Bugün: 20.02.2019

GRÜ’de Strateji Geliştirme Kurul Toplantısı Yapıldı

GRÜ’de Strateji Geliştirme Kurul Toplantısı Yapıldı
Giresun Üniversitesi (GRÜ), 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı hazırlık süreci çalışmalarına, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Üniversiteler için Stratejik Planlama Rehberi” çerçevesinde başladı.29.06.2018 19:18
Bu çerçevede oluşturulan “Giresun Üniversitesi Strateji Geliştirme Kurulu” ilk toplantısını Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un başkanlığında 27 Haziran 2018 Çarşamba günü gerçekleştirdi.

Strateji Geliştirme Daire Başkan V. Ayşegül Okusal’ın yapılan son mevzuat değişikliklerini de içeren bir sunum yaptı.

2020-2024 Dönemi Stratejik Planının Ocak-Nisan 2019 tarihleri arasında Kalkınma Bakanlığına teslim edilmesinin hedeflendiği toplantıyı değerlendiren Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Üniversitesinin 5 yıllık vizyonu belirlemesi açısından bu çalışmaların önemli olduğunu, stratejik planların devletimizin kalkınma politikaları içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının 5 vizyonlarını planlamaları gerektiğini, belirlenen misyon, ilke ve değerler ışığında kurumsal gelişimin planlanmasının önemli olduğunu, atılacak bütün adımların stratejik plana uygun olması gerektiğini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun konuşmasında “Kamu yönetimi ve kamu mali yönetimi reformları çerçevesinde üniversitelerde uygulanmakta olan stratejik yönetim süreci; üniversitelerin orta ve uzun vadede odaklanmak istediği önceliklerin belirlenmesi, bütçe hazırlama ve uygulama sürecinde mali disiplinin sağlanması, kaynakların stratejik önceliklere göre dağıtılması ve etkin kullanılıp kullanılmadığının izlenmesi ile bunun üzerine kurulu bir hesap verme sorumluluğunun geliştirilmesine temel teşkil etmektedir” dedi.

“Stratejik planlamanın başarısı ancak üniversitenin akademik ve idari tüm çalışanlarının planı sahiplenmesiyle mümkün” olduğunu belirten Rektör Coşkun konuşmasında şu hususlara da yer verdi. “Stratejik planlama üniversite içerisinde belirli bir birimin ya da kişinin sorumluluğu olarak görülmemelidir. Plan hazırlamak ve üniversiteyi bu plan doğrultusunda yönetmek üniversite yönetiminin temel sorumluluğudur. Bu nedenle, Rektör olarak ben bu konuda hem bu kurula hem de kurulacak çalışma ekiplerine tam destek veriyor ve bu konuyu çok önemsiyorum. Her kademedeki çalışma arkadaşlarımdan bu konuyla ilgili elini taşın altına koymasını bekliyor ve bunu önemsiyorum. Ayrıca; Rektör Yardımcısı olarak Prof. Dr. M. Serkan Soylu’nun bu konuyu yakından takip edecek olmasını da önemsiyorum. Stratejik planlamanın takım ruhuyla yönetilmesi ve yönlendirmesi vazgeçilmez koşuldur. Hem "Strateji Geliştirme Kurulu"nun hem de kurulacak diğer çalışma ekiplerinin yapacağı her çalışma aşaması üniversite çalışanlarıyla paylaşmalı, sürekli karşılıklı bilgi ve belge iletişimini planlamalıdır. Başarılı ve etkili bir Stratejik Plan ancak kurumsal sahiplenme ile yapılabilir” dedi.

Daha sonra toplantı teknik alt yapı çalışma usul ve esaslarının belirlendi. İlk aşamada “ Giresun Üniversitesi Stratejik Plan Hazırlama Ekibi kurulması ve bir çalışma takvimi hazırlanarak çalışmalara hız verilmesi kararlaştırıldı.

Etiketler: GRÜ’de Strateji Geliştirme Kurul Toplantısı Yapıldı

Diğer Eğitim haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.