Bugün: 22.02.2020

Giresun’da ‘ÇİLEK’ üretiminde hasat zamanı

Giresun’da ‘ÇİLEK’ üretiminde hasat zamanı
Giresun Tarım ve Orman Müdürlüğü, yüksek rakımlı bölgelerde oluşturulan çilek bahçelerinde yeni mahsul hasat döneminin başladığını bildirdi.18.06.2019 11:55
Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında; İlimiz Dereli ve Alucra ilçelerinde toplam 5 dekar alanda tesis edilen çilek bahçelerinde ilk hasat yapıldığı açıklandı.  

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "İlimiz çiftçilerinin gelir kaynaklarının çeşitlendirilmek ve bölge ekonomisine katma değer kazandırmak amacıyla daha önce bölgemizde denemesi yapılan Albion çeşiti ile yüksek rakımlı bölgelerimizden Dereli ilçesi Kümbet köyünde 1,3 dekar ve Alucra ilçesi Günügüzel köyünde 3,7 dekar alanda 2018 yılında çilek bahçesi tesis edilmiştir.

Tesis edilen bu çilek bahçeleri Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, Giresun Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Fındık Eksperliği Bölümü öğretim görevlisi Nesibe Sağır, GİRKAP Proje Koordinatörü ziraat mühendisi Malik Arsal KÖSE ve ziraat mühendisi Mustafa Özgür Güral’ın katılımıyla yerinde incelenmiştir. Yapılan incelemelerde Albion çeşiti ile kurulan çilek bahçelerinden oldukça iyi sonuçlar alındığı, meyve kalitesi, büyüklüğü ve aromasının istenilen düzeyde olduğu ve yüksek verim elde edildiği saptanmıştır." Denildi.

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.