Bugün: 22.01.2019

GTB’den, Innofood Projesi

GTB’den, Innofood Projesi
TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin ALAŞALVAR, Giresun Ticaret Borsası’nın (GTB) TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü ile...04.05.2018 16:43
...yürütmüş olduğu INNOFOOD (Gıda Yenilikçilik Merkezi) Giresun Gıda Test ve Analiz Laboratuvarı ve Taşınabilir Fındık Kurutma Prototip Tesisi hakkında yürütülecek çalışmalar hakkında GTB Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İBAŞ ve Yönetim Kurulu Üyelerine bilgi sunumu gerçekleştirdi.

Sunum çerçevesinde TÜBİTAK MAM'IN yapmış olduğu çalışmalar, GTB yerleşkesinin bulunduğu alanda yapılacak Ar-Ge Merkezi ve Kurutma Prototipinin ne türden çalışmalar yürüteceği ve hangi ürünler konusunda araştırmalar geliştireceği konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Sürdürülebilir bir fındık tarımı için bölgemizde yapılması gerekenler ve Türk tarımının yakalaması gereken inovasyon hakkında görüş paylaşımları yapıldı.

GTB yerleşkesinde yapılacak tesisin şu an için teknik müşavirlik ihalesinin açıldığı, bu yıl içerisinde inşaat ihalelerinin tamamlanmasına müteakip 2019 yılının ilk çeyreğinde temel atma aşamasına geleceği yönünde planlamaların gerçekleşeceği konusunda görüş birlikteliğine varıldı.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İBAŞ; "Tesisin ilimize, ülkemize ve özellikle fındık tarımına yenilikçi, katma değeri yüksek ürünler geliştirmesi birinci hedefimiz ve özellikle bölgemizde sürdürülebilir bir fındık tarımını teşvik etmek için yeni, katma değeri yüksek ürünler üretmemiz lazım, Giresun Kalite fındığı değerli kılacak projeler geliştirmemiz lazım. Bunun içinde Ar-Ge'ye bütçe ayıran, zaman ayıran kurumlar ve bireyler olmamız lazım. Giresun Ticaret Borsası kurumsal kimliği ile birlikte Allah nasip ederse bunu da başaracak güçte ve vizyondadır. Bunun için elimizden geleni yapacağız ve bir ayağımız bu işler için hep Ankara'da olacak. Tekrar ben sayın hocama Giresun'a kazandırmış olduğu bu proje için teşekkür ediyorum. Fındıkta yeni şeyleri konuşmak üzere kendileri ile birlikte devamlı irtibatta olacağız." dedi ve görüşmeler karşılıklı iyi dileklerle sonlandırıldı.

Etiketler: GTB’den - Innofood Projesi

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.