Bugün: 19.04.2019

İhracattaki Soluksuz Artış 20. Ayına Girdi

İhracattaki Soluksuz Artış 20. Ayına Girdi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre % 5 artarak 12 milyar 602 milyon Dolar’a yükseldi.01.07.2018 21:22
Böylelikle, yılın ilk yarısında ihracat % 7,4 artışla 81,9 milyar Dolar’a çıkarken, son 12 aylık ihracat ise % 9,7 artışla 161,5 milyar Dolar’a ulaştı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İhracatımıza hizmet için çıktığımız bu yolda, son rakam açıklamamızda da artış yaşamak, şahsım ve yönetimimiz için çok özel bir mutluluk. Yeni Başkanımız liderliğinde, nice artışları, rekorları hep birlikte göreceğiz” dedi.

24 Haziran gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem Milletvekili seçimini de değerlendiren Büyükekşi, “Seçimler belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Türkiye tercihini istikrardan yana kullandı. Böylelikle, ülkemizin yeniden ana gündemi ekonomi, yatırımlar ve ihracat olacak. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda coşkulu bir şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin ihracatı Haziran ayında da tam gaz devam etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı ihracat rakamlarını bir basın bülteni ile kamuoyuna duyurdu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, görevi devretmeden önceki son rakam açıklamasında “Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre % 5 artışla 12,6 milyar Dolar’a yükseldi. Böylelikle, yılın ilk yarısında ihracat % 7,4 artışla 81,9 milyar Dolar’a çıkarken, son 12 aylık ihracat % 9,7 artışla 161,5 milyar Dolar’a ulaştı. Miktar bazında ihracat ise % 4,2 artarak 10 milyon ton oldu. İhracatımıza hizmet için çıktığımız bu yolda, son rakam açıklamamızda da artış yaşamak, şahsım ve yönetimimiz için çok özel bir mutluluk. Yeni Başkanımız liderliğinde, nice artışları, rekorları hep birlikte göreceğiz” dedi.

2008 yılından bu yana TİM Başkanlığı görevini yürüten ve görevini İsmail Gülle’ye devredecek olan Mehmet Büyükekşi “10 yıllık görev sürem boyunca ihracatımızı kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde artırabilmek için çaba gösterdim. Bu çabalarımız neticesinde, küresel ekonomide ve çevremizde yaşanan bütün sıkıntılara rağmen ihracatımız 2018 yılında rekor seviyeye yükseldi. Görevimi devretmiş olduğum Haziran ayı itibariyle yıllık bazda ihracatımız 161,5 milyar Dolar’a yükselerek Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştı. İnanıyorum ki, yeni TİM Başkanımız İsmail Gülle de bu çıtayı çok daha yukarılara taşıyacak ve 2023 hedeflerimize ulaşmamız yönünde ihracatımıza önemli katkılar sunacak” dedi.

Büyükekşi şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde, Nisan ayında ihracatçı birliklerinin seçimleri yapıldı. Hafta sonu da 25. Genel Kurulumuzda seçim sürecini geride bıraktık, yeni Başkanımızı seçtik. Artık geleceğe odaklanmaya hazırız. Halihazırda, her ay ihracatımız artıyor, yıllıklandırılmış bazda rekorlar kırılıyor. Eriştiğimiz 19 aylık artış temposuna Haziran ayında bir yenisi daha eklendi, TİM verilerine göre 20 aydır ihracatımız soluksuz artıyor. Bu tempoyu daha ileri taşımak en önemi hedef olmalı” şeklinde konuştu.

İHRACAT ARTIŞIMIZ YILIN İKİNCİ YARISINDA DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Yılın ilk yarısında yakalanan % 7.4’lük ihracat artışının, yılın geri kalanında daha da yukarıya taşınacağını vurgulayan Mehmet Büyükekşi değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Her ne kadar Euro/Dolar paritesindeki gerileme ihracat artışımızı düşürecek olsa da seçim süreci kaynaklı belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla birlikte ekonomimizde yeniden bir canlanma yaşanacak ve ihracatımızda çift haneli artışlar görmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde ülkemizde enflasyonun ve faizin gerilemesiyle birlikte yatırımların sıçrama yapmasını ve ihracatımıza da olumlu katkı sunmasını bekliyoruz.”

OTOMOTİV SEKTÖRÜ LİDERLİĞİNİ KORUDU

Haziran ayında sektörel bazda en fazla ihracatı her zaman olduğu gibi 2,5 milyar Dolar’la otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Otomotivde artış bir önceki yılın aynı ayına göre % 1,9 oldu. Bu sektörü 1,42 milyar Dolar’la kimyevi maddeler ve 1,36 milyar Dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Haziran ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler % 34,6 ile Çelik, % 32,8 ile Süs Bitkileri ve Mamulleri ve % 19 ile Tütün oldu. Genele bakıldığında madencilik sektörü ihracatı % 3,6, sanayi ürünleri ihracatı % 5,8 artarken, tarım ürünleri ihracatı % 0,1 azaldı.

144 ÜLKE VE BÖLGEYE İHRACAT ARTTI

İhracat pazarlarına bakıldığında Haziran ayında 144 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden Almanya'ya % 1,2, İngiltere'ye % 10,4, İtalya'ya % 11, Fransa'ya % 6,3 artış kaydedilirken, ABD’ye ihracatımız %13,9 geriledi. En fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında ise en yüksek artış ise % 47,6 ile Yunanistan’a oldu.

AB'YE İHRACAT % 8 ARTTI

Ülke grubu bazında bakıldığında Haziran ayında AB'ye ihracat % 8 artarken, AB'nin Türkiye ihracatındaki payı % 52,1 oldu. Afrika'ya ihracat % 23,8; Diğer Asya ülkelerine % 33,2 artarken, Orta Doğu'ya % 12,6, Kuzey Amerika ülkelerine ise % 10,2 azaldı.

İLK 10 İL İÇERİSİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ HATAY’DA

Haziranda 37 il ihracatını artırırken, 43 ilde ise ihracat geriledi. En fazla ihracat yapan ilk 5 ilin ihracatları şu şekilde oldu: İstanbul 5,5 milyar Dolar, Kocaeli 1,2 milyar Dolar, Bursa 1,1 milyar Dolar, İzmir 791 milyon Dolar ve Ankara 602 milyon Dolar. İlk 10'da en yüksek ihracat artışını % 29,9 ile Hatay gerçekleştirdi.

HAZİRAN AYINDA 1081 FİRMA İHRACATA BAŞLADI

Haziran ayında ihracat gerçekleştiren firma sayısı 33.563 oldu. Bu firmalardan 2.771’i bu yıl ilk defa ihracat yaparken, daha önce hiç ihracatı olmayan 1.081 firma bu ay ihracat ailesine katıldı. Büyükekşi “ihracata merhaba diyen 1000’i aşkın firmamızı tebrik ediyorum. İnşallah çok daha fazla sayıda firmamız bu yıl ihracata başlayacak” dedi.

Etiketler: İhracattaki Soluksuz Artış 20. Ayına Girdi

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.