Bugün: 22.01.2019

7. Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri ve 2. İstihdam Şenliği

7. Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri ve 2. İstihdam Şenliği
Giresun Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü ile İŞKUR Giresun İl Müdürlüğü ortaklığıyla bu yıl 7.’si düzenlenen ‘Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri’ ve ‘2. İstihdam Şenliği’ 26 Nisan 2018 Perşembe günü düzenlenen açılış programıyla başladı.28.04.2018 14:51
Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğin açılış törenine Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un yanı sıra, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serkan Soylu,  Prof. Dr. Canan Çelik, MYO Koordinatörü ve aynı zamanda Rektör Danışmanı Prof. Dr. Nazım Elmas, İŞKUR Genel Müdürlüğü İstihdam Daire Başkan Vekili Ekrem Kayacı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, iş adamları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan MYO Koordinatörü ve aynı zamanda Rektör Danışmanı olan Prof. Dr. Nazım Elmas, bu yıl 7.’sini düzenledikleri ‘Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri’ ile firma sahipleri ile öğrencileri bir araya getirmeyi amaçladıklarını, bu vesileyle önemli bir misyon üstlendiklerini belirtti.

Üniversite olarak birçok alanda yeni organizasyonlar yaptıklarını belirten Elmas, Nisan ayı içinde eğimli arazilerde makinalı fındık tarımı konu alan bir toplantı gerçekleştirdiklerini, bu toplantı sayesinde öğretim elemanlarının bu konudaki çalışmalarını ve fikirlerini imalatçı firmalarla buluşturma imkanını yakaladıklarını söyledi. MYO Koordinatörlüğü olarak bu yıl ikincisini düzenledikleri proje yarışmasında 22 projenin yarıştığını ve bu çalışmaları ödüllendirmek üzere Giresunlu iş adamlarının sponsor olduğunu söyleyen Elmas,  sponsor olan kişi kurum ve kuruluşlara, ayrıca Teknik Bilimler Meslek Yüksekokuluna 400.000 Türk Lirasını aşkın bir oranda bağışta bulunan iş adamı Metin Koç’a teşekkür etti.

Programda kısa bir konuşma yapan İŞKUR Giresun İl Müdürü Mustafa Sarı, düzenledikleri bu etkinlikle iş dünyası ile eğitimli ve nitelikli gençleri bir araya getirmeye çalıştıklarını, iş hayatına hazırlanan gençleri çalışabilecekleri sektörler konusunda bilgilendirerek onlara rehberlik yapmayı amaçladıklarını söyledi. Etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun olmak üzere emeği geçenlere teşekkür eden Sayın Sarı’nın ardından Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu kürsüye çıktı.

Girişimciliğin en büyük sorununun işletme sermayesi ile gelir-gider sermayesinin yönetilmemesi olduğunu söyleyen Çakırmelikoğlu, öğrencilere bu konuda tavsiyelerde bulundu. Daha sonra söz alan İŞKUR Genel Müdürlüğü İstihdam Daire Başkan Vekili Ekrem Kayacı ise, kurum olarak amaçlarının daha fazla ve nitelikli iş alanları oluşturmak olduğunu söyleyerek bu konuda yaptıkları çalışmalara yer verdi. Ülke olarak G20 içerisinde en yüksek büyüme rakamlarının yakalandığını belirten Kayacı, yıllara göre büyüme ve işsizlik oranlarının yer aldığı istatistiki bilgileri salonla paylaştı.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, ‘Girişimcilik ve Kariyer Günleri’ ile beraber düzenledikleri ‘İstihdam Şenliği’yle, bir yandan öğrencilerle iş adamlarını bir araya getirirken, diğer yandan öğrencilerin kurulan stantlarda katılımcı firmaları tanımalarına vesile olduklarını söyledi. Rektör Coşkun sözlerine şu şekilde devam etti: “Geçtiğimiz yıl VI. Girişimcilik ve Kariyer Günleri kapsamında düzenlediğimiz ‘İstihdam ve Tanıtım Fuarı’, kendi alanlarında önemli işlere imza atmış iş adamları ile GRÜ öğrencilerini bir araya getirmiş, ilimizin önemli firmaları yerleşkemizde tanıtım ve istihdam stantları açarak öğrencilerimizle iki gün boyunca etkileşim ve iletişim kurmuşlardı. Etkinlikler kapsamında ‘Mesleki Proje Yarışması’ düzenlenmiş, yarışmaya katılan öğrencilerimiz hem ödüllendirilmiş, hem de proje ürünleri sergilenmişti. Proje ürünlerinden etkilenen birçok değerli iş adamımız öğrencilerimize destek sözü vermişti. İş adamı Sayın Metin Koç, bu konuda öncülük yaparak, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuza bu yıl içinde önemli ve ekonomik değeri yüksek bir mesleki eğitim ünitesi kurdu. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum.

Bu yıl 2.’sini düzenlediğimiz Mesleki Proje Yarışmasına katılan öğrenci sayısında yaşanan artış ve dereceye giren projelerin özgünlüğü, bu organizasyonu gerçekleştirmemizde ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır… Mesleki eğitimde sahada uygulama yapmanın, staja gitmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bunu başarabilmek için de siz değerli iş adamlarımızın, paydaş kurumlarımızın, meslek odalarının ve tüm ticari işletmelerin desteğine ve katkısına ihtiyacımız bulunmaktadır.

Giresun Üniversitesi’nin kısıtlı imkanlara rağmen, gerek akademisyenlerin gerekse öğrencilerin azim ve gayretleri ile daha ileri seviyelere taşınacağına yürekten inanıyorum. İş adamlarımız ve Üniversitemizin işbirliği sayesinde daha müreffeh ve başarılı bir eğitim ortamı oluşturulduğunda, gençlerimiz alanlarında birer uzman olarak kariyer basamaklarını tırmanacaklardır. Bunun için gerek teorik gerekse uygulamada eğitimin birbirini desteklemesi bir zorunluluktur. Bu düşünceyle Üniversitemize maddi ve manevi destek olan çok değerli iş adamlarımıza, firmalarımıza, hayırseverlerimize minnet duygularımı ifade ediyorum.

Bu organizasyonun amacına ulaşmasını temenni ederken, başta partnerimiz İŞKUR olmak üzere etkinliklerde emeği geçen tüm personele teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”

Rektör’den sonra kürsüye çıkan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, bu yıl 7. düzenlenen Girişimcilik ve Kariyer Günleri sayesinde öğrencilerle iş dünyasını bir araya gelirken, iş dünyasının da üniversite mezunlarında aradıkları kriterleri yerinde söyleme fırsatı bulduklarını dile getirdi. Girişimcilik ve Kariyer Günleri etkinliğine katılan öğrencilerin kariyer bilinci oluşturma, farklı bakış açıları kazanma, staj için doğru tercihler yapma, kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlayarak mezuniyet sonrası karar verme sürecinde sağlıklı tercihler yapmalarına fırsat bulacaklarına değinen Sayın Vali’nin konuşmalarının ardından, Üniversitemize bağışta bulunan KOÇEL Makina’nın sahibi Metin Koç’a teşekkür plaketini Vali Sarıfakıoğulları ve Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun takdim etti.

Daha sonra 2017 yılında çeşitli dallarda ödül almaya hak kazanan firma sahiplerine ödülleri verildi. Girişimcilik ödülü KSS grubun sahibi Bekir Alim’a, yatırımcı ödülü ÜNİTEKS Tekstil’e, en fazla kadın istihdam eden firma ödülü GİYSUN Tekstil yöneticisi Merdan Yüce'ye, en fazla engelli istihdamı PROGIDA adına Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’na takdim edildi. 2. Mesleki Proje Yarışmasına katılan 21 proje sahibi öğrenci grubuna belediyelerimizden ve meslek kuruluşlarından gelen çeşitli ödüller dağıtıldı.

Ödül töreninin ardından Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın da aralarında yer aldığı protokol üyeleri, Fen-Edebiyat Fakültesi’ne geçerek giriş katında kurulan fuarın açılışını yaptılar.  Açışın ardından Rektörümüz ve beraberindekiler firmaların açtıkları stantları gezerek faaliyetleri hakkında bilgi aldılar.

Açışın ardından Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’na geçen protokol üyeleri, Prof. Dr. Serkan Soylu’nun oturum başkanlığını yaptığı panele katıldılar. İş adamları Hakan Yılmaz, Nurettin Ocak, Yaşabey Kalebaşı, Mustafa Kuruca ve Muammer Ceylan’ın konuşmacı olarak katıldıkları panel gerçekleşti.

İkinci gün yine Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’ndaki oturumlarla başlayan Kariyer Günleri’nde, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç’in oturum başkanlığında; iş adamları Hasan Ali Karaman, Hasan Ekmen ve Ahmet Maraş, öğrencilere iş hayatında dikkat etmeleri gereken konular hakkında öğütler vererek kendi deneyimlerini paylaştılar.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Kölemen’in oturum başkanlığını yaptığı günün son oturumunda; Hakan Karakaş, Köksal Gündoğdu, Halil Ak, Fuat Kuş ve Cengiz Elmalı bulundukları, bulundukları sektörlerde yaşadıkları genel problemlerden ve bunların çözümüne ilişkin izledikleri yollardan ve işe alımlarda dikkat ettikleri hususlardan bahsettiler.

İki gün süren ve alanında önemli başarılara imza atmış iş adamlarının öğrencilerle buluştuğu, kırkın üzerinde firmanın stant açtığı, öğrencilerimizin birçok firma ile birebir görüşme fırsatı yakaladığı ‘7. Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri ve 2. İstihdam Şenliği’ İŞKUR tarafından verilen ‘İş Arama Becerileri’ başlıklı sunumla sona erdi.

Giresun Üniversitesi olarak kariyer günlerine katılarak öğrencilerimizin iş dünyasının genel görünümü hakkında fikir edinmelerine katkı sağlayan ve yaptıkları bağışlarla Üniversitemize katkılarını esirgemeyen iş adamlarımıza ayrıca, iki günlük program süresince fuar alanında açtıkları stantlarla etkinliğe destek veren firmalarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

7. Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri ve 2. İstihdam Şenliği’ne Sponsor Olan Kurum ve Kuruluşlar.

7. Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri ve 2. İstihdam Şenliği’nde stant açan firmaları görmek için TIKLAYINIZ…

Etiketler: 7. Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri ve 2. İstihdam Şenliği

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.