Bugün: 22.02.2020

Fındık’ta Tek Çözüm; FİSKOBİRLİK’in Devreye Girmesi mi?

Fındık’ta Tek Çözüm; FİSKOBİRLİK’in Devreye Girmesi mi?
CHP’li Bilge; “Üreticimizle dalga geçmeyi bırakın” dedi.11.09.2019 00:00
CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, fındık sektöründe sorunların tek çözüm yolunun acilen FİSKOBİRLİK’in devreye sokulması olduğunu söyledi.

Bilge; "Fındıkta taban fiyat açıklandığında gerekli uyarılarımıza kimse kulak vermedi. Biz olacakları önceden görerek endişelerimizi tek tek belirttik" ifadelerini kullandı.

Bilge; “İktidarın borazancıları methiye düzmekte ve yalakalıkta birinci sırada yer aldılar. Fındıkta kota olayına Giresun Ziraat Odamız ve CHP olarak bizler ayrı ayrı dikkat çektik. AKP iktidarı her yıl olduğu gibi yine üreticilerimize oyun oynamıştır.

AKP iktidarı fındıktaki tekelleşmeye ve kartellere açıkça destek vermektedir. Ferrero ile karşılıklı paslaşmaktadırlar. Bu, beceriksizlik değil, tamamen bilinçli yapılan bir uygulamadır. Üreticimiz 10 dönümlük alanda yaklaşık 1.500 kg fındık almaktadır. Bu fındık TMO’nun kapısına götürüldüğünde uygulanan kota nedeniyle TMO 600 kg’ını almaktadır. Geriye kalan 900 kg fındığı üreticimiz düşük fiyata manavlara vermek zorunda bırakılmıştır. Üreticinin TMO’ya gitmemesi için TMO özel çaba harcamaktadır.

1 yılda fındık ihracatından ülkemize yaklaşık 3 milyar dolar döviz girdisi olmaktadır. AKP iktidarının 1 aylık cari açığına baktığımızda devlet için fındığa ayrılacak 1 milyar dolar Allah aşkına bir rakam mıdır?

Giresun Ziraat Odası Başkanının duyumları ve iddiaları şayet doğruysa tam bir skandaldır. TMO kadroları derhal gereğini yapıp görevlerini bırakmalıdır.

Şimdi biz 2.bir iddiada bulunuyoruz; TMO alım yaptığı birçok ilçemizde 1 Ekim itibariyle alım yerlerini kapatacağı duyumunu almış bulunuyoruz. Üreticimizle dalga geçmeyi bırakın.

TMO bir açıklama yapıyor, fındık alımında kota yok diyor. Neredeyse fiyatların düşüşünden kendileri sorumlu değilmiş gibi utanıp sıkılmadan Ziraat Odasını suçlamaya kalkıyor.

Her ilçemizde birbirinden farklı kota uygulaması yapmanın hiçbir mantığı yoktur. Bu davranışla birçok ilçemiz cezalandırılmaktadır. Üreticimizin alın terine saygı duyuyorsanız TMO’ya gelen fındığın tamamını geri çevirmeden alacaksınız. AKP iktidarı Ferrero’nun karşısında rekabet oluşturmaktan korkmakta ve kaçmaktadır.

Her zaman söylediğimiz gibi tek çözüm yolu Fiskobirlik’in acil olarak devreye sokulması, Ferrero’ya karşı rekabet oluşturulması, Fiskobirlik’te işlenen fındığın uluslar arası piyasaya girişinin sağlanmasıdır.” dedi.


Etiketler: Fındık’ta Tek Çözüm; FİSKOBİRLİK’in Devreye Girmesi mi?

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.