Bugün: 23.05.2019

Karan: “Türkiye Genelinde Fındık Rekoltesi Geçen Yıla Oranla Yüzde 30 Azaldı”

Karan: “Türkiye Genelinde Fındık Rekoltesi Geçen Yıla Oranla Yüzde 30 Azaldı”
2018 yılı tahmini fındık rekoltesi yapılan çotanak sayımı sonrası tespit edildi.16.07.2018 21:00
Tahmini rekolte rakamının önümüzdeki günlerde, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, 2018 yılı fındık rekoltesinin, geçen yıla oranla % 30 civarında düşük olduğu belirtiliyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2018 yılı fındık rekoltesinin geçen yıla oranla düşük olduğunu kaydetti. Karan, Türkiye genelinde rekoltenin geçen yıla oranla % 30 az olduğunu, Giresun'da ise bu rakamın % 40'ı bulduğunu ifade etti. Giresun'un 2017 yılı rekoltesinin 103 bin ton olduğunu hatırlatan Karan bu yıl bu rakamın 60 bin tonun üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti.

Bu yıl fındık hasadının erken başlayacağını aktaran Karan, “Tüm üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum. Hasada 20 günlük bir süre kaldı. Üreticilerimizin hasada kadar dip sürgünlerini alması gerekiyor. Yabancı otlarla mücadele edilmesi gerekiyor. Harman yerlerini ayarlayacak, işçisini ve deposunu ayarlayacak. Fındık kurutmasına dikkat etmeli. Nisan yağmurları fazla yağmadı, kış da beklendiği gibi geçmedi, bu nedenle fındık erken oldu. Fındık sezonu da 15 gün erken başlanacak gibi gözüküyor. Sahil kesimde temmuz ayı bitmeden hasada başlanır diye düşünüyoruz" dedi.

Fındıkta rekolte tartışmalarının üreticiye bir yarar sağlamadığının altını çizen Karan şöyle konuştu:

“Biz fındık rekoltesiyle ilgili çok fikirler ortaya atıyoruz ancak bu tartışmalar fındık üreticisine yarar sağlamıyor. Her kesim fikir ortaya atmaktansa devletin resmi rakamlarına itibar etmeli. Spekülatif açıklamalardan vaz geçmemiz lazım. Ama biz enerjimizi buraya vererek yabancıların para kazanmasına katkı sağlıyoruz, kendi üreticimizi mağdur ediyoruz. Bu sene ilimizde ve bölgemizde rekolte çok iyi görünmüyor. Çünkü iklim şartlarından dolayı kış sıcak geçti, kar yağmadı fazla. Bu karanfili etkiledi. Küllenme hastalığı da fındığın dökülmesine neden oldu. Giresun’da % 40 civarında bir rekolte kaybı bekliyoruz. Türkiye genelinde de % 30’larda bir kayıp olduğunu düşünüyoruz. İnşallah daha fazla üretim olur ama bu sene iyi bir ürün beklenmiyor.”

TMO'nun kesinlikle piyasada olması gerektiğinin altını çizen Karan, “TMO 2017 yılına ait fındık satışını bir an önce durmalıdır. Sezonu kapatıp yeni sezon hazırlıklarını yapıp, alacağı fındığın taban fiyatını da açıklaması gerekir. Şu anda Giresun kalite fındığı 13.25 Lira’dan satıyor. TMO hem elindeki fındığı değerlendirmek hem de üreticiyi mağdur etmemek için yeni sezonun hazırlıklarını tamamlayıp piyasaya girmesini temenni ediyoruz" dedi.

Karan açıklamasında, bugüne kadar fındık fiyatına 3 Dolar değer biçenlere de seslenerek şunları söyledi:

"Bugüne kadar bazı çevreler fındık fiyatı 3 Dolar’dan fazla olmamalı, fındığın değeri 3 Dolar diyenlere şimdi hodri meydan diyoruz. Bu sene fındık alım fiyatını serbest piyasada 3 Dolar yapında görelim. Çıkıp size teşekkür edelim. Ama yapmazsınız, çünkü şu anda 3 Dolar neredeyse 15 Lira’yı buluyor. İşinize gelmez. çünkü siz 10 Lira’dan alivre satış yaptınız. Dolar düşükken 3 Dolar’dan fındık alıp-satan ihracatçı iyi, Dolar çıkınca üreticinin alın terini 3 Dolar’dan almak kötü. İşte sizin üretici ve fındığa bakış açınız bu. Her zaman ihracatçı kazansın, üretici kaybetsin. Ama dur deme zamanı geldi. Fındığın değeri eğer 3 Dolar’sa, 3 Dolar’ı vermenizi bekliyoruz."

Etiketler: Karan: “Türkiye Genelinde Fındık Rekoltesi Geçen Yıla Oranla Yüzde 30 Azaldı”

Diğer Ekonomi haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.