Bugün: 22.01.2019

GTB Başkanı İbaş’tan, Fındık Projeleri

GTB Başkanı İbaş’tan, Fındık Projeleri
Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş, GTB’de yapılan görev değişiminin ardından bir basın toplantısı düzenledi.30.04.2018 15:28
Başkan İbaş, düzenlediği basın toplantısında şu düşünceleri paylaştı:

“Öncelikle 1926 yılında bizatihi kuruluşu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, ‘Giresun’da fındık borsası kurulması’ yönündeki talimatları ile kuruluşu gerçekleştirilen Giresun Ticaret Borsası’na hoş geldiniz. Değerli zamanınızı ayırarak yeni dönemde Giresun fındığı, üreticisi ve tüccarı için hizmet üretmeye çalışacak bizleri dinlemeye geldiğiniz ve bu tanışma toplantısına teşrif ettiğiniz için hepinize, şahsım ve tüm arkadaşlarımız adına teşekkür ederim.

Malumunuz 3 Nisan tarihinde borsamızın seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlerimiz, 3 listenin yarıştığı rekabet ortamının şeffaf bir şekilde büyük bir olgunluk ve demokrasi şöleni havasıyla gerçekleştirildi ve bu seçimin sonucunda üyelerimizin teveccühleri onlara hizmet üretmek ve gerçekleştirmek üzere bizlere nasip oldu. Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri adına bizlere emanet edilen bu görev ve sorumluluğu gururla ve heyecanla üstlenmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki çalışma dönemi boyunca bu önemli görevi en iyi şekilde yerine getirmenin ve bizlere gösterilen güvene layık olmanın çabası içinde olacağız. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın. Seçimler sonucunda tüm üyelerimize hizmet üretmek ve kendileri için en iyi olanı yapmak üzere önümüzdeki süreçte neler yapabileceğimiz yönünde kısa zaman diliminde siz değerli basın mensupları arkadaşlarımızın da desteği ile üyelerimiz ve kamuoyu ile durumu paylaşıp hem bir tanışma, hem de neler yapma arzusunda olduğumuzu iletmek istedik.

Öncelikle yeni dönemde üyelerimizi kucaklayıcı daha geniş katılımlı, daha üretken, düşünen, tartışan, sonuç odaklı ve takım ruhu zihniyeti ile hedefleri büyük borsa olmaya devam edeceğiz. Üyelerimizin bize gösterdiği güveni boşa çıkarmadan, Giresun Ticaret Borsası ve grup şirketlerini daha önceden de söylediğimiz gibi zirveye taşıyacağız. Giresun Ticaret Borsası’nın kurumsal kimliğini önceden de olduğu gibi iline hizmet üreten ve ülke borsaları içerisindeki proje üretme kabiliyetini yeni dönemde tüm meclis üyeleri arkadaşlarımın da ortak aklı ile daha yukarı seviyelere taşıma gayreti ve arzu içinde olduğumuzu bu vesile ile belirtmek isteriz. Tabi ki Meclis Üyesi arkadaşlarımız ile birlikte borsa seçimlerinin hemen akabinde yeni seçimler yaptık. Meclis Üyeleri’nin seçiminin bitimi sonrasında yürürlükte bulunan borsa seçimlerinin devamı çerçevesinde yönetim kurulumuzu, disiplin kurulumuzu bunların başkanlarını, başkan yardımcılarını belirledik. Daha doğrusu kendi aramızda iş bölümü yaptık.

Bununla birlikte yeni oluşan Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz içerisindeki görev bölümlerini de tanıtmak isterim. Bilindiği üzere Meclisimize ilk önce borsa üyelerinin gerçek ve tüzel kişileri seçiliyor. Daha sonra bu Üyelerimize temsil eden gerçek kişiler belirlenmiş oluyor. Görev bölümü sonucunda oluşan yönetim kurulumuz ve meclis üyelerimiz şu şekilde oluşmuştur.

Doğancan Fındık ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. – Niyazi Gürsoy - Meclis Üyesi - TOBB Delegesi
Akşen Tarım Ür. San. ve Tic. Ltd. Şti. – Ahmet Hamdi Akşen - Yön. Krl. Sayman Üyesi
Bölükler Gıda San ve Tic. Ltd. Şti. – Yaşar İbaş - Yönetim Kurulu Başkanı - TOBB Delegesi
Öztürk Fındık Gıda Pet. Tar. Ür. Trz. Nak. İnş. San. Tic. Ştd. Şti. – Ertaç Öztürk - Meclis Başkanı - TOBB Delegesi
Zeren Fındık Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. – Ünal Şensoy - Meclis Üyesi - TOBB Delegesi
Sarıgül Fındık - Öner Sarıgül - Meclis Başkan Yardımcısı
Kahraman Ticaret – Hasan Kahraman - Meclis Başkan Yardımcısı
Tahsin Fındık San. Tic. Ltd. Şti. – Hamza Bölük - Yönetim Kurulu Başkan Yard. - TOBB Delegesi
Çulfaz Tar. Ür. Gıda. San. ve Tic. Ltd. Şti. – Mustafa Çulfaz - Meclis Katip Üyesi
Kadem Turan – Meclis Üyesi
Necattin Yılmaz – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Doğuş Fındık – Osman Kaya - Yönetim Kurulu Üyesi
Hüseyin Takır – Meclis Üyesi
Özkaya Gıda Tur. Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. - Halis Özkaya - Meclis Üyesi

Dediğimiz gibi Giresun Ticaret Borsası, bu şehrin ortak fayda kuruluşlarının önde gelenlerinden biri 1926 yılında kurulmuş 92 yıllık asırlık bir çınar ve ilimiz ve ülkemiz ekonomisine hizmet eden köklü bir kurum, üreticisinden tüccarına, karar vericisinden tüketicisine kadar fındık tarımının tüm paydaşları için düşünen ve çalışan bir organizma bir borsa.

Bu yeni dönemde de, fındık üretiminde verimlilikten, ticarette katma değere kadar her safhada iyi ilişkiler, yapıcı siyaset ve pozitif yaklaşım geleneğimizle, üyelerimiz ve ülkemiz için fayda üretmeye, sektörümüzü el birliğiyle büyütmeye kararlıyız. Çözüm üreten, proje geliştiren, projelerin hayata geçmesini sağlayan iş odaklı anlayışımızı bu yeni dönemde kurumsal kültürümüzle aynı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Yeni görev dönemimizin hemen başında, erken seçim sürpriziyle göreve adım attık. 2019 sonbaharında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri, 24 Haziran’a alındı. Hepiniz takdir edersiniz ki belirsizlik, iş dünyasının en sevmediği kelimelerden biridir. Dolayısıyla ülkenin yönetim sistemine dair belirsizliğin iki ay gibi bir süre içinde ortadan kalkacak olması, alınan erken seçim kararını rasyonel kılmaktadır. Ancak jeopolitik riskler, küresel gelişmeler ve ekonomideki kırılganlıklar, bu seçim döneminde çok dikkatli davranılmasını, enflasyonla mücadeleye sekte vurulmamasını zaruri kılmaktadır. Dileğimiz, seçim biter bitmez ülke gündeminin üretim ekonomisine ve reformlara dönmesidir. Seçim kararının ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

Kıymetli basın mensupları seçimlerimizin çok kısa süre önce bitmesinin akabinde ekip arkadaşlarımızla yeni dönemde neler yapacağımız konusunda bir çalışmaya girdik. Tabiki yeni dönem için belirleyeceğimiz ana unsurlardan birisi yeni stratejik planımızın devreye konulması. Bunun için dış paydaş analizlerimiz yapılmış durumda. Borsa Yönetimi olarak yeni göreve gelen arkadaşlarımızla birlikte bunların daha da gelişimini sağlayarak, yapılabilirlik ve rasyonellik ölçüsünde önceki dönemlerden devam eden projelerin devamını ve istikrarlı bir şekilde sürdürülebilirliğini ve yeni ve mega projelerinde temelini atma gayreti içerisinde olacağız.

Bölgesinde ve fındık sektöründe geçmişten gelen misyonu ile TOBB tarafından akredite edilen (a) sınıfı borsa olma ve hizmet üretme kabiliyeti tescillenmiş en tecrübeli borsası olarak fındık sektörünün gelişmesine yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek. Önümüzdeki dönem için planladığımız çalışmalar için kendimize bir takım öncelikler belirledik.  Fındık sektörünün gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlamak. Üyelerimizin etkinliğini ve iş kapasitesini geliştirmek. Borsa hizmetlerini ve piyasa uygulamalarını geliştirmek. Borsanın kurumsal etkinliğini, değerini ve toplumsal faydasını artırmak... Şimdi sizlere planladığımız faaliyetler hakkında kısaca bazı bilgiler vermek istiyorum...

Giresun kalite fındığın tüm ülke sathına daha iyi kalite ve uygun fiyat ile pazarlanması için e-ticaret sitesi yapmak arzusundayız. Giresun fındığının marka olarak akıllarda devam edebilmesi ve daha kıymetli kılınması için buna mecburuz. Bu sayede üyelerimizin üretmiş oldukları her türden ürün çeşidini nihai tüketici ile buluşturarak tarım ticaretinin bu yolla daha etkin ve verimli yapılabilmesini sağlayacağız. Bunun yanında şehrin doğu ve batı aksında iki adet fındık satış noktası kuracağız. Bunu da yereldeki belediyelerimizin yer tahsisini uygun görmeleri ve sahil bandında büyük metropollere dönüş noktasında yapmayı planlıyoruz. Üyelerimizin ve üreticilerimizin göz nuru Giresun fındığını burada tüm tüketicilerle buluşturmak ve uygun fiyatla kaliteli fındık alış verişini sağlamış olacağız. Aslında çok büyük bir eksikliği de gidermiş olacağız. Her il kendi yöresinin ürününü çok iyi pazarlarken bizim Giresun fındığı gibi kalite de bir ürünümüzü yol kenarlarında pazarlayabileceğimiz diğer illerde çok olumlu örnekleri bulunan tarzda gibi satış noktalarımızın olmaması gerçekten acı verici bir durum bu eksikliği ortadan kaldırmak istiyoruz. Daha doğrusu bu proje ile üyelerimiz adına bir kümelenme merkezi yaratmış olacağız.

Fındıkta bağlı şirketimiz Giflidaş ile başladığımız lisanslı depoculuk girişimimiz ile bu alandaki misyonumuz tamamlanmış olmuyor. Fındıkta kısmet olur ve devlet büyüklerimizin de desteği ile yeni lokasyonlarda şu andaki şirketimizin şubesi olarak yeni tesisler kurmak hedefindeyiz. Ortak olduğumuz ürün ihtisas borsasının çalışmalarında da aktif rol oynamayı sürdüreceğiz.

Fındık Spot Borsası’nın gelişimi ve buradaki işlem salonumuzun daha aktif hale getirilmesine yönelik çalışmalarımız devam edecek. Fındık üretimin de kalite ve verimlilik açısından geliştirilmesine yönelik projelerimiz de bu dönemde devreye girecek. Giresun fındığının markalaşması ve bu markanın etkin kullanılması konusundaki faaliyetlerimiz artarak sürecek. Çocuk sevindir projesi, Giresun ve fındık konulu resim yarışması ve Giresun ve fındık konulu fotoğraf yarışmaları gibi benzeri faaliyetlerimiz ile tarımın önemi ve potansiyelini topluma anlatmayı sağlayacak çalışmalara devam edeceğiz.

Özellikle bu görev dönemimizde Giresun Fındık Müzesi’ni ilimize kazandırmak için var gücümüzle hareket edeceğiz. Çok yakın zamanda bu projenin bakanlık ayağında bütçelendirilmesi için dosyamızı hazırlayıp ilgili makamlara sunacağız. Sonrasında da malum istenen ve beklenen o dur iki bu projenin hayata geçirilmesi için yer tahsisinin gerçekleştirilmesi. Açıkça söylemek gerekirse böyle bir projenin sahil alanında ve İstanbul ve diğer büyük illere dönüş istikametinde olması zorunluluğu var. Giresun’da mega bir proje olabilecek ve turizme çok iyi hizmet edebilecek bir proje. Ayrıca fındığın başkenti olma vizyonumuza çok çok değerli şeyler katabilecek bir proje. Bizden sonraki nesillere anıt eserler bırakılabilecek bir proje. Hatta ve hatta dünya kültürel miraslarına bizce aday olabilecek bir proje. Bu projemize çok ciddi yaklaşım sağlanabilirse Giresun adına devasa bir hizmet üretmiş olacağız.

Yeni dönem için üyelerimiz adına yapacağımız önceliklerden birisi de kesinlikle bir kümelenme projesi yapacağız. Giresun fındığının daha iyi pazarlanabilmesi ve kıymetlendirilmesi için yapacağımız bu proje ile üyelerimizin etkin katılımı sağlanarak birlikte daha iyi neler yapabileceğimizin gayreti ve ortak hareket edebilme kültürünü gerçekleştirmiş olacağız. Bunun için ilgili bakanlığa proje sunmak üzere çalışmalar başlatıldı.

Önümüzdeki dönemin en önemli odak noktası ise hiç şüphesiz ki borsa üyelerimiz olacak. Üyelerimize yönelik eğitim faaliyetlerimizi arttırmak, hedeflerimiz arasında. Bu anlamda eğitim ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi konusunda üyelerimizin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Sektörel sorunlar, gelişme ve ihtiyaçların tespit edilmesi amacıyla camiamız ile sinerji toplantıları düzenlemeyi, üyelerimiz ile daha sık bir araya gelmeyi planlıyoruz.

Değerli arkadaşlar, dünyada tarımda büyük teknolojik dönüşümler yaşanıyor. Ancak bu alanda özellikle kendi bölgemizde hala aynı yöntemlerle üretim yapılmaya devam ediliyor. Açıkça söylemek gerekirse bunun bu şekilde gitmesi mümkün değil. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarında ortalama çiftçi yaşımızın yanlış bilmiyorsam 62 yaş civarında bunun daha ne kadar böyle gidebileceğini kamuoyunun takdirine sunuyorum. Giresun’da fındık tarımını sürdürülebilir kılmamız için hepimizin bir şeyler yapması lazım. Tarımda yaşanan teknolojik dönüşüme ayak uydurmamız lazım. Akıllı tarım yapılan dünyada ki durumun, Türkiye’ye ve Giresun’daki tarıma uyarlanması lazım. Bunun için devletimize proje sunma hedefinde olacağız. Bu bölgede fındık tarımından başka bir şey olmayacağına göre devletimizin, bahçelerin belirli bir program dahilinde yenilenmesine destek veriyor olması lazım. Bu bahçelerin ortak olarak daha verimli halde üretiminin yapılabilmesi için köy köy kooperatifleşmenin cazip hale getirilmesi için destekler verilmesi lazım. Aksi halde Giresun, fındık üretiminde ve ekonomisinde daha da geriye gitmeye devam edecektir. İnşallah biz buna izin vermeyerek devlet yetkililerimize bunları anlatıyor ve proje sunuyor olacağız.

Dünyadaki yeni nesil tarım anlayışı çok daha rekabetçi, çok daha bilgi yoğun, çok daha yüksek katma değerli bir üretim yapısına dayanıyor. Sahip olduğu teknoloji birikimini ekonomik rekabet avantajına dönüştürmek isteyen gelişmiş ülkeler, tarım sektörüne yeni teknolojilerle, yeni ürünlerle ve yeni üretim modelleriyle giriyor. Geçmişten kalma emek yoğun üretim anlayışının yerini yenilikçi üretim anlayışı, robot ve sensor teknolojileri, insansız ekimden insansız hasata kadar uzanan çok farklı bir anlayış alıyor. Bu büyük değişim bizlerin de tarım ve hayvancılığı yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli bir yapıya kavuşturmamızı kaçınılmaz kılıyor. Burada da karşımıza, büyüyen bir sorun olarak yeni üretim modellerinin ve yeni teknolojilerin gerektirdiği donanımlı insan kaynağının yetersizliği çıkıyor. Tarımdaki nüfusun her geçen yıl yaşlanması, gençlerin fındık bahçesinde değil kentlerde çalışmayı ve yaşamayı seçmesi, parçalı arazi yapısı nedeniyle çiftçilerimizin teknolojik dönüşümün maliyetini karşılayamaması yeni dönemde bizi bekleyen önemli sorunlar arasında yer alıyor. Giresun Ticaret Borsası olarak bu alanda ‘takip eden değil, liderlik eden kurum’ misyonunu kuvvetlendirerek sürdüreceğiz. Bu amaçla trendleri yakından izleyerek, resmi otoritelerle temas kurarak, her alandaki paydaşlarımızla işbirliğini geliştirerek tarım sektörünü, üreticimizi, tüccarımızı desteklemenin gayreti içinde olacağız. Bütün zorluklara ve sorunlara hep birlikte, el birliğiyle çözüm arayacağız.

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün; ‘Milli ekonominin temeli ziraattır’ sözünden feyz alarak, ilimiz ve ülkemizde tarımı etkin hale getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Fındık tarımını daha ekonomik gerçekleştirmek ve geliştirmek için bakanlıklarımızla irtibat halinde olacağız.

Borsamıza ve ilimizde daha büyük kazanımlar sağlamak için kendini geliştiren ve gelişime açık bir yönetim anlayışı ile proje bazlı işler yapacağız. Bunun için de buradaki kazanımlarımız malumunuz olduğu üzere AB hibelerinden yapılmış idi. bu dönemde yine AB hibe fonlarından ve diğer proje bazlı fonlardan projeler üreteceğiz. Şu anda da Avrupa’daki eşdaş kurumlarımız ile birlikte bir proje arayışı içerisindeyiz ve büyük bir ihtimalle bunu mayıs ayı içerisinde ilgili otoriteye sunacağız. Yine TÜBİTAK MAM ile yapılan fındık ar-ge merkezi projemizin kısmet olur ise önümüzdeki yıl temellerini şu andaki yerleşkemizin içerisine atmış olacağız ve bu bölgedeki fındık ve diğer ekonomik ürünlerle ilgili olarak burada ileri seviyede TÜBİTAK MAM’daki araştırmacılar ile laboratuvar ortamında araştırmalar yapılacak. Buradan çıkacak çıktılar ülkemiz ekonomisine kazandırılacak.

Değerli basın mensupları çalışmalarımızın tamamı başta borsamız üyeleri olmak üzere şehrimiz ve ülkemiz ekonomisinin gelişmesine yönelik. Bundan önce olduğu gibi tüm paydaşlarımız ile işbirliğine açığız. Samimiyetle birlikte olduğumuzda güzel şehrimiz ve ülkemiz için çok başarılı projelere imza atacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki yeni dönemin borsamız için hayırlı ve verimli olmasını diliyorum. Bu vesileyle bu akşam idrak edilecek Berat Kandili’nin ülkemiz, milletimiz ve tüm Türk ve İslam Âlemi için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, çalışan ve üreten ülkemizin insanlarının yarın kutlanacak 1 Mayıs İşçi ve Emek Günü'nü de ayrıca tebrik ediyorum.”

Etiketler: GTB Başkanı İbaş’tan - Fındık Projeleri

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.