Bugün: 14.12.2018

Bayramda 250 Milyon Lira’lık Şeker Tüketilecek

Bayramda 250 Milyon Lira’lık Şeker Tüketilecek
Ramazan bayramına günler kala çarşı ve pazardaki hareketlilik iç piyasayı hareketlendirdi.22.06.2017 12:57
Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press’in Şekerli Mamül Sanayiciler Derneği verilerinden edindiği bilgilere göre Türkiye’de geçtiğimiz yıl 4,6 milyar Lira’lık satış hacmine ulaşan şekerli ve çikolatalı mamuller pazarının bu yıl % 10 büyümesi bekleniyor.

Ajans Press, yaklaşan Ramazan bayramı öncesi medyanın nabzını tuttu. Ajans Press’in incelemesine göre Haziran ayı içerisinde Ramazan Bayramıyla ilgili medyada 9 bin 440 haber paylaşımı yapıldı. Yıllık kişi başına şeker tüketiminin 2.1 kg olduğu Türkiye’de, şekerlemelerin % 60’ı bayramlarda tüketiliyor. Bayram dönemleri sektör açısından oldukça hareketli geçerken bu dönem içerisinde şeker ve çikolata satışları 500 milyon Lira’ya kadar ulaşıyor. Bu rakamın neredeyse yarısını bayram şekerleri oluşturuyor.

Özellikle geleneksel ürünler, lokum ve pişmaniye, bayram döneminin ilgi odakları konumunda oldu. Bayram şekerleri en çok Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde satılırken bu bölgeleri sırasıyla İç Anadolu, Marmara, Akdeniz, Karadeniz ve Ege Bölgeleri takip etti. Öte yandan uzman yorumları incelendiğinde ise ramazan sonrası aşırı yemek, şeker ve tatlı tüketmek sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra kan şekerinin hızlı yükselmesine de neden oluyor, bayramda ikram edilen tatlı sonrasında ayran ve soda tüketiminin ise kan şekerini dengelemede yardımcı olduğu belirtildi.


Etiketler: Bayramda 250 Milyon Lira’lık Şeker Tüketilecek

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.