Bugün: 19.04.2019

“Fındık Üreticinin Hakkını Gasp Etmekten Vazgeçin”

“Fındık Üreticinin Hakkını Gasp Etmekten Vazgeçin”
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, yeni fındık sezonu öncesi piyasayı speküle amaçlı yapılan değerlendirme ve açıklamalara tepki gösterdi.11.07.2018 02:05
Karan, yapılan değerlendirmelerin kesinlikle ve kesinlikle üreticinin lehine olmadığını ifade etti.

Karan yaptığı açıklamada, dalın uçundaki fındığa şimdiden fiyat biçenlerin, tekelcilerin kovasına su taşımaya çalıştığını kaydetti.

Fındık fiyatının düşük gösterilmesinin akla, mantığa sığmadığını belirten Karan, “Fındık hasadı yaklaştıkça, alavere-dalavereciler gün yüzüne çıkmaya başladı. Yok rekolte şu kadar, yok bu kadar. Fiyat şu kadar olacakmış. Beyler siz bunları geçin, üreticinin hakkını gasp etmekten vazgeçin. Çok fındık sattık diye öğündüğünüz, ihracat tablolarına bakın. Bir analiz yapın. 2015-2016 sezonunda Dolar bazında kayıp 791, 2016-2017 sezonunda ise kayıp 481 milyon Dolar. Şimdi tutmuş 11 Lira bandında alivre yapmaya çalışıyorsunuz. Siz hiç akıllanmazsınız. Bata bata 15-20 ihracatçı kaldınız ama akıllanmadınız. Birde çıkıp tekelcileri savunuyorsunuz. Şu kadar fındık alıyor, almazsa ne olacak diyebiliyorsunuz. Peki, üretici üretmekten vazgeçerse ne olacak. Azdan az, çoktan çok gider bunu da unutmayın” dedi.

Etiketler: “Fındık Üreticinin Hakkını Gasp Etmekten Vazgeçin”

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.