Bugün: 01.06.2020

Balıkçılar, "Vira Bismillah" Diyecek

Balıkçılar, "Vira Bismillah" Diyecek
Yeni balık sezonu için sabırsızlanan vatandaşların yanısıra asıl heyecan balıkçılarda var. Denizlerde av yasağının sona ermesiyle yeni sezona başlayacak balıkçılar tüm hazırlıklarını tamamladı.01.09.2019 00:00
Av yasağı boyunca demirledikleri teknelerin ve denize bırakacakları ağların bakım ve onarımını tamamlayan balıkçılar, 1 Eylül 2019’da "Vira Bismillah" diyecek.
1 Eylül'de açılacak av sezonu için hazırlıklarını sürdüren balıkçılar ile sofralarında artık balık görmek isteyen vatandaşlar, bir süredir balık sezonunun açılmasını bekliyordu. İşte o an geldi çattı. Balıkçılar sabırsızlıkla yasağın kalkmasını bekliyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Su Ürünleri Avlanma Sezonu 1 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktır. 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa göre çıkarılan 4/1 No lu Tebliğ çerçevesinde avcılık faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Yeni avlanma sezonunun başlaması nedeniyle su ürünleri istihsalinde bulunan balıkçılarımızın aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmekte olduğunu bildirdi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Karadeniz'de; Ordu İli, Ünye İlçesinde; Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Karasularımızda gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır.

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılacak olup, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden Avcılık İzin Belgesi'nin alınması zorunludur.

-Denizlerden ve iç sulardan avcılık yolu ile elde edilen su ürünlerinin, karaya çıkış noktalarından itibaren ilk satışının yapıldığı yere, toptan satış merkezi, su ürünleri hali, soğuk hava deposu ve işleme tesisine naklinde Nakil Belgesi alınması zorunludur.50 kg ve daha az miktardaki su ürünleri için nakil belgesi aranmaz.

-Deniz salyangozu avcılığının Algarna ile serbest olduğu dönemde (15 Nisan-31 Ağustos arası yasak dönem) sahilden itibaren 500 metre mesafe içerisinde istihsal yapılamaz. İstihsalinde gemide birden fazla algarna bulundurulamaz ve kullanılamaz. İstihsalinin 05.00-20.00 saatleri arasında yapılması zorunludur.

-Uzatma ağı ile kalkan avcılığı yapacak balıkçı gemileri için gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden izin belgesi alınması zorunludur.

-Denize bırakılan uzatma ağları, paraketelerin gündüz flâma (şamandıra), gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi zorunludur.

-Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 metre yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Harşit Çayı, Batlama, Aksu, Pazarsuyu, Yağlıdere, Çanakçı ve Gelevera derelerinin denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır.
-İlimizde 1 Ekim -28 Şubat tarihleri arasında Doğal Alabalık avcılığı yasaktır.
 

-İlimiz karasuları ve iç sularında avlanan, satışa sunulan balık çeşitlerindeki standart boy sınırlamaları aşağıdaki gibidir:


rn

Tür

rn
rn

Asgarîrn Boy (cm)

rn
rn

Tür

rn
rn

Asgarîrn Boy (cm)

rn
rn

Barbunya

rn
rn

13

rn
rn

Levrek

rn
rn

25

rn
rn

Dilrn Balığı

rn
rn

20

rn
rn

Lüfer

rn
rn

18

rn
rn

Eşkina

rn
rn

25

rn
rn

Mezgit

rn
rn

13

rn
rn

Hamsi

rn
rn

9

rn
rn

Palamut

rn
rn

25

rn
rn

İstavrit

rn
rn

13

rn
rn

Pisi

rn
rn

20

rn
rn

Kalkan

rn
rn

45

rn
rn

Sardalya

rn
rn

11

rn
rn

Kefalrn (Amuderya kefali)

rn
rn

35

rn
rn

Tekir

rn
rn

11

rn
rn

Kefalrn (Diğer kefaller)

rn
rn

20

rn
rn

Uskumru

rn
rn

20

rn
rn

Kefalrn (Has kefal)

rn
rn

30

rn
rn

Alabalıkrn (İç Sularda)

rn
rn

25

rn
rn

Kefalrn (Sarıkulak kefal)

rn
rn

30

rn
rn

Sazanrn (İç Sularda)

rn
rn

40

rn
rn

Kırlangıç

rn
rn

18

rn
rn

Yayınrn (İç Sularda)

rn
rn

90

rn
rnrn
 
Balıkçılarımız ayrıntılı bilgi için İl Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat edebilir veya https://giresun.tarimorman.gov.tr/ adresinde internet sitemizi ziyaret edebilirler. Balıkçılarımızın avlanma usul ve esaslarına uymalarını ve bereketli bir sezon geçirmelerini dileriz.”


Etiketler: Balıkçılar - "Vira Bismillah" Diyecek

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.