Bugün: 20.02.2019

Giresun’da Seracılık Gelişiyor

Giresun’da Seracılık Gelişiyor
Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yürütülen ve Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen ‘Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi’ kapsamında seracılığı geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalar hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri verdi:18.06.2018 21:48
“Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla 2018 yıl içerisinde her biri 108 m2 olmak üzere toplam 75 adet sera dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu iş için 600 bin lira kaynak kullanılmış olup, % 70’i proje bütçesinden, % 30’u ise çiftçi katkı paylarından sağlanmıştır.

Dağıtımı yapılan seralarda ağırlıklı olarak domates, hıyar, biber ve patlıcan yetiştiriciliği yapılması planlanmıştır. Sertifikalı ve yüksek verimli sebze fidelerinin dikimleri, İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarının gözetiminde ve seraların kurulumunu takiben hemen yapılmıştır. Seralarda yılda 70 ton domates, 30 ton hıyar, 7 ton patlıcan ve 2,5 ton biber hasadı yapılması hedeflenmektedir.”

Etiketler: Giresun’da Seracılık Gelişiyor

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.