Bugün: 23.05.2019

GZO Başkanı Karan’dan, Emanetteki Fındık İçin Uyarı

GZO Başkanı Karan’dan, Emanetteki Fındık İçin Uyarı
Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Nurittin Karan, yeni fındık sezonu öncesi emanette fındığı bulunan üreticilere, ürünlerini bozdurmaları yönünde süre baskısı uygulandığını savundu.03.06.2018 12:11
Karan yaptığı açıklamada, fındıkta tekelci firmanın, verdiği üretici dostu mesajlarının yanı sıra üreticinin elindeki ürünü ucuza kapatmaya devam ettiğini ifade etti.

Yeni sezon öncesi üreticilere emanet fındıklarınızı 31 Mayıs’a kadar bozdurmaları yönünde baskı yapıldığı yönünde duyumlar aldıklarını belirten Karan, bunun ticari ahlaka yakışmadığını kaydetti.

Özellikle batı bölgesinde emanet fındığın yoğun olduğunu aktaran Karan, “Şu anda serbest piyasada fındığın kilogramı 10 lira seviyelerinden işlem görmekte. Duyumlarımıza ve üreticilerden gelen şikâyetlere göre geçen ay, emanette fındığı bulunan üreticilerin tek tek aranarak, “31 Mayıs’a kadar hesabınızı görün” denildiği. Üreticiden ürününü emanete alırken iyiydi. Şimdi ne oldu da, gelin hesabınızı görün diye baskı uyguluyorsunuz. Tekelci firma ve işbirlikçileri yeni sezon öncesi emanetteki fındıkları bu fiyattan kapatarak, hem ihtiyacını karşılamak, hem de ucuza kapatmak istiyor. Bu yıl fındık rekoltesinin düşük olacağının onlarda farkında. Şimdiden eski fındıkların hesabını görmenin peşindeler” dedi.

Emanetin fındığa nasıl zarar verdiğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini vurgulayan Karan, emanet uygulamasında kontrollün üreticinin elinde değil, alıcının elinde olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler: GZO Başkanı Karan’dan - Emanetteki Fındık İçin Uyarı

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.