Bugün: 01.12.2020

Şebinkarahisar, TOÇDER İle Farklı Güzel

Şebinkarahisar, TOÇDER İle Farklı Güzel
Şebinkarahisar'ın çocukları doğduğu toprakları unutmayıp vefa örneği sergiliyor!16.11.2020 10:51
Ziraat Mühendisi Gül Turhan tarafından 2019 yılında Sosyal Medya'da oluşturulan ‘Toprağın Çocukları Hareketi’ çığ gibi büyüyerek 2020 yılında Sivil Toplum Örgütü statüsüne geçerek TOÇDER (Toprağın Çocukları Ağaçlandırma Derneği) çatısı altında Şebinkarahisar'ın Merkezi, Mahalleleri, Köyleri ve çevresini ve hatta ilerleyen zamanda kardeş İlçeler Alucra ve Çamoluk’u daha güzel yarınlar için hazırlıyor.

2019 yılında Şebinkarahisar çevresini ağaçlandırmak için oluşturulan ‘Toprağın Çocukları’ faaliyetine dönemin Kaymakamı Taner Tengir'den tam destek gelmişti. Grup tamamen bu faaliyetlere destek olmak isteyen gönüllü üyelerden oluşmuş, sosyal medya aracılığı ile bağış kampanyası başlatılarak elde edilen bağışların ilk kısmı ile 300 adet ıhlamur fidanı ve 300 adet ceviz fidanı alındı.

Ihlamurlar Tamzara Mahallesi Mezarlığı’na, Yüksekokul içindeki Cami çevresine ve bazı kurumların bahçelerine; ceviz fidanları ise Biroğul Mahallesi Çay Mevkii’ne dikildi.

Dikim yapılan her alana damlama sulama hattı çekildi. Fidanların çapa, gübre, kazık çakma gibi işlemleri de yapılarak ağaçların bakımı da sağlanarak, takip ediliyor.

Ayrıca yine grup kurucusu tarafından yetkili kurumlarla görüşülerek kuşburnu ve meşe tohumları temin edilerek İlçe’ye gönderildi. Bu tohumlar Birdal Çoşkun, eşi ve kızı tarafından çamur topları içine yerleştirilerek Birdal Çoşkun, Muhtar Tuncay Sarıkaya, Erkal Çalık ve İlçe’nin emektar fotoğraf sanatçısı Ali Osman Demirci tarafından grubun sosyal medya hesabı üzerinden üyelere canlı yayın yapılarak kale üzerine atıldı.

Bu faaliyetlerin amacı, dikilen her fidandan ilerde elde edilecek ürünlerin gelirlerinin Kaymakamlığın ve Belediye’nin İlçe halkına verdiği hizmetler için destek olabilmek.

2020 yılı ekim ayında da, TOÇDER (Toprağın Çocukları Ağaçlandırma Derneği) kuruluşundan bu güne henüz 2 ay geçmiş olmasına rağmen, bu süre içinde Şebinkarahisar İlçesi’ne ve çevresine değer katmak için 1.000 adet mavi servi ve 200 adet ekolojiye uygun farklı türlerde 2 metre boyunda fidan temin ederek İlçe’ye naklini sağladı. Dernek Başkanı Gül Turhan ve Yardımcısı Mahmut Tonbul da fidanlarla birlikte İlçe’ye gelerek, Belediye başkanı Şahin Yılancı’yı ziyaret etti. Fidanların dikim alanlarının belirlenmesi ve Başkan’dan hem bu fidanların dikimi, hem de bundan sonraki yapılacak faaliyetler için destek sözü aldılar.

Son temin edilen fidanlardan 120 adeti Şebinkarahisar Devlet Hastahanesi bahçesine Hastahane Müdürü Sedat Kesmez ve hastane personeli ile , 148 adeti Şebinkarahisar Ara Güler Caddesi (Hastahane Yolu) güzergahına Belediye Başkan'ı  Şahin Yılancı ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekibi ile, 30 adeti Ekecek Köyü Mezarlık ve çevresine Köy Muhtarı Osman Akkuş ve Köy halkı ile toprakla buluşturulup ‘Geleceğe Nefes’ olurken, geriye kalan fidanlar dernek yöneticileri Ünsal Çalık, Recep Ertürk ve Erkal Çalık tarafından İlçe halkına yapılan duyurularla, gönüllü gençlerden oluşan bir ekiple 14-15 kasım 2020 tarihlerinde (hava durumu müsait olursa) Tarihi Müftü Mahallesi Mezarlığı çevresinde toprakla buluşmak ve derneğin sloganı ile söylemek gerekirse ‘GÖKYÜZÜNE ŞİİRLER YAZMAK’ için gün sayılmaktadır.

Ayrıca yine TOÇDER’in temin ederek gönderdiği 30 gül ve gül çalısı da Avutmuş İlkokulu ve Şebinkarahisar Yatılı Okul bahçesine Okul Müdürü, öğretmen ve öğrencilerden oluşan ekip ile çocuklara doğa sevgisi ve bilincini aşılamak amacıyla toprakla buluşturuldu.

TOÇDER yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 200 adet yine karışık fidan kamyona sığmadığı için gönderilememiş, o fidanlar da en yakın zamanda nakledilerek, Başkan’ın uygun gördüğü yerlere dikimi sağlanacaktır.

Yeni kurulan dernek TOÇDER sadece ağaçlandırma ile kalmamış, ÇASMAK üyesi (Çanakkale Motorlu Arama ve Kurtarma Derneği) kurucularından olan arama kurtarma uzmanı, Dernek Başkan Yardımcısı Mahmut Tonbul tarafından Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk İlçeleri’ni kapsayan ayrıntılı bir AFAD projesi oluşturularak Kaymakamlığa sunuldu. Bu proje ile ilgili olarak AFAD Daire Başkanı ile de görüşülerek gönüllü bir ekip oluşturulduğunda, eğitimler ve gerekli başka konularda her türlü desteğin verileceği sözü de alındı.

Yöneticiler tarafından TOÇDER’in daha fikir aşamasında olan birçok projesi olduğu, Derneğin yavaş, sağlam ve emin adımlarla resmi ve sivil kurumlarla, hemşehrileri ile omuz omuza, yürek yüreğe yürümek istedikleri söylendı.

Haber: Yavuz Kayacık

Etiketler: Şebinkarahisar - TOÇDER İle Farklı Güzel

Diğer Çevre haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.