancak Temsilciliği’nden geldi.

TÜGVA Bulancak Temsilcisi Ubeydullah Göktekin, “İlçemizde bulunan Karadeniz’in en büyük, tarihi bir kimliğe ve mimariye sahip, Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat açılışını gerçekleştirdiği ve sahip çıktığı Sarayburnu Camisi, Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçilere de kucak açıyor. Muhteşem bir abide eser olarak aynı zamanda inanç turizmi açısından da ilgi odağı haline gelen Bulancak Sarayburnu Camisinin yatsı namazı sonrası kapılarının kapanması ise bir handikap olarak karşımıza çıkıyor. Böylesi bir eserin Türkiye genelinde bulunan büyük ve ulu camiler gibi kapısının 24 saat açık olması, ziyarete gelenlerin bu eseri yakından görüp tanıması ve ibadetlerini de sorunsuz bir şekilde yapabilmeleri açısından çok önemlidir. Bu anlamda yerel basında yer alan haberleri ve 24 saat açık olsun önerisini destekliyor ve böyle olması gerektiğini belirtiyoruz. Bu konuda başlatılan girişim ve çalışmaların en kısa zamanda neticelenmesini umuyor ve bekliyoruz” dedi.

Bulancak Eğitim Bir-Sen Başkanı Menderes Yüksel’de; “Karadeniz sahil yolunun kenarında bulunması ve bir gerdanlık misali ışıldayan bir eser olan Bulancak Sarayburnu Camisinin tıpkı İstanbul’da bulunan ve selatin camiler olarak bilinen Sultanahmet, Süleymaniye ve Eyüp Sultan camileri gibi günün her saatinde açık olması, burayı ziyarete gelen misafirler açısından çok önemlidir. Statü olarak da selatin camiler kategorisine alınması da ilgiyi artıracaktır. Böyle bir eserin kapılarının kapalı olması kabul edilemez. En kısa sürede yapılacak çalışmalarla 24 saat açık tutulacak bir hale getirilmesini bekliyoruz” dedi.

Diğer Bulancak haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.