Bugün: 19.04.2019

Bayraktar: “Tarım ve Gıdada Hedef, 40 Milyar Dolar İhracat”

Bayraktar: “Tarım ve Gıdada Hedef, 40 Milyar Dolar İhracat”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdada ihracatın, günümüzde, çiftçimiz açısından daha da vazgeçilmez hale geldiğini bildirerek, “Tarım ve gıda ihracatında hedefimiz, en kısa zamanda 40 milyar Dolar’a ulaşmak olmalıdır” dedi.01.07.2018 21:35
Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarım ve gıdada Mayıs ayında ihracatın yüzde 14,1 artarken, ithalatın yüzde 3,5 gerilediğini, ihracatın Mayıs ayında 1 milyar 475,9 milyon Dolar’a Ocak-Mayıs döneminde ise 7 milyar 388,5 milyon Dolar’a yükseldiğini belirtti. Geçen yıl Mayıs ayında gıda ve tarımda, ihracatın 1 milyar 293,3 milyon Dolar’da, Ocak-Mayıs döneminde ise 6 milyar 767 milyon Dolar’da kaldığını hatırlatan Bayraktar, geçen yılın aynı dönemine göre Mayıs ayında ihracatın yüzde 14,1, Ocak-Mayıs döneminde yüzde 9,2 arttığını vurguladı.

Şemsi Bayraktar, Mayıs ayında tarım ve gıdada ithalatın yüzde 3,5 düşüşle 1 milyar 305,8 milyon Dolar’a inerken, Ocak-Mayıs döneminde yüzde 15 artışla 6 milyar 238,8 milyon Dolar’a çıktığını belirten Bayraktar, geçen yıl Mayıs ayında 1 milyar 353,1, Ocak-Mayıs döneminde ise 5 milyar 425,7 Dolar ithalat yapıldığını hatırlattı.

“TARIM VE GIDADA İHRACAT ODAKLI POLİTİKALAR UYGULANMALIDIR”

Gıda ve tarımda dış ticaret fazlasının Mayıs ayında 170,1 milyon Dolar, Ocak-Mayıs döneminde ise 1 milyar 149,7 milyon Dolar’a ulaştığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarım ve gıdada ihracat, günümüzde, çiftçimiz açısından daha da vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Halen 17-18 milyar Dolar’ı bulan tarım ve gıda ihracatında hedefimiz, en kısa zamanda 40 milyar Dolar’a ulaşmak olmalıdır. Bu hedef için de çiftçimiz ve üretim daha fazla desteklenmeli, yapısal sorunlar çözülmelidir. Sadece iç pazara yönelik üretimle tarımda istikrarı sağlayamayız. Daha fazla ihracat yapmanın yolu daha fazla üretmekten, daha fazla üretmek de daha fazla ihracattan geçer.

“İHRACATA ODAKLI ÇALIŞMALI, VERİMLİLİĞİ, KALİTE VE STANDARDI YAKALAMALIYIZ.”

Tarım ve gıda, sürekli bir dış ticaret fazlası vererek, dış ticaret açığı bulunan ülkemize büyük katkıda bulunmaktadır. İhracatın sekteye uğraması durumunda oluşacak gelir kaybı da çiftçimizi olağanüstü sıkıntıya sokmaktadır. İhracat yetersiz kalınca arz sorunu da önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

Bunlardan dolayı, tarım ve gıdada rahatlıkla ulaşabileceğimiz yıllık 40 milyar Dolarlık ihracatı yakalamamız için ihracat odaklı politikalar uygulamalıdır.”

Etiketler: Bayraktar: “Tarım ve Gıdada Hedef - 40 Milyar Dolar İhracat”

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.