Bugün: 27.04.2018

“Fındık Piyasası Manipüle Ediliyor”

“Fındık Piyasası Manipüle Ediliyor”
Yeni fındık sezonu öncesi İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği rekolte konusunda ters düştü.08.05.2017 15:19
Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, her sezon öncesi piyasayı manipüle etmeye çalışan ihracatçıların artık ipliklerinin pazara çıktığını ifade etti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören ile Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç’in 2017 yılı tahmini fındık rekoltesiyle ilgili açıklamalarına dikkat çekerek, rekolte konusunda ihracatçıların birbirleriyle ters düştüğünü kaydetti.

Şubat ayında yaptırdıkları karanfil sayımına göre yaklaşık bir milyon bin ton rekolte dillendiren ihracatçıların gelinen süreçte çark ederek, bu rakamı 550 bin tona kadar düşürdüğünü belirten Karan, ihracatçıları üretici lehine bir şeyler yapmaya ve ihracat rakamlarını artırmaya davet etti.

Fındık rekoltesinin tek elden açıklanması gerektiğinin altını çizen Karan; “Fındık sektöründe gün geçmiyor ki, alıcı tarafı kendi deposuna, kantarına göre piyasayı manipüle etmeye çalışıyor. Şöyle ki, ihracatçılar birliği başkanının bir tanesinin deposu dolu rekolte az diyor. Diğerinin ise kontratları var her halde oda inanmayın rekolte Haziran-Temmuz ayında belli olur diyor. Sizler değimliydiniz Şubat ayında yasak olmasına rağmen birlik bütçelerini kullanarak karanfil sayımı yaptırarak, piyasaya el altından rekolte rakamı yayan ve üreticinin alın terini yok saymaya çalışan. Ne oldu da saydığınız karanfil göre % 50 rekolte rakamı aşağıya geldi. Biz rekolte tek elden açıklansın diye uğraş verirken siz Amerika’da rekolte açıkladınız. Bırakın artık bu ayak oyunlarını. Üretici kazanırsa sizde kazanırsınız. Üretici yok olursa sizde yok olur gidersiniz. Günü birlik politikaları bırakıp üretici lehine bir şeyler yaparak, ihracat rakamlarını artırmak için çapa harcayın. Enerjinizi bu yönde kullanırsanız sektör de rahat eder” dedi.

Karan, rekolte konusunda görüşlerini de yineleyerek; “Fındık çuvala girmeden hiç kimse şu kadar fındığım var demesin” ifadelerini kullandı.


Etiketler: “Fındık Piyasası Manipüle Ediliyor”

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.