Bugün: 14.07.2020

Başkan Yılancı ve STK’ların ‘Öğretim Üyesi Çağrısına’ Cevap Geldi

Başkan Yılancı ve STK’ların ‘Öğretim Üyesi Çağrısına’ Cevap Geldi
‘Öğretim Üyesi Çağrısı’ başlıklı haberimize Şebinkarahisarlı akademisyen hocalarımızdan yanıt geldi.07.01.2020 17:26
Hocalar; ‘Tam destek veriyoruz’ dediler.

Haberimizde Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği, Şebinkarahisar Vakfı, Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği ile ŞEBDER yaptıkları çağrıda; Şebinkarahisar Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde, Beslenme ve Diyetisyenlik ile Sağlık Yönetim Hizmetleri bölümleri açılmasının YÖK tarafından onaylandığını, okulun bölümlere öğrenci alımı için 3-4 tane öğretim üyesinin temin edilmesini ve Şebinkarahisarlı akademisyenlerin desteğine ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdi.

İLK TOPLANTIDAN BÜYÜK DESTEK ÇIKTI

Şebinkarahisar Vakfı’nda bir araya gelen Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek, Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Avni İşçan, Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Altan Güneş ile ŞEBDER Başkanı Prof. Dr. Tayfun Yücel, Şebinkarahisarlı akademisyenler Prof. Dr. Hasancan Okutan, Prof. Dr. Dursun Şeker, Prof. Dr. Tayfun Yücel, Prof. Dr. Haluk Çecen, Prof. Dr. Ayşe Yiğit Şakar ve Prof. Dr. Müjdat Şeker ile mevcut durum değerlendirmesi ve tespiti yaparak bir ‘Yüksek Okul Komitesi’ kurulması için karar alarak tam destek verileceğini söylediler.

4 yıllık Feyzi Kıraç Yüksekokulu’nun eski sekreteri Enver Çakın’ın da bulunduğu ve okul hakkında bilgi verdiği toplantıda, akademisyenler tarafından kısa-orta ve uzun vadeli planların yapılması için çalışmalar yapılacağını ve beklentilerin karşılanması noktasında doğru bir planlamaya ihtiyaç olduğu söylendi…

Ayrıca ortak görüş olarak her İl’e Üniversite ve her İlçe’ye Meslek Yüksek Okulu açılınca buralarda hoca ihtiyacı da artıyor. Her İl’e Üniversite, her İlçe’ye Meslek Yüksek Okulu açılması öğretim üyesi açığını da artırdı. Hoca bulamadığı için fakülte açamayan, bazı bölümlerinde eğitim-öğretime başlayamayan pek çok üniversite var diyerek hem mevcut durumun değerlendirmesini, hem bilgilendirme, hem de acil olarak neler yapılması gerektiği konusunda istişare yaptılar. Mevcut durumda 450 tane öğrenci Yüksek Okul’da olmak üzere, 1.150’ye yakın öğrenci Meslek Yüksek Okulu’nda olmak üzere toplamda 1.600 civarında öğrenci ve kampüste 1.300 kapasiteli yurtlar olduğu belirtildi.

‘YÜKSEKOKUL KOMİTESİ’ KURULDU

Prof. Dr. Hasancan Okutan Başkanlığında kurulan ‘Yüksek Okul Komitesi’ne; Prof. Dr. Dursun Şeker, Prof. Dr. Tayfun Yücel, Prof. Dr. Haluk Çecen, Prof. Dr. Ayşe Yiğit Şakar ve Prof. Dr. Müjdat Şeker ile Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, STK temsilcileri, Yüksek Okul Müdürü Selçuk Takır ile Meslek Yüksek Okulu Müdürleri dahil edildi.

Yüksek Okul Komitesi’nin ilk kararı; ilk fırsatta Şebinkarahisar’a gidilerek Meslek Yüksek Okul’da toplantılar düzenleyip daha sonra Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz Can’ı ziyaret edeceklerini söyleyerek hem Yüksek okul öğretim üyesi sorununu çözmeyi planladıklarını, hem de okulların cazip hale getirilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda istişare edeceklerini söylediler.

Haber: Sadi Toygar

Etiketler: Başkan Yılancı ve STK’ların ‘Öğretim Üyesi Çağrısına’ Cevap Geldi

Diğer Eğitim haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.