Bugün: 20.02.2019

Yeni Mahsul Mayıs Helvası Pazarda

Yeni Mahsul Mayıs Helvası Pazarda
Osmanlı’dan gelen bir gelenekle 200 yılı aşkın bir süredir yapılmakta olan ‘Mayıs Helvası’; taze meyan kökünün çıkmasıyla meyan kökü, şeker ve limon tuzunun kazanlarda karıştırılarak elde edilen eşsiz lezzetin adıdır.03.04.2018 18:06
‘Mayıs Helvası’ Bulancak’a özgü bir tattır.

Giresun genelinde ‘Mayıs Helvası’nı bilmeyen yoktur. Her yıl Nisan ayından itibaren üretilmeye başlanan ‘Mayıs Helvası’ Nisan ayı gibi pazara sunulmaya başlanır. Bu lezzeti bilenler her yıl bu zamanlarda ‘Mayıs Helvası’nı aramaya başlar. Giresun’un hemen her ilçesinde bu tatlıya ulaşabilirsiniz.  Ancak Bulancak’ın ‘Mayıs Helvası’ meşhurdur. Gurbetçilerimiz bu tatlıyı yanlarında dünyanın her tarafına götürmektedirler.

‘Mayıs Helvası’nın yapımında meyan kökü, şeker ve limon tuzu kullandıklarını belirten Şeker Ahmet; Mayıs Helvası’nın fındıklı ve cevizli çeşitlerinin de mevcut olduğunu, meyan kökünün ise özellikle mide rahatsızlığına, gastrit ve ülser rahatsızlığına iyi geldiğini, Mayıs Helvası, tatlı olmasına rağmen fazla yenildiğinde mideye rahatsızlık vermediğini dile getirirken; “Mayıs Helvası karaciğer dostu olan doğal bir tatlıdır. Her yaştan insan gönül rahatlığı ile yiyebilir. Bölgemize has bu tatlıyı yılın her mevsiminde bulmak mümkün değildir. Nisan – Mayıs aylarında üretimi yapılmaya başlanan bu tatlı yıl boyu tüketilir.” şeklinde konuştu.

‘Mayıs Helvası’ şiparişleriniz için Tlf. No: 0 534 966 01 53 (Şeker Ahmet)

Haber: Erdem ERDEN – Bulancak Ajans

Etiketler: Yeni Mahsul Mayıs Helvası Pazarda

Diğer Bulancak haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.