Bugün: 25.05.2019

Çaldağ Efsaneler Diyarı’na, Deniz Feneri Yapılıyor

Çaldağ Efsaneler Diyarı’na, Deniz Feneri Yapılıyor
Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği ve Giresun Batlama Platformu, Deniz Feneri olarak yeniden tamirat yapılan ve 2.500 yıl öncesine uzanan tarihi olan anıt için bir basın açıklaması yayınladı.08.06.2018 19:02
Yayınlanan basın açıklamasında şu bilgiler paylaşıldı:

“Dişi Çal, Yarbaşı, Yurt ve Büyük Çal Obaları’nın ve Tuz Ekim Festival Alanı’nın olduğu bölgede yapılan tarihi, sanatsal ve turizme açık olan anıt için UNESCO’ya korunması gereken kültürel değer olarak müracaat edildi. Tabiat Parkı için dilekçe verdiğimiz bölgede, Çaldağ Efsaneler Diyarı’nı ve Giresun ‘u temsil eden 9 metre boyunda, tarihi 2.500 yıl öncesine uzanan, 500 yıllık efsanesi olan anıt; Deniz Feneri yapılıyor. Proje bittiğinde Değirmen Taşı, Deniz Çapası, Tarihi Çeşmesi, Mini Gemi ile bir ‘Tarih ve Kültür Müzesi’ olacaktır. Ayrıca Deniz Feneri’nden Giresun Adası, Giresun, Ordu ve Giresun’un Trabzon tarafı görünmektedir.

Anıt Deniz Feneri; Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği ve Giresun Batlama Platformu öncülüğünde yapılmaktadır. Halkın, işadamlarının ve kamunun büyük desteğini gördük. Teşekkür ediyoruz. Proje bittiğinde ekonomik olarak Kulakkaya ve Bektaş Yaylaları’na katkı yapacaktır. Gelen turist, çevreyi gezmek istediğinde bir cazibe merkezi olacaktır.”

Etiketler: Çaldağ Efsaneler Diyarı’na - Deniz Feneri Yapılıyor

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.