Bugün: 14.12.2018

Giresun Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Taşınmasına Tepki

Giresun Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Taşınmasına Tepki
Eski adı Giresun Ticaret Lisesi olan Giresun Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eski Okul Aile Birliği Başkanı Engin Çakrak; okulun bulundu binanın kapatılıp Batlama’daki Giresun Emniyet Müdürlüğü Ek Binası’nın karşısındaki devam eden binaya taşınmasının uygun olmadığını düşündüğünü söyledi.02.07.2017 14:50
Eski Okul Aile Birliği Başkanı Engin Çakrak’ın yanı sıra mevcut Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Güzel, Canan Tekinşahin, İbrahim Kol, Ali Osman Yılmaz ve Fazlı Aktaş’ın imzalarının bulunduğu kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Resmi olmayan duyumlara göre, köklü bir tarihe sahip olan; eski adıyla Giresun Ticaret Lisesi, şimdiki adıyla Giresun Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Giresun Batlama mevkiine taşınması söz konusudur. Ayrıca mevcut binanın Kent Müzesi’ne dönüştürüleceği düşünülmektedir.

1947 yılından bu yana eğitim-öğretim faaliyetini sürdüren, köklü bir tarihe sahip olan okulumuzun mezunları olarak şunu belirtmeliyiz ki; Giresun’da yapılan ve yapılacak olan tüm kültürel ve sosyal hizmetleri her zaman destekliyoruz. Kent Müzesi de bunlardan biridir. Ancak; tarihe mâl olmuş bu okulumuzun adı, yeri ve binası birbiri ile özdeşleşmişken, başka bir yere taşınması sadece Giresun tarihine zarar vermeyeceği; aynı zamanda ilimize ticaret sektöründe istihdam sağlayan eğitim yuvasını da bitirecektir.

Şöyle ki; bu okulu tercih eden öğrencilerin maddi imkânları kısıtlı ve çoğunlukla ulaşımı yürüyerek yapan öğrenciler olması, ileriki yıllarda talep edilmeyen bir okul haline gelip kapanmasına yol açacaktır. Ülkemizde meslek liselerinin desteklenmesi gerekirken, atılacak bu adımla birlikte Giresun’daki mesleki eğitim büyük bir darbe alacaktır.

Giresun’da çok sayıda Kent Müzesi olabilecek tarihi binalar varken, atılacak bu adımla birlikte Giresun Ticaret Lisesi ve bir tarih yok edilecektir. 1947’den bu yana eğitim-öğretime devam eden okulun mezunları ve Giresun halkı olarak bu durumdan rahatsız olduğumuzu belirterek, konunun takipçisi olacağımızı yetkililere bildiriyoruz.”


Etiketler: Giresun Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Taşınmasına Tepki

Diğer Eğitim haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.