Bugün: 20.06.2019

Kına Satışı Yıllardır Yüz Güldürüyor

Kına Satışı Yıllardır Yüz Güldürüyor
‘Kınacı Ömer’ adıyla bilinen ve baba mesleğini şehrin en işlek caddesinde devam ettiren Ömer İşsever, işinden oldukça memnun.07.06.2018 19:22
Ömer İşsever (70), yaklaşık 60 yıllık esnaflık hayatında baba mesleği olan kınacılıkla geçimini sağlıyor.

Giresun Merkez Çınarlar Mahallesi’nden olan yılların kınacısı İşsever, eskisi kadar satışlar güzel olduğunu belirterek, babadan kalma kına satışını sürdürdüğünü söyledi. Türk adetlerinde oldukça önemli bir yere sahip, özellikle saça ve ele uygulanan kınanın çeşitlerinden bahseden İşsever, “Kızıl, bakır kızıl, sarı, kahve, açık kahve, kestane, siyah çeşitleri var. Kınanın hem renkli, hem de siyah olan bilindik renkte olan çeşitleri var. Bu iki çeşidin de haricinde dövme işlerinde kullanılan özel kınalardır. Yani toplamda üç çeşit kınamız mevcuttur. Kınanın tazeliği de çok önemli, buna çok dikkat ediyoruz. Bizim her zaman kullandığımız yeşil kınamız elimize aldığımızda pamuk gibi ile yumuşak kınalardır. Eğer tortul olup kahverengine benzer bir renk oluşmuşsa bu tip ürünlerin taze olmadığının kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

“Kına revaçta ama eskisi kadar değil.” diyen Ömer İşsever satışların iyi olmasına rağmen, rağbetin daha çok yaşlı kadınlardan yana olduğunu söyledi. İşsever kınanın hazırlanışı hakkında tüyolar da vererek şöyle devam etti:

“KINA HAMURU NASIL HAZIRLANIR? TARİFİNİ DE VERDİ”

“Günümüzde en fazla rağbet yaşlı kadınlarımızdan geliyor. Saçlarının beyazlarını kapatmak için alıyorlar. Ama son zamanlarda trend olan dövme yaptırmak için de talep eden gençler de yok değil. İçinizde kına yakmayanınız neredeyse yoktur, hemen hemen herkes mutlaka belli bir amaç uğruna kına yakmayı denemiştir. Özellikle evlilik, nişan, asker uğurlama törenlerinde yoğun şekilde kullanılan kınanın nasıl hazırlandığına dair fikri olmayanlar için küçük bir not aktaralım. Bu küçük tarifimizi hem fikir edinebilir, hem de dilerlerse kına yakmayı deneyebilirler. Kuru kınanızı genişçe bir kaba koyun. Üstüne yavaşça sıvı yağı (tercihen zeytinyağı), ardından yaklaşık 3 çorba kaşığı soğutulmuş çay demi ekleyin ve bir tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Karıştırırken kurudukça biraz daha çay demi ekleyin. Kına biraz kıvamını almaya başlayınca karıştırmaya elinizle devam edin. Kınanın koyu muhallebi kıvamında olması gerekiyor. Ele sürüleceği için sürülebilir bir kıvamda olması lazım. Bu kıvamı tutturunca kınanız artık kullanmaya hazır.

Haber: Sedat Karakaya

Etiketler: Kına Satışı Yıllardır Yüz Güldürüyor

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.