Bugün: 27.04.2018

Giresun’da ‘Fındık Entegre Mücadele Eğitim Programı’

Giresun’da ‘Fındık Entegre Mücadele Eğitim Programı’
Fındık Araştırma Enstitüsü ve Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile 2 dönem halinde düzenlenen ‘Fındık Entegre Mücadele Sertifikalı Hizmet İçi Eğitim Programı’nın ilk dönemi 08-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Giresun’da Fındık Araştırma Enstitüsü’nde tamamlandı.18.05.2017 17:59
5 gün süren eğitime Sakarya, Giresun, Sinop, Trabzon, Samsun ve Rize İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri personellerinden Ziraat Mühendisi düzeyinde katılım oldu. 2013 yılından bu yana iki enstitü işbirliği ile düzenlenen eğitime her yıl ortalama 20 personel katılmakta ve eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir.

Teorik ve uygulamalı bilgilerin verildiği eğitimin başlangıcında, Enstitü Müdürü Aysun AKAR, katılımcılara enstitü çalışmaları hakkında bilgiler verirken fındıkta entegre mücadelenin önemini vurguladı. Fındık yetiştiriciliğinde bir sezon boyunca belli zamanlarda yapılması gereken işler var, bunlarla ilgili üreticiyi en doğru şekilde bilgilendirmek bizlerin görevidir dedi. Katılımcıların fındıkla ilgili mevcut bilgileri ve eğitimde edinecekleri bilgilerle görev yaptıkları İl veya İlçe Müdürlüklerinde daha da verimli hizmet edeceklerine inandığını belirtti.

Enstitü uzmanlarınca ise Entegre Mücadelenin Tanımı, Amacı ve Prensipleri, Fındıkta Entegre Mücadelede Hastalıklar, Fındığın Türkiye'de ve Dünyadaki Durumu, Fındık Yetiştiriciliği, Fındıkta Terbiye ve Dikim Sistemleri, Fındığın Bitkisel Özellikleri, Fındık Çeşitleri,  Fındıkta Budama, Fındıkta Bitki Besleme Gübreleme, Fındıkta Entegre Mücadelede Zararlılar, Fındıkta Hasat Harman ve Mekanizasyon, Fındıkta Depolama ve Aflatoksin konularında sunumlar yapıldı.

Eğitimler ağırlıklı olarak teorik şekilde verilirken, Enstitü arazisinde uygulamalar da yapıldı.

Fındık Entegre Mücadele Sertifikalı Hizmet İçi Eğitim Programı II. Dönem Eğitimi ise 03-07 Temmuz 2017 tarihleri arasında Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü / Samsun tarafından verilecektir.


Etiketler: Giresun’da ‘Fındık Entegre Mücadele Eğitim Programı’

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.