Bugün: 20.02.2019

Seyyid Vakkas Hazretleri’nin Türbesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Seyyid Vakkas Hazretleri’nin Türbesi Ziyaretçilerini Bekliyor
Doğum tarihi hakkında kesin bir bilgi olmayan Seyyid Vakkas Hazretleri 1461 tarihinde şehit edildiği yerde toprağa verildi.09.07.2018 19:36
15.’ci yüzyılda yapılan mezarının üzerine, 19. yüzyılda Osmanlı mimarisinin tipik özelliğini gösteren bugünkü türbesi yapıldı.

Giresun Merkez Çınarlar Mevki’inde Cumhuriyet Ortaokulu’nun yanında türbesi bulunan Seyyid Vakkas Hazretleri, isminin başındaki ‘Seyyid’ sıfatından da anlaşılacağı üzere Peygamber Efendimizin soyundan geliyor.

Seyyid Battal Gazi, Abdurrahman Gazi gibi, Seyyid Vakkas da Hz. Peygamber ile kan bağı bulunan bir savaşçı olduğu biliniyor. İslam dinini yaymak ve cihat etmek için Karadeniz Bölgesi’ni tercih etmiş olan Seyyid Vakkas Hazretleri araştırmacı Bayram Ali Kavalcı’nın derlediği bilgilere göre Giresun’u almak için bir fındıkkabuğuyla denizleri aşarak Giresun’a gelmiş, emrindeki askerleri kuvvetleri de bir fındık içi ile günlerce beslemiş bir zat. Sadece Ramazan ayında türbenin geçici güvenliğini sağlayan Haşim Yılmaz yüzde 40 engelli olduğunu belirterek şöyle konuştu:

MÜBAREK ZATIN HİKÂYESİ DE DİLDEN DİLE DOLAŞIYOR

“Ben burada geçici olarak görev aldım. Bayanlar iç ve dış temizliğini yaparken bende burada bekleyerek geçici olarak görevlendirildim. Ramazan ayında aldığım bu görev bir yana bu türbe sadece yoğun bir şekilde Cuma-Pazartesi ziyaret ediliyor. Seyyid Vakkas Hazretleri, Pontus Devleti’ne son vermek Karadeniz Bölgesi’nde İslam dinini yaymak isteyen Sultan Fatih’in ordusuna katılmış Uç Bey’i olmuştur. Giresun Kalesi’nin denizle buluştuğu Metamorphisis Kilisesi’ne gitmiş gizlice bilgi toplamaya çalışmış. Bu durum süregelirken Hristiyanlar tarafından fark edilmiş ve yakalanmak istenmiş. Seyyid Vakkas savaşmayı tercih etmiş ve kellesini kaybetmiş. Kaybetmesine kaybetmiş fakat kopan kellesini kolunun altına alarak uzun süre savaşmış; birçok da düşman öldürmüş. Savaşmaya devam ederek Kale eteklerine kadar gelmiş. Kadının biri bu hali görmüş ve hayret içinde çığlık atması üzerine de sırrı ortaya çıkmış olduğu için düşüp ölmüş. Bu durum halkın hafızasında yer etmiş zamanla ve mezarı üzerine bir türbe inşa edilmiştir.”

Haber: Sedat Karakaya

Etiketler: Seyyid Vakkas Hazretleri’nin Türbesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Diğer Giresun haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.