Bugün: 18.12.2018

Çiftçilere ‘İTU’ Eğitimi Verildi

Çiftçilere ‘İTU’ Eğitimi Verildi
İyi Tarım Uygulamaları (İTU) tarımsal üretim sisteminin sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlık ve refahı ile çevreye önem veren bir hale getirmek için uygulanması gereken işlemlerdir. İTU’da amaç;...01.08.2017 17:30
...insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretim yapılması, doğal kaynakların korunması, izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanmasıdır. Kimyasal ilaç, suni gübre vb. girdiler kullanılmakla birlikte, bu uygulamalar 'Entegre Ürün Yönetimi' prensiplerinde insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde tatbik ediliyor.

Giresun’da ana ürün olan fındıkta İyi Tarım Uygulamaları gerçekleştirilmekte olup, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından finansmanı sağlanan ‘İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ 6 yıldan beri başarıyla yürütülüyor.

Bu kapsamda Giresun’da iyi tarım uygulaması yapan çiftçilere yönelik eğitimler devam ediyor. Temmuz ayı içerisinde Bulancak, Espiye, Merkez ve Piraziz İlçeleri’nde fındık üreticisi 193 çiftçi bitki koruma ürünleri kullanımı başta olmak üzere genel konularda eğitildi. Eğitim çalışmalarına yıl içerisinde diğer İlçelerde de devam edilecek.


Etiketler: Çiftçilere ‘İTU’ Eğitimi Verildi

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.