Bugün: 14.12.2018

ÇATAK Uygulama Komisyonu Toplantısı Yapıldı

ÇATAK Uygulama Komisyonu Toplantısı Yapıldı
Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programını (ÇATAK) Tercih Eden Üreticilerin Desteklenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2016/9) kapsamında...14.02.2017 14:18
...Giresun İli ÇATAK Uygulama Komisyonu, İl Müdürü Dr. Muhammet Angın başkanlığında toplandı. Toplantıda, 2017 yılı için yeni alanlar belirlendi.

Bu kapsamda; Espiye, Keşap ve Şebinkarahisar İlçeleri’nde hassas alan olarak tespiti yapılan bölgelere ilave 2 bin 500 dekar alanda yeni uygulama alanları kararlaştırıldı. Ayrıca 2017 yılı müracaatlarının 1 Mart-1 Ağustos tarihleri arasında alınmasına karar verildi. Hassas alan olarak belirlenen köylerde yapılacak ilandan sonra üreticilerin başvuruları ilgili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından değerlendirilecektir.

ÇATAK programının temel amacı; toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik koruma programını tercih eden üreticilerin desteklenmesidir.

Giresun’da ÇATAK programı 2015 yılında başlamış olup 2016 yılında Espiye, Keşap ve Şebinkarahisar İlçeleri’nde hassas bölge olarak belirlenen köylerde uygulamaya geçildi. Bu kapsamda toplam 237 üreticiye 2. ve 3. kategorilerde 7 bin 481 dekar alanda 677 bin 733 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2017 yılı ile birlikte Giresun ili genelinde 10 bin dekar alanda ÇATAK programı gerçekleştirilmiş olacak.


Etiketler: ÇATAK Uygulama Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Diğer Çevre haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.