Bugün: 22.01.2019

Giresun’daki Emlakçılar, İftarda Biraraya Geldi

Giresun’daki Emlakçılar, İftarda Biraraya Geldi
Giresun Merkez ve İlçeleri’nde faaliyet gösteren emlakçılar bir restoranda düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.07.06.2018 19:13
Tanışma ve kaynaşma amaçlı düzenlenen iftar yemeğine emlakçıların katılımı yoğun oldu.

İftar yemeğinde bir konuşma yapan Emlakçılar Odası Başkanı Hakkı Özdemir, emlakçıların sorunlarına değindi. Özdemir; “Uzun zamandır beklediğimiz, Taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Emlakçılığın kurallarını yeniden belirtilen yönetmelik ile emlakçılık komisyonuna da sınırlama resmen getirilmiş oldu. Buna göre, alım-satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç 4’dünden fazla olamayacak. Yine kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla alamayacak.

En çok arzu ettiğimiz taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmeliğe göre bundan sonra emlakçılık mesleği sadece yetki belgesi olanlar tarafından yapılacak. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Yetki belgesi ise işletmenin bulunduğu yerlerdeki İl Müdürlüğü tarafından bilgi sistem üzerinden verilecek. Emlakçılık yetki belgesinin süresi 5 yılla sınırlı olacak.

Emlakçılık yetki belgesi verilirken bazı kriterler aranacak. Emlakçılık yekti belgesi şartları şöyle:
 
a) 12. maddede belirtilen şartların taşınması,
b) Meslek Odası’na kayıtlı olunması,
c) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,
ç) Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün;

1) 18 yaşını doldurmuş olması,
2) En az lise mezunu olması,
3) İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,
4) Konkordato ilan etmemiş olması,
5) Kasten işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,

d) Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise Şube Müdürü’nün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.

Yetki belgesi verilmesinde aranan şartlardan herhangi birinin kaybedilmesi halinde bu durum, şartların kaybedildiği tarihten itibaren 15 gün içinde işletme tarafından Bilgi Sistemi üzerinden İl Müdürlüğü’ne bildirilecek. Kaybedilen şart tekrar uygun hale getirilmezse yetki belgesi iptal edilecek.

Gördüğünüz gibi yıllarca süren büyük uğraşlardan sonra istediklerimize kavuştuk, emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Tüm arkadaşlarımıza çalışma hayatında başarılar diliyorum. İnşallah bundan sonra da bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Birlik ve beraberliğimizi artıracağız.” dedi.

Etiketler: Giresun’daki Emlakçılar - İftarda Biraraya Geldi

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.