Bugün: 25.11.2020

Vali Enver Ünlü: “Yeşil Alanları Çoğaltalım”

Vali Enver Ünlü: “Yeşil Alanları Çoğaltalım”
Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Merkez Aksu Mahallesi Mustafa Kemal Bulvarı’nda düzenlenen ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kutlama programına katıldı.12.11.2020 17:51
Bilindiği üzere; 7 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 2019/24 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 11 Kasım günü ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu nedenle 11.11.2020 tarihinde saat 11.00’de tüm yurtta olduğu gibi Giresun İl Merkezi’nde ve tüm İlçelerimizde eş zamanlı olarak ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kutlandı.

Vali Ünlü, törende yaptığı açılış konuşmasında; “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla geçen yıldan itibaren milli ağaçlandırma seferberliği başlatıldı. Her yıl 11 Kasım'da yani 11.11'de Türkiye'nin her tarafında 81 vilayette fidanlar toprakla buluşuyor. Pandemi dolayısıyla bu süreçte maalesef çok sevdiğimiz, geleceğimizin mimarları, geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz aramızda yoklar. Pandemi artmasın çocuklarımız okuldan geri kalmasın diye biz bu programı bu sene böyle yapacağız.

Dediğim gibi biz bu konuda doğayı yeşili ormanı ne kadar çok sevdiğimizi bütün kamuoyuna bu şekilde sembolik de olsa törenle yapıyoruz. Bu açıdan bu töreni, bu etkinliği olumsuz hava şartlarına rağmen ben çok önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Öncelikle katılan Herkese çok teşekkür ediyorum Sayın Cumhurbaşkanımıza bu milli ağaçlandırma seferberliğini ilan edip bizleri tekrar doğa ile buluşturduğu için ağaç sevgisini çocuklarımıza tekrar işlemek ve vatan topraklarına tekrar fidanlarla buluşturmak imkanı sağladığı için şükranlarımızı arz ediyoruz.

Bütün Türkiye'de şu anda 81 vilayette bu şekilde etkinlikler yapılıyor. Fidanlar toprakla buluşuyor. Bizler geleceği birer imza atıyoruz. Çocuklarımızın geleceğine Türkiye'mizi hazırlıyoruz. Çünkü biz bu ülkeyi ecdadımızdan emanet aldık, geleceğe de miras bırakacağız. Geleceğin çocukları inşallah bunu daha da ilerilere taşıyacaklar. Bu bir bayrak yarışıdır. Bu Aziz Vatan topraklarının her karışı Şehit kanıyla sulanmış, bizlerde inşallah bu toprakların her karışını yeşillendireceğiz. Giresun’umuzu Yeşil Giresun’umuzu güzel Giresun'umuzu daha da yeşil hale, daha da güzel hale getireceğiz.

Sayın Belediye Başkanımızla buradalar. Aksu'daki çöplükten de kurtulacağız. Artık bu bölge çöplük kalmayacak, güzel bir rekreasyon alanı ile güzel bir park alanı yapılacak. Bunun da çok yakında müjdesini birlikte vereceğiz.  Sayın Başkanımla birlikte bu konudaki çalışmalarımız Sayın Milletvekillerimizle ve Sayın Bakanlarımızın desteği ve katkılarıyla devam ediyor. Burası Giresun'umuzun bir cazibe merkezi olacak. Milli ağaçlandırma seferberliğimiz. Milli ağaçlandırma günümüz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Aksu Mahallesi’nde belirlenen tören alanında ilk fidanlar Vali Enver Ünlü, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş ve il protokolü tarafından toprakla buluşturuldu.

Giresun ilinde 11 Kasım tarihinde 16 lokasyonda 33,4 hektar sahada 31 bin 670 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Giresun ve Ordu İlleri ile Sivas’ın Koyulhisar İlçesi’nde toplam 43 lokasyonda 75 hektar sahada 100 Bin 200 adet fidan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ nedeniyle toprakla buluşturularak, orman varlığının artırılması ile ağaç ve orman sevgisini aşılanması suretiyle geleceğe nefes olmak hedeflenmektedir.

Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 11 adet İşletme Müdürlüğü’nde talepte bulunan vatandaşlarımıza verilmek üzere 2 bin adet fidan hazır bekletilmektedir.

Giresun’da ilk ve ortaokul öğrencilerine Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen ‘Tohumdan Ormana Projesi’ ile 50 bin adet tohum kapları öğrencilerimize ulaştırılarak; öğrencilerimizin fidan yetiştirmeye teşvik edilmesi sağlanmıştır. Yine; Giresun ve Ordu İlleri ve Koyulhisar İlçesi’nde toplam 140 bin adet tohum kabı öğrencilerimizle buluşturulmuş ve fidan üretmeleri sağlanmıştır.

Etiketler: Vali Enver Ünlü: “Yeşil Alanları Çoğaltalım”

Diğer Çevre haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.