Bugün: 19.04.2019

GRÜ Teknoloji Ofisi, YÖK Tarafından Kabul Edildi

GRÜ Teknoloji Ofisi, YÖK Tarafından Kabul Edildi
Giresun Üniversitesi’nde (GRÜ) açılması için çalışmaları uzun süredir devam eden Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) kurulmasına, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan (YÖK) onay çıktı.03.07.2018 22:29
GRÜ bünyesinde Teknoloji Transfer Ofisi’nin kurulması; akademisyenlerin yaptığı çalışmaların ve araştırma sonuçlarının hızlı bir şekilde ticarileşmesine imkân verecek, hocalara bu yolda doğru yönlendirmeler yapacak ve akademisyen-girişimci veya akademisyen-sanayi iş birliklerini birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde bir araya getirecektir.

Konuyu değerlendiren ve Giresun Üniversitesi’nin son yıllarda birçok alanda önemli atılımlar yaptığını belirten GRÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, kurulan TTO ofisi ile akademisyen-girişimci-sanayi işbirliğinin gelişmesi yönünde önemli bir adım atıldığını söyledi.

Teknoloji Transfer Ofisi’nin, Giresun Üniversitesi’nin şehirle bütünleştirme çabalarına ve üniversite sanayi iş birliğine önemli katkıda bulanacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Coşkun, bu sayede sanayi ve üniversitenin projelerde bir araya gelmesine mevzuat kapsamında resmi alt yapı oluşturulacağını, teknoloji birlikteliğinin önünün açılacağını söyledi.

Teknoloji Transfer Ofisleri’nin; bilimsel araştırmacıların karşılaştıkları riskleri azaltan stratejilerin oluşturulması, girişimcilik, inovasyon, Ar-Ge ve fikri mülkiyet hakları konusunda eğitimler verilmesi ve nitelikli elemanlar ile şirketler arasında ilişki kurulmasını sağlamak gibi temel amaçları olduğunu belirten Prof. Dr. Cevdet Coşkun, bunların yanı sıra TTO’nun sanayicilerin ve yatırımcıların araştırmacılarla bir araya gelmesini ve sanayiye know-how aktarılmasını sağlamak, girişimcilere gerek yurt içi gerek yurt dışında geçerli patent belgelerinin temini konusunda yardımcı olmak, patent temini, fikri mülkiyet hakları, lisanslama akademik tabanlı yeni şirketlerin kurulmasını teşvik etmek, market araştırmaları ve kuruluş sermayesi temini ve proje fonlanması konularında çalışmalar yaparak üretim sektörleri ve üniversiteleri buluşturup ihtiyaca göre yönlendirmek gibi amaçlarının da olduğunu söyledi.

Teknoloji Transfer Ofisi’nin, yönetiminin kısa zaman içerisinde oluşturulmasıyla görevine başlayacağını belirten Rektör, bunun Giresun Üniversitesi’ne ve Giresun’a hayırlı olması temennisinde bulunurken, çalışmaları devam eden TEKNOKENT'in kurulmasıyla da Giresun’un bölgenin sanayi üssü haline geleceğini söyledi.

Etiketler: GRÜ Teknoloji Ofisi - YÖK Tarafından Kabul Edildi

Diğer Eğitim haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.