Bugün: 25.03.2019

İnanca Köyü Halkından, Ağaç Kesim İsyanı

İnanca Köyü Halkından, Ağaç Kesim İsyanı
Görele İnanca Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği daveti ile İstanbul Bahçelievler’deki Dernek Merkezi’nde biraraya gelen Giresun Medya Platformu, köyün tapulu arazilerinin yeni mevzuatla değişikliğe uğrayan 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun Köy’e ve Köy halkına vereceği sorunlar ile Dernek Yönetimi’nin yetkili kurumlara başvuruları hakkında istişarelerde bulundu.30.04.2018 13:50
İstanbul Bayrampaşa Giresunlular Derneği Başkanı Tülay Tahmaz girişimleri ile yapılan bilgilendirme toplantısı, Başkan Tülay Tahmaz’ın da İnanca Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu ve doğa harikası köyün ağaç kesim mağduriyeti hakkında gelişmeler ele alındı.

İstanbul’da faaliyet gösteren Görele İnanca köyü Dernek Başkanı Mahmut Poşul, Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar ve Yönetim Kurulu’na yaptığı bilgilendirmede; “Bizler Giresun İli Görele İlçesi İnanca Köyü Kalkındırma Güzelleştirme Sosyal Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetimi olarak yaptığımız toplantı sonucu, tüm üyelerimizi, değerli Köylülerimizi hatta ülke genelini ilgilendiren ortak sorun olan haksız bir uygulamadan kaynaklanan mağduriyetimize çare arama ve sorunumuza yardımcı olmanız amacıyla sizlerle paylaşma kararı almış bulunuyoruz.

Orman Bakanlığı’na ve birimlerine, Bölge Milletvekilleri’ne, Görele Kaymakamlığı’na, Giresun Belediye Başkanlığı’na, Görele Belediye Başkanlığı’na, Siyasi Parti Temsilcilikleri’ne, Üniversite Dekanlıkları’na, Köy Muhtarlıkları’na ve Sivil Toplum Kuruluşları’na bilgilendirme yazısı ile mağduriyetimiz hakkında kamuoyuna bilgi verdik.

Malumunuz olduğu üzere bu yılın ilk aylarında TBMM görüşülüp, kabul edilen 6831 sayılı Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikle, daha evvel tapulu arazilerimiz olan ormanlarımızda tarafımızca kesilmesi gereken bir ağaç olduğunda Görele Orman İşletme Şefliği’ne verdiğimiz dilekçeye ‘Olur’ aldıktan sonra işlemi gerçekleştirebiliyorduk.

Yapılan değişiklikle bu husus ortadan kaldırılarak kesim işini bu işin ticaretini yapacak olan özel şahıs veya şirketlere 5 yıllığına devir hakkı getirildi. Bu süre uzatılabilecek. Öyle 1 ağaç değil; binlerce ağaç kesilecek böylece.

Bu hususta çalışmalar hızla gerçekleşme noktasında, Orman Şefliği ağaçlarda işaretleme işlemini gerçekleştirdi.

Cefakâr atalarımızdan bizlere intikal eden, Köylümüz ve aralarında alım satımı yapılan tapulu orman ağaçlarımıza sözü edilen kişiler zerre kadar hizmet etmediği gibi hiçbir zaman yanından bile geçmemişlerdir. Bu kişiler haksız yere ağaçlarımızı keserek ticaretini yapacak, asıl koruyup kollayan bizler yanına bile yaklaşamayacağız.

Bu haksız uygulamaya dur demek için çabaladığımız haklı davamızda yanımızda olmanızı ve elinizden gelen katkıyı sağlayacağınızı umuyor ve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DİKİM AMAÇLI KESİM’ BAHANESİ

Dernek Yöneticileri ve Başkan Tülay Tahmaz’ın Giresun Medya Platformu’na verdiği bilgide; “Köy bizim, orman bizim, ağaçlar bizim. Ama kimse bizi insan yerine koyup köyümüzün ağaçlarının niye kesileceğini açıklamıyor. Yıllardır mesire alanı olarak kullandığımız arazilerimizdeki işaretlenen birçok sağlam ağacın kesilecek olması bizleri derinden üzüyor. Köyümüzde ağaç kesimi değil, ’ağaç katliamı’ olur. Kendi çabalarımızla yaptığımız araştırmalara göre, Giresun Orman Bölge Müdürlüğü’ne ve Görele Orman İşletme Şefliği’ne, Köy Muhtarı Yunus Emre Nebioğlu tarafından köyün tapulu arazileri üzerinde hak iddiası ile mülkiyetimize müdahalenin araştırılarak bilgi verilmesi istendiği söylendi.

Muhtar Yunus Emre Nebioğlu’nun konu ile ilgili dilekçesinde, en az 50 adet tapulu arazilerde  ‘DİKİM AMAÇLI KESİM’ bahanesi ile 3 Nisan 2018 tarihli tebliğ yazısını 9 Nisan 2018 tarihinde Görele İnanca Köyü Muhtarlığı’na 3 Nisan 2018 tarihinde tebliğ edilmiş gibi tebligat yapılmak istendiği ve tebliğ tarihi olarak önceki tarih olduğundan - tebellüğden kaçınıldığı ve konu ile ilgili olarak yaptığımız araştırmada, tapulu arazilerimizde ‘DİKİM AMAÇLI KESİM’ bahanesi ile tüm ağaçlarımızın kesilmesine yönelik DAVET-TALEP YOKLAMASI olduğu anlaşılmıştır.

Doğru bilgi ve seçim öncesi böyle bir haksızlığın nedeninin araştırılarak tarafımıza bilgi verilmesini arz ve talep ediyoruz denilmektedir.

GİRESUN MEDYA PLATFORMU: “HAKLI DAVANIZDA DESTEĞE HAZIRIZ”

Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar; “Yasalar çerçevesinde Orman arazilerinde bulunan Köylere konu hakkında bilgi verilmesi ve istişarelerde bulunması gerekmektedir.

Orman köylülerinin kalkınmaları ve desteklenmesi gerekmekte olup yalnız Görele İnanca’da değil Türkiye’nin ormanları özel şirketlerin denetimine geçirilmek isteniyor. Bu durumunda milyonlarca çiftçi ve orman Köylüsünün kazanımları şirketlerin eline geçecek. Sizdeki gibi önce 5 yıllığına daha sonra 29 yıllığına kiralanabilecek orman alanlarında orman ürünleri işleyen tesisler kurulabilecek. Ayrıca bu tesisleri işleten şirketlere dikili ağaç satışları yapılabilecek.

6831 Sayılı Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikler orman köylüsüne tanıdığı eski olanaklar ortadan kaldırıldığı gibi köylüde büyük tedirginliğe yol açıyor. Bu durumda haklı davasında sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket etmesi gereken köy halkına medya desteği vermeye her zaman hazırız” dedi.

Toplantı sonucunda topluca meşhur Görele Pidecisi İbrahim Usta’nın yerine giden Dernek Yönetimi ve Giresun Medya Platformu Üyeleri nefis tereyağlı pidenin tadına bakmış oldu.

Haber: Sadi Toygar

Etiketler: İnanca Köyü Halkından - Ağaç Kesim İsyanı

Diğer Çevre haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.