Bugün: 27.09.2020

Tığlı’dan, Pazarsuyu Deresi’ndeki Çevre Katliamına Tepki

Tığlı’dan, Pazarsuyu Deresi’ndeki Çevre Katliamına Tepki
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı,...19.11.2019 15:22
...Bulancak İlçesi’nde bulunan Pazarsuyu Deresi’nde 2011-2013 yılları arasında yapılan ıslah çalışmaları ile dere yatağının yönünün değiştirildiğini, batı kısmında kalan ve vakti zamanında derenin yüzde 70 civarı suyunun akış güzergahının zamanla kuruma emareleri göstermeye başladığını, şimdi ise bir market zincirinin depo inşaatı için kurutulmaya çalışıldığını ifade ederek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Tığlı; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Pazarsuyu Deresi batı kısımda kalan, vakti zamanında derenin yüzde 70 civarı suyunun akış güzergâhının geçen zamana müteakip kuruma emareleri göstermeye başladığına dikkat çekerek, Pazarsuyu Köyü Şardağ Mevkii’nde bulunan Düz Mahallesi'nin su ihtiyacının yüzde 90'ını karşılayan su kaynağının yakın zamanda bir market zincirinin depo inşaatından ötürü kapatıldığını, yaklaşık 200 hanenin su ihtiyacının karşılandığı kuyunun kurumaya terkedildiğini,  tarım arazilerinin şimdiden zarar gördüğünü ve fındık bahçelerinin de kurumaya başladığını vurguladı.

Dere yatağının kurumaya terkedilen kısmının Koç Arslan Şirketi’ne kiralandığını ve derenin yatağının tamamen kapatılarak şirketin depo inşaatı için kullanılacağının ortaya çıktığını dile getiren Tığlı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a konuya ilişkin şu soruları sordu:

1. Bahsi geçen şirket yaptığı inşaat için gerekli izinleri almış mıdır? ÇED raporu hazırlanmış mıdır?

2. Bir marketler zincirinin depo inşaatı için kurutulup tamamen ortadan kaldırılmak istenilen dere yatağında halen “bu alanda balık avlamak tehlikelidir” uyarı tabelası bulunmaktadır. Buradan kasıt vatandaşların inşaat alanına yaklaşmaması mıdır?

3. Şirketin 200 hanenin içme suyu için kullandığı kuyu ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan halen balıkların yaşadığı dere yatağındaki can suyunu kurumasına sebep olan faaliyetleri denetlenmekte midir? Şirketin deposunda ki faaliyetlerden sonra ortaya çıkacak katı atıklar, evsel ve kanalizasyon atıklarının bertaraf edilmesi nasıl sağlanacaktır? Derenin akış sağlanan güzergahının da kirlenme riski ortaya çıkmayacak mıdır?

4. Halkın geçimini sağladığı tarımsal faaliyetler ve içme suyunu karşıladığı kuyular ve hatta derede varlığını sürdüren balıkların cansuyu tamamen yok edilip dere yatağının bir firmaya kiralanması dere yataklarında yapılaşmaya karşı verilen mücadele görüntüsüyle nasıl örtüşebilecektir? Konu rant olunca, dere yatağı da olsa bölgenin eko sisteminin yok edilmesi fındığının kurutulması insanlarının susuz bırakılması da olsa görmezden mi gelinecektir?

5. Dere yataklarına yapılan bina ve tesisler ile birlikte her yağış sonrası meydana gelen sel sularının insan ölümlerine neden olduğu daha önce defalarca test edildiği halde bu dere yatağına böyle bir tesis kurulmasına izin vermek geçmiş tecrübeler ile alınan kararları yok saymak nasıl bir aklın ürünüdür?

6. Bu şirket marketine depo yapmak için başka bir yer bulamamış mıdır yoksa burası ucuza kârlı bir yatırım için mi tercih edilmiştir?

7. Dere yatağının doldurulmasıyla evlerde, tarım arazilerinde kullanılan su zamanla kuruyacak bölgede yürütülen tarım faaliyetleri tamamen sona erecektir. Buna ilişkin kamu kurumları tarafından geç kalınmadan bir çalışma yürütülmesi ve inşaatın durdurulması konusunda talimat vermeyi düşünür müsünüz?

Etiketler: Tığlı’dan - Pazarsuyu Deresi’ndeki Çevre Katliamına Tepki

Diğer Çevre haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.