Bugün: 26.03.2019

“Fiskobirlik, Giresun’un En Önemli Markasıdır”

“Fiskobirlik, Giresun’un En Önemli Markasıdır”
Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar, Fiskobirlik’in 2018 hedefleri ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.11.03.2018 19:12
Bayraktar, Fiskobirlik’in performansının her geçen sene daha da yükseldiğini vurgularken, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Her gün büyüyen bir Fiskobirlik performansı ortaya koyuyoruz. Entegresi ile, kooperatifleri ile, sigortasıyla ve marketler ile yoğun bir çalışma içindeyiz bu anlamda. 2018 hedeflerimizi; üreticiden almış olduğumuz fındık miktarını 2 katına çıkartmak ve marketlerimizi daha iyi bir noktaya getirmek olarak belirledik. Entegre tesisimizde ise geçen yıl 80 milyon ton şeker cirosunda kapattık. Bu miktarı da150 milyon ton yapmak istiyoruz. Önümüzdeki sene hedefimize ulaşabilirsek %100 büyüme sağlamış olacağız.

Dolayısıyla geçmiş yıllara göre iki katı büyümeyi hedefleyen, piyasayı daha güvenli hale getiren, üreticisiyle daha çok bağ kurmuş, kaliteli ürünleri ile piyasada daha çok varım diyen bir Fiskobirlik ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu yolculuk şu an devam ediyor. Her geçen zaman dilimi ile hedefimize ulaşacağımızı biliyoruz. TMO’nun yağlığa ayıracağı fındığı şimdi bize yağlık fiyatından vermesini istiyoruz. Bu konuda her kesimden destek bekliyoruz. Fiskobirlik hepimizin ve Giresun’un en önemli markasıdır.

2. Organize Sanayii Bölgesi’nde 2-3 yıldır kısmi yer istiyorduk. Yaklaşık 1 ay önce 24+4 dönüm olmak üzere 28 dönüm yerin tahsisi yapıldı. Tahsis edilen bu arazinin alt yapı ve zemin çalışmaları için ihale yapıldı. Yapılacak tesisin planlamasını yapacak ekip ile kısa bir süre içinde görüşeceğiz. Dolayısıyla proje uygulama aşamasına gelindi. Bu yıl kazma vurulmasını planlıyoruz. Bulancak Organize Sanayi’de 20 bin metrekare kapalı alanı olan üretim tesisimizin yaklaşık 3-4 katı büyüklüğünde, çağın gerekliliğini sağlayan yeni makineler ile donatılmış bir şekerli ürünler tesisimizi tahmini olarak 2019’un ortalarında yapmayı planlıyoruz.

Bugün itibari ile tesisimizde 350 kişi çalışıyor. Bu tesiste belki hemen değil ama 1-2 yıl içinde hedefimiz çalışan sayımızı 750 kişiye ulaştırmaktır. Planlama ve üretim projemiz, bu çalışan sayısını ve hatta daha fazlasını işaret ediyor. Her geçen gün artan piyasa payımızla bu hedefi yakalayacağımıza inanıyoruz. Geçmiş döneme göre %100 büyümeyi hedefleyen ve bu anlamda da Giresun’a, Türkiye’ye ve hatta Dünya’ya fındıklı nihai ürünler üreten bir tesis kazandırmayı hedefliyoruz.

Entegre tesisimizin 60 dönümlük arazisi; Giresun Belediyesi ve Giresun Üniversite (GRÜ) iş birliği ile GRÜ’nün gelişim alanı ilan edildi. Dolayısıyla burası Fiskobirlik için önemli bir alan. Konum itibari ile yeri de kıymetli bir alan. GRÜ ve Giresun Belediyesi buraya talip. Şu an görüşmeler devam ediyor. Sonuç itibari ile GRÜ’nün, yani ticari olarak söylemek gerekirse karşı tarafın ortaya bir miktar para vermesi ve bir kısım done koyması lazım. Birkaç kez görüşüldü ama GRÜ ve bu konuyla ilgilenen kesimde genel olarak; ‘Fiskobirlik de bizim, Üniversite de bizim” düşüncesi hâkim. Dolayısıyla GRÜ, “Fiskobirlik, bu araziyi bize versin” diyor. Fiskobirlik, Giresun’a katkı anlamında GRÜ’ye 20 dönümlük alanı zaten verdi. Sosyal sorumluluk anlamında Fiskobirlik; Giresun’a ve GRÜ’ye yapılması gereken her şeyi yaptı. Biz ayak diremiyoruz. GRÜ’ye lazımsa, ‘Hay hay gelin, alın; ama bedelini ödeyin’ diyoruz. Bedelini ödemek istedikleri zaman hemen devrini yapabiliriz.”

Etiketler: “Fiskobirlik - Giresun’un En Önemli Markasıdır”

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.