Bugün: 01.12.2020

“Fındık Tekelciliğine Son Verilmelidir”

“Fındık Tekelciliğine Son Verilmelidir”
Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Nurittin Karan, fındık fiyatındaki istikrarsız seyrin her zamanki gibi üreticinin aleyhine işlediğini kaydetti.19.11.2020 17:08
Serbest piyasada fındık fiyatlarının irtifa kaybetmeye devam ettiğinin altını çizen Başkan Karan, Giresun kalite fındığın kilogramının 23,75 Lira’ya kadar düştüğünü bildirdi. Devlet adına müdahil alım yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasada olmasına rağmen son yıllarda fındıkta oluşan güçlü tekelin piyasayı istediği gibi dizayn ederek, kontrol altında tutmaya devam ettiğini vurgulayan Karan; “Bu yıl hasat öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TMO’nun fındık alım fiyatı ve devamında serbest piyasada yükselişe geçen fındık fiyatına yine tekelci zihniyet müdahale ederek, üreticinin sevincini kursağında bıraktı.

Serbest piyasada 27 Lira’ya kadar çıkan Giresun kalite fındığın kilogram fiyatı 23 Lira 75 Kuruş’a kadar düştü. Bu da kilogramda üreticinin cebinden 3 Lira 25 Kuruş çalmaktır. 1 ay öncesine kadar 27 Lira’dan alıcı bulan fındık ne oldu da 3 Lira birden geri geldi. Yapılmak istenilen açık ve net olarak her zamanki gibi ülkemizin tarımsal alanda en fazla döviz girdisi sağlayan ürünleri arasında yer alan fındığı üreticimizin elinden ucuza almak ve üreticinin sırtından daha fazla para kazanmaktır” dedi.

“FINDIKTA FİYATINDA İSTİKRAR OLMAZSA OLMAZDIR”

Dünya fındık üretim ve ihracatının lideri olmamıza rağmen Türkiye’de halen bir fiyat istikrarı sağlanamadığına dikkat çeken Karan, şunları söyledi:

“TMO her ne kadar müdahil alım yaparak, bir taban fiyat belirlemesine rağmen fındık fiyatındaki inişli, çıkışlı seyir üreticinin lehine değil, aleyhine işlemektedir. Fındık fiyatının birden yükselip, birden düşmesinden kazanan hiçbir zaman üretici olmamıştır, olmayacaktır da. Bu sezon 22 ile 22,5 Lira’dan alım kampanyasını başlatan TMO’ya serbest piyasada fiyatların yüksek seyretmesinde dolayı çokta iş düşmedi. Ürününü paraya çevirmek isteyen üreticiler haklı olarak serbest piyasayı tercih etti. Ancak geçtiğimiz ay TMO’nun 31 Aralık itibariyle alım kampanyasını sonlandıracağını duyurması tekelcileri harekete geçirdi. TMO üreticinin elinde fındık kalmayana kadar kesinlikle ve kesinlikle piyasadaki yerini korumalıdır. Fındık fiyatının istikrarlı seyri için bu önemlidir.

Şu anda fındık alım satım piyasası kilitlenmiş durumdadır. Üretici kadar sermayesini fındığa bağlayan manav ve tüccarda da fındık fiyatındaki istikrarsız seyirden mağdurdur. Tekelci zihniyet fiyatları aşağıya çekerek üretici ve kendinden olmayan manavları köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Bu oyunu üretici ve manavlar tek başına bozamaz. Artık ülkemizdeki fındık tekelciliğine son verilmelidir. Fındıkta zirve yapan tekele karşı etkin denetim ve kontrol yapılarak, yerli fındık sanayi ve ihracatçılarımız korunmalıdır.”

Etiketler: “Fındık Tekelciliğine Son Verilmelidir”

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.