Bugün: 19.04.2019

ECOACT Ekoturizm Eğitimi Giresun’da Gerçekleştirildi

ECOACT Ekoturizm Eğitimi Giresun’da Gerçekleştirildi
AB Erasmus +Programı Ana Eylem planı Stratejik Ortaklıklar kapsamında Avrupa Birliği'nin finansman desteği ile Ülkemizdeki paydaşlardan biri olan Orman Genel Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan; "Ekoturizm Eylem Planı: Avrupa Yeterlilik Çerçevesi Kapsamında Avrupa Birliğinde, En İyi ve Yenilikçi Uygulamaların Entegrasyonu (ECOACT) Ekoturizm Eğitim Projesi" kapsamında 4 İl olan proje pilot uygulama alanlarından birisi de Giresun İli olarak belirlenmişti.09.07.2018 21:07
Ülkemizin doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerini koruma-kullanma dengesi içerisinde kullanmayı ve turizm alternatiflerini geliştirerek Ülkemizin turizmden alacağı payı artırmayı hedefleyen, Proje faaliyet planına göre paydaş kurumlar ve ekoturizm ile ilgili faaliyetler yürüten girişimcilere yönelik Giresun İlinde bir günlük Ekoturizm Kriterleri Bilgilendirme Eğitimi yapıldı.

Eğitime; Giresun Vali Yardımcısı Recep Uzal, Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Orman Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı İsa Sertkaya, Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, Giresun Valiliği Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği, Giresun Valiliği Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Bürosu, DOKAP, DOKA, Giresun İl Özel İdaresi, İl ve İlçe Belediye temsilcileri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, TKDK, GTSO Temsilcileri, Köy ve Mahalle Muhtarlıkları, Ekoturizm Temsilcileri, Dernekler, Sanatkarlar, Mesire Yeri, Şehir Ormanı ve Tabiat Parkı İşletmecileri, Turizm Acentaları, Otel&Restoran İşletmecileri ve Esnaflar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesi akabinde açılış konuşmasını yapan Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, proje hakkında bilgiler verdikten sonra; “İlimizin Ülkemizde 4 pilot ilden birisi olarak seçilmesi dolayısı ile Giresun adına Orman Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Ülkemizde doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm coğrafyada Ekoturizm altyapısının çok kuvvetli olduğunu görebiliriz. Özellikle tarihi kültürel ve doğal altyapıyı koruyarak turizme kazandırmak, Ekoturizm hizmetine sunmak için tüm paydaşlarla, burada bulunan kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşları ile birlikte bunu gerçekleştirebiliriz. Ekoturizm anlamında orman alanlarında yapımı ihtiyaç olan veya onarıma gerek görülen tüm yollarda Orman Genel Müdürlüğü olarak çalışma yapmaktayız ve yapmaya da devam edeceğiz.” dedi. Mustafa Özkaya; konuşmasının devamında Keşap İlçesinde orman yolu yapımında ilk kez keşfedilen damlataşı mağarasını tespit ettiklerini ve Valilik ile ilgili Kurumlara bildirdiklerini belirterek, orada çekilmiş olan videoyu katılımcılara izlettirildi. Bu ve bunun gibi doğal zenginliklerin turizme kazandırılarak; Ülkemizin ve dolayısı ile Giresun İlimizin turizmden yeteri kadar pay alması için bundan sonra da Kurum ve birey olarak da aynı şekilde çalışacaklarını söyledi.  

Orman Genel Müdürlüğü Dış ilişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı İsa Sertkaya da konuşmasında; “Orman genel Müdürlüğümüzde Odun Dışı Ürün ve Hizmetler dairesi başkanlığı ve Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı görev alanında olan Avrupa Birliği projelerine büyük önem veriyoruz. Ev sahipliğinden dolayı Giresun Orman Bölge Müdürü ve ekibine, siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. Uluslararası ortaklarımız Almanya, Çekya ve İspanya’dır. Projenin amaçlarından biri de; ülkemizin doğal, kültürel ve coğrafi değerleri kullanabilme dengesi içerisinde ACT ve Ekoturizm olarak Ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaktır. Bu vesile ile ACT orman kaynakları katkılarımız; orman ürünlerimizi çeşitlendirmek ve odun dışı ürünlerle ilgili olan çeşitliliğin artırılması, ormancılık kaynaklarına ek ACT ürünler sunması, aynı zamanda ekoturizmi geliştirmek, Ülkemizde var olan diğer turizm türlerinin yanında doğal kaynaklarımızı da Ekoturizm olarak bu tür projelerle Ülkemizin, insanımızın, orman köylülerimizin ve kırsal alanların kalkındırılmasıdır. Bu vesile ile katılımını önemsiyor ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Eğitim; “Eğitimin amacı, hedefi ve tanıtımı”, “Kriter ve Göstergelerin tanıtılması (A ve B grubu)”, “Kriter ve Göstergelerin tanıtılması (C ve D grubu) ile “Kriter ve göstergelerin Türkiye şartlarına uyumunun değerlendirilmesi” sunuları ile soru ve önerilerin alınmasıyla tamamlandı.

Etiketler: ECOACT Ekoturizm Eğitimi Giresun’da Gerçekleştirildi

Diğer Eğitim haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.