Bugün: 17.12.2017

Fındık, Hasattan Önce Dökülüyor!

Fındık, Hasattan Önce Dökülüyor!
Hasada sayılı günler kala fındıkta görülen dökülme üreticiyi tedirgin ediyor.24.07.2017 13:07
Haziran ayında dalları tartmayan fındıktan eser kalmazken, dökülmenin rekolteyi büyük oranda etkilemesi bekleniyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta ciddi anlamda dökülme gözlemlendiğini belirterek; “Fındık çuvala girmeden hiç kimse şu kadar ürünüm var demesin” dedi.

2017 yılı fındık hasadına sayılı günler kala fındıkta ‘Külleme Hastalığı’na bağlı olarak dökülme yaşandığını açıklayan Karan, dökülme ve çotanaklarda görülen ‘Karamuk’un rekolteyi ciddi anlamda etkileyebileceğini kaydetti.

Bu yıl bol ve bereketli bir fındık var derken, üreticinin dökülen fındıkla şok içerisinde olduğunu ifade eden Karan şunları söyledi:

“Fındıkta son yıllarda görülen ‘Külleme Hastalığı’ bu yıl kendini az gösterecek derken, hasada az bir süre kala yeniden ortaya çıktı. Şu anda Haziran ayında görülmesi gereken dökülme yeni gerçekleşiyor. ‘Külleme Hastalığı’ fındık çotanak saplarında çürümeye neden oluyor ve ürün dökülüyor. Çiftçilerimizden gelen şikâyet ve bahçelerde yaptığımız tespitlerde dalda görülen fındık yarı yarıya dökülmeye başladı. Dalda kalan fındıklarda ise ‘Kara Karamuk’, ‘Sarı Karamuk’ ve gelişim bozukluğu gözlemlenmekte. Bir çotanağın neredeyse üçte ikisi ‘Karamuk’. Üreticilerimiz fındık harmana inmeden, çuvala girmeden fındığım var demesin.”

Karan, bu yıl fındığın geç olgunlaştığı da belirterek, üreticilerden ürün tam olgunlaşmadan hasat edilmemesini, Fındık Toplama Komisyonu’nca belirlenecek olan hasat tarihlerine riayet etmelerini, tam olgunlaşmadan hasat edilen üründe randıman ve kalite düşüklüğü yaşandığı kaydetti.


Etiketler: Fındık - Hasattan Önce Dökülüyor!

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.