Bugün: 19.04.2019

Ağaçtaki Fındığa Fileli Önlem!

Ağaçtaki Fındığa Fileli Önlem!
Giresun Merkez Çınarlar Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu güzerhanında bulunan bir fındık bahçesine arazi sahibi tarafından ilginç önlem alındı.09.07.2018 19:16
Kaldırım üzerinde bulunan fındık ağaçlarındaki olgunlaşmamış fındığı korumaya alan arazi sahibi, ağaçların yola uzanan dallarına fileli ağ yaptı. Yoldan geçenlerin uzanıp fındıkları koparmaması için yapılan bu fileli önlem görenlerin dikkatini çekerken, alınan tedbir oldukça başarılı oldu. Olgunlaşmamış içi henüz süt oldu olan fındığın yoldan geçen vatandaşlarca koparıldığını ifade eden bazı vatandaşlar:

“Olgunlaşma zamanı gelmemiş olan fındığı kopartıyorlar. Hatta öyle ki kişi bir adamı tanısın veya tanımasın fındığını izinsiz alarak resmen çalıyor. Bu insana ve kul haklarına riayet etmemektir. Hem olmamış fındığı dalından koparmak yanlıştır. Bunu kent merkezinde veya köy yerlerinde sıkça yaşıyoruz.  Daha çok gençler tarafından tercih edilen olgunlaşmamış fındık ağızla kırıldığı için riskli de olabilir. Çünkü fındık içini oluşturması ya da dalından zayıf kalarak düşmemesi için üreticiler tarafından ilaçlanıyor. Bu tarım ilacı, fındığı kırmak için ağzımıza dokundurduğumuzda sağlığımızı tehdit edebilir” diye konuştular.

Haber: Sedat Karakaya

Etiketler: Ağaçtaki Fındığa Fileli Önlem!

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.