Bugün: 14.12.2018

GRÜ’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ Konferansı

GRÜ’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ Konferansı
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Giresun Valiliği ile işbirliği içerisinde Giresun Üniversitesi’nde (GRÜ) düzenlenen ve İ.İ.B.F. Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen'in konuşmacı olarak katıldığı ‘15 Temmuz’ başlıklı konferans, 13 Temmuz 2017 Perşembe günü saat 14:00'da, Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.13.07.2017 22:50
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansa, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, GRÜ Rektör Vekili Prof. Dr. M. Serkan Soylu, Vali Yrd. Yüksel Çelik, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dekanlar, yüksekokul müdürleri, Üniversite’nin akademik ve idari personeli ile vatandaşlar katıldı.

15 Temmuz’un Türkiye tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen, ülke genelinde herkesin bu konuda büyük hassasiyet gösterdiğini söyleyerek, Giresun Üniversitesi’nin de 1. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu gibi birçok etkinlik düzenleyerek bu hassasiyete ortak olduğunu ifade etti.

Konuşmasına dünya darbeler tarihine değinerek devam eden Yerdelen, dünyada yaklaşık 400 darbe yaşandığını ve bunların sadece 8’inin batıda gerçekleştiğinin altını çizerek, Batı’nın dünya siyaseti üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Dünya üzerindeki yönetim modelleri ile yöneticiler ve vatandaşlar arasındaki olumlu-olumsuz etkileşimlere örnekler veren Yerdelen, Türkiye tarihinde gerçekleşen darbeler ve bu darbeleri oluşturan siyasi/ekonomik nedenlere değinerek konuşmasını sürdürdü.

Ülke tarihinin en önemli olaylarından biri olan 15 Temmuz’un başarıyla ulaşmasını engelleyen birçok neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen, Cumhurbaşkanı’nın önemli bir figür olmasının ve halkın darbeye karşı birleştirici bir lider olmasının bu nedenlerin başında geldiğini ifade etti.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen'e teşekkür belgesinin Vali Harun Sarıfakıoğulları ile Rektör Vekili Prof. Dr. M. Serkan Soylu tarafından takdim edilmesinin ardından protokol üyeleri Rektörlük makamında kısa bir görüşme gerçekleştirdi.


Etiketler: GRÜ’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ Konferansı

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.