Bugün: 18.12.2018

Başkan Ekrem Yüce, İşi Sıkı Tutuyor

Başkan Ekrem Yüce, İşi Sıkı Tutuyor
‘DOKAP Bölgesi Tarım Sektöründe Girişimcilik Kapasitesinin Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi’ protokolü imzalandı.26.07.2017 16:34
DOKAP ile Samsun 19 Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan ‘DOKAP Bölgesi Tarım Sektöründe Girişimcilik Kapasitesinin Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi’ protokol imza töreni tarihinde gerçekleştirildi.

Törende konuya ilişkin bir konuşma yapan Başkanı Ekrem YÜCE, girişimciliğin, hayatın her alanında yaşamımızı kolaylaştıracak ve yaşam standartlarının kalitesini yükseltecek en önemli hamle olduğunu, günümüz dünyasında girişimcilik, yenilikçilik tabanında yer aldığını ve girişimcilerin başarısının, ayakta kalabilmesinin büyük ölçüde inovasyon yani yenilikçilik alanındaki başarılar ile sınırlı olduğunu ifade etti.

Yüce, Ayrıca, birbirini tamamlayan ayrılmaz iki kavram haline gelmiş olan yenilikçilik ve girişimciliğin, sürdürülebilir kalkınmada katma değerin artırılması ve yeni istihdam olanaklarının yaratılması açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Başkan Ekrem YÜCE sözlerine şöyle devam etti: “DOKAP Bölgesi bulunduğu konum ve sahip olduğu potansiyeller gereği tarım ve tarıma dayalı sanayi konusunda önemli gelişim alanlarına sahiptir. Bu kapsamda DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olarak Bölgemiz tarım sektörünün gelişimi için çok sayıda proje yürütmekteyiz. Ayrıca, Başkanlığımıza verilen görev ve yetkiler çerçevesinde ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tarım sektörüne ilişkin yatırımlarını da koordine etmekteyiz. Ancak, kamu kesimi olarak bizler ne kadar yatırım yaparsak yapalım, bu yatırımların faydaya dönüşmesi tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticilerimizin bilinç ve bilgi düzeyleri ve girişimcilik kapasiteleri ile doğrudan ilişkilidir.”

Günümüzde DOKAP Bölgesinde tarım sektörünün en önemli sorunları arasında üreticilerin yaş ortalamalarının yüksek olmasının geldiğini belirten Sn. Ekrem YÜCE, konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Genç nüfusumuzun tarımsal istihdamdaki payı oldukça düşüktür. Bu durumun tarım sektörünün gelişiminin önündeki en önemli engellerden birisi olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda, tarımımızın gelişmesi için kaynaklar konusunda öngörüde bulunarak işi planlayan, insan kaynaklarını örgütleyerek girdilerin işlenmesini sağlayan ve elde edilen çıktıları kârlılık yaratacak biçimde tüketicilerin kullanımına sunma becerisine sahip, yeniliklere açık gençlerimizin sektöre kazandırılması önemli bir gerekliliktir. Bu bilinçle, gençlerimizi Bölgemiz tarımına kazandırmak amacıyla, bugün protokolünü imzalamak üzere bir araya geldiğimiz DOKAP Bölgesi Tarım Sektöründe Girişimcilik Kapasitesinin Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi’nin hayata geçirilmesi Başkanlığımızca öncelikli konulardan birisi olarak görülmüş ve gerekli girişimler yapılarak projemizin 2017 Yılı Yatırım Programı’na alınması sağlanmıştır. Projemizin ülkemiz ve Bölgemiz için hayırlı olmasını dilerim, ayrıca Projenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve yürütülmesinde görev alacak akademisyenlerimize başarılar diliyorum.”


Etiketler: Başkan Ekrem Yüce - İşi Sıkı Tutuyor

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.