Bugün: 26.03.2019

CHP’li Tığlı’dan, Emekçi Kadınlar Günü Mesajı

CHP’li Tığlı’dan, Emekçi Kadınlar Günü Mesajı
CHP Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.07.03.2018 14:43
CHP’li Tığlı, yayınladığı basın bülteninde şu düşünceleri paylaştı:

“Yarın 8 Mart. Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

8 Mart’ın tarihçesine bakarsak; Amerika’da bir tekstil fabrikasında çalışan yüzlerce kadın, ‘Eşit işe eşit ücret’ talebiyle grev başlatır, polis müdahalesi sonucu çıkan yangında 129 emekçi kadın yanarak can verir. Ve bu tarih Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak tanımlanır. Ülkemizde de yakın tarihte kabul gören ‘8 Mart’ bir hak ve mücadele günü olarak kutlanır.

Türkiye de 8 Mart kutlamanın ötesinde ‘Kadınların Dayanışma Günü’ olarak yaşanır. Türkiye’de geldiğimiz noktada; gerçekten de kutlanacak bir durum yoktur. Yolundan hiç sapmadığımız, ilkelerinden hiç taviz vermediğimiz Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara sağladığı bütün özgürlükler, 15 yıldır ülkeyi yöneten AKP hükümetince budanmış, yok edilmeye çalışılmaktadır. Ancak buna asla müsaade etmeyeceğiz.

En fazla kadın-erkek ayrımı bu hükümet tarafından hayata geçirilmekte, kadınlar ikinci sınıf yurttaş gözüyle bakılmakta, adeta eve kapatılarak ortaçağ karanlığına sürüklenmektedir. AKP, toplumsal cinsiyet ayrımı üzerinden politika yapmakta, kadınları politikalarına alet etmektedir. Bunun sonucu olarak da şiddet ve kadın cinayetleri artmakta, çocuklara yönelik cinsel istismar had safhaya ulaşmaktadır. Kadının başörtüsü; kadın bedeni üzerinden toplumsal baskı kuran AKP, tabiri yerindeyse sapıklığı körüklemektedir.

İnsan haklarını, dolayısıyla kadın haklarını sonuna kadar savunan, söz yetki ve karar organlarında eşit olmanın mücadelesini veren biz CHP; Parti programımızda, eylem ve etkinliklerimizde kadın mücadelesine yönelik son derece duyarlıyız. Kadın arkadaşlarımızla omuz omuza mücadeleden yanayız.

Biliyoruz ki; ne kadar eşit olursa o kadar çağdaş, medeni, barış dolu bir ülkeyi inşa ederiz. Kadın erkek eşitliği, şiddet, taciz ve tecavüzler bilimse ve laik bir eğitimle mümkündür. AKP’nin yapboz tahtasına dönüştürdüğü baskıcı, ayrımcı eğitim eşitsizliği daha da çoğaltmaktadır. Bir an önce bilimsel; laik ve demokratik eğitime geçilmesinin yanı sıra, Kadın Bakanlığı da kurulmalı, din adına yanlış fetvalar veren Diyanet İşleri’ne de çekidüzen verilmelidir. İnanıyoruz ki kadınlarımız Atatürk’ün Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarından ödün vermeyecek, baskılara boyun eğmeyecek, toplumda birey olarak yerini alacaktır.

CHP olarak kadınlarımızın yanındayız, onlarla birlikte el ele vererek aydın yarınlara kavuşmanın umudunu taşıyoruz. Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Bütün kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum.”

Etiketler: CHP’li Tığlı’dan - Emekçi Kadınlar Günü Mesajı

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.