Bugün: 20.02.2019

Otostop Çekerek Hayallerinin Peşine Düştüler!

Otostop Çekerek Hayallerinin Peşine Düştüler!
4 yıldır otostop çekerek illeri geziyorlar, satış yapıyorlar. Amaçları ise gitmek istedikleri ülke için pasaport çıkartmak.12.07.2018 22:27
Emir Solmaz, Sakarya Üniversitesi Felsefe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi. Yakın arkadaşı Selda Taş ise Adanalı ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü okuyor.

Eğitimlerinden arta kalan zamanda 4 yıldır fırsat buldukça Türkiye içi turneler düzenleyen iki üniversiteli genç, gitmek istedikleri ülkeye geçiş yapabilmek, pasaport çıkarmak için yollara düştü. Bileklik ve kolye satarak hayallerinin peşinde koşan gençlerin son durağı Giresun oldu. Sakarya Üniversitesi Felsefe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Emir Solmaz, “Otostop çekerek geziyoruz ve gezerken de anılar biriktirme fırsatı da yakalamış oluyoruz. Üniversite okuduğumuz için bol zamanımız olmuyor ama her fırsat bulduğumuzda seyahate çıkıyoruz. Bilekliklerimiz ve kolyelerimiz var. Pasaportumuz yok, onu çıkartabilmek için çalışıyoruz. Elimizdeki bu ürünlerin satışını yaparak pasaport elde etmeye çalışıyoruz. Ve sonrasında da inşallah kısmet olursa İran’a gitmeyi amaçlıyoruz. Sattığımız ürünlere bir fiyat vermiyoruz,  halk içinden, gönlünden kopan ücreti veriyor. Aslında biz İran üzerinden Asya’ya gitmeye çalışıyoruz. Yani İran, Kırgızistan, Moğolistan gibi ülkelere seyahat etmek istiyoruz.” diye konuştu.

SATMAYA ÇALIŞTIKLARI BAZI ÜRÜNLERİ KENDİLERİ HAZIRLIYORLAR

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü okuyan Adanalı Selda Taş ise arkadaşıyla beraber yaptığı yolculuğunun maksadını ise şu cümleler ile özetledi:

“Son sınıfı bitirdim tabiri caizse uzatmaları oynayacağım. Bizim aslında bir yerde amacımız yeni yüzler, yeni kişilikler tanımak. Yeni hayatlara şahit oluyoruz, çok keyif verici yolculuklarımız oluyor. Herkesten farklı hikâyeler dinliyoruz. Bu bizim için bence büyük bir şans. Birde benim küçüklükten kalma hayallerimden biri de insan psikolojisine karşı bir merakım söz konusu. Yani sayısal olmasam psikoloji seçerdim. Hem burada sergilediğimiz veya satmaya çalıştığımız ürünlerden bazılarını küçüklükten bu yana el emeği olarak hazırlıyordum. Yine de hazırlayıp satıyorum. Giresun’u çok beğendim hem bizi çok iyi desteklediler. Hatta dün geldi bir tanesi lokantada yemek ısmarladılar, önümüze kadar sundular. Bu zamanda kim tanımadığı bir insana yardım eder ki? Ama gel gör ki etti bu insanlar, Allah razı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Sedat Karakaya

Etiketler: Otostop Çekerek Hayallerinin Peşine Düştüler!

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.