Bugün: 27.04.2018

Çetinkaya’dan, Atatürk’e Hakarete Sert Tepki

Çetinkaya’dan, Atatürk’e Hakarete Sert Tepki
Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (TÜRKİYE KAMU-SEN) Giresun Şube Başkanı Arif Çetinkaya, Atatürk’e yapılan hakarete tepki gösterdi.17.05.2017 12:03
TÜRKİYE KAMU-SEN Şube Başkanı Arif Çetinkaya; “Bir milletin milli kahramanları o milletin kurduğu devletin yaşamasında önemli bir yere sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kahramanlıkları da Türk Devleti’nin yaşamasında önemli bir yeri vardır. Türk Milleti’nin tarihteki kahramanlarını değersizleştirmek Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini ve temel ilkelerini değersizleştirmek ve bu devleti yok etmek amacını gütmektedir” dedi.

“Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve arkadaşlarını değersizleştirmeye yönelik zaman zaman iftira atıldığını görmekteyiz” diyen Çetinkaya şunları kaydetti:

“En son olarak da; TvNet ekranlarında yayınlanan ‘Derin Tarih’ isimli programda, Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun manevi kızı Afet İnan hakkında hakaret ve iftira içeren ifadeler kullanılmıştır. Programa katılanlar, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan yorumlar yaparak Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızı Afet İnan arasında manevi baba kız ilişkisi dışında, başka bir ilişki olduğu belirtilmek suretiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk itibarsızlaştırılmaya çalışılmış, iftira niteliği taşıyan sözlerle Atatürk’ün manevi hatırasına alenen hakaret edilmiştir. Basın yoluyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret ederek, Türk Milleti’nin tarihi ve manevi değerlerini rencide etme cüretkârlığını göstermişlerdir. TvNet ekranlarında yayınlanan ‘Derin Tarih’ isimli programda, eleştiri sınırları ötesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün itibarını zedeleyen, küçük düşürücü, aşağılayıcı ve iftira niteliğindeki ifadelere yer verilerek, yayın hizmeti ilkeleri ihlal edilmiştir.

Türk Eğitim-Sen olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret suçunu oluşturan fiillerin, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’a aykırılık teşkil etmesi nedeniyle soruşturma başlatılması ve şüphelilerin cezalandırılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca RTÜK’e TvNet ekranlarında yayınlanan ‘Derin Tarih’ isimli programda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızı Afet İnan hakkında asılsız ithamlarda bulunarak, iftira atılmak suretiyle, Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret edilerek suç işlendiğinden, kurum tarafından gerekli işlemlerin başlatılması için talepte bulunduk.”


Etiketler: Çetinkaya’dan - Atatürk’e Hakarete Sert Tepki

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.