Bugün: 04.12.2020

Ali Bilir, TÜRSAB (Asya BYK) Başkan Adaylığını Açıkladı

Ali Bilir, TÜRSAB (Asya BYK) Başkan Adaylığını Açıkladı
Uzun yıllar Turizm sektörünün içinde olan ve sektörün önde gelen iş adamlarından Bilir Group (Bilir Turizm Danışmanlık A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı hemşerimiz Ali Bilir; Giresun Turizmi ile TÜRSAB -Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Asya BYK) Başkan adaylığı ile ilgili değerlendirmesini Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar’a yaptı.18.02.2016 10:53
*** “Turizm fuarının, Giresun adına açılmış olan tanıtım standının turizmci gözüyle Giresun'a ne gibi faydası olacak bu konuda neler söylemek istersiniz?”

“EMİTT Doğu Akdeniz turizm fuarı dünyanın en büyük turizm fuarlarından bir tanesi. Bulunduğumuz salonun içerisinde Giresun standı ve ülkemizden birçok vilayetin standı var. Diğer illerin stantlarının yanında Giresun standına bakıldığında standımız gayet başarılı bir şekilde dizayn edilmiş. Gerek vilayetten, gerek turizm camiasından arkadaşlarımız misafirlerle ilgilenirken ikramlar ise son derece başarılı yapılıyor. Giresun'u turizm yönünden değerlendirdiğimizde, ülkemizde turizm değerleri çok olup da tanıtımda eksik kalan yerlerden bir tanesi olarak görebiliyoruz.  Bu konuda çift taraflı bir eksikliğin olmasıdır. Bu eksiklik, birincisi turizmciler bu bölgeye yeterli ilgiyi göstermemişler, ikincisi Giresun'u yönetenler, Giresun'un kalkınmasına öncülük eden kişiler ve kurumlar tanıtımda yeterli gayreti göstermemişler. Son yıllarda ise görülüyor ki bu konuda önemli çalışmalar ve gayretler var. Turizm il müdürlüğünün, Giresun belediyesinin ve Giresun valiliğinin Turizm ve tanıtım anlamındaki gayretli çalışmalarını görüyoruz. Bundan sonra inşallah Karadeniz bölgesinde Giresun çok önemli bir turizm destinasyonu olacak. Giresun Kalesi tarihi çok önemli bir mekân. Ülkemizde Giresun kalesi kadar tarihi olmayan bölgeler daha çok turist alırken, Giresun'a yeterli turist alınamıyor. Giresun Adası’nın turizme açılması, Giresun yaylalarında konaklama ve ulaşım konusunda çok önemli gelişmeler oldu. Bunların hepsinin birleşmesiyle Giresun turizmde önemli bir pay alacaktır. Bizlerde turizmciler olarak elimizden gelen katkıyı yapacağız.”

*** “EMİTT Fuarında tur şirketlerinin buluştuğu bir ortam, stantları geziyor ve anlaşmalar yapıyorlar. Giresun'un olduğu kadar, tarihi ve doğal güzellikleri barındıran ilçeleri de var. Ama bu standa gelenler bunlar göremiyor. Bu standa gelen hemşerilerimizin bu konuda eleştirileri var. Bununla ilgili neler söylemek isterisiniz?”

“Evet, eksiklikler var bende gördüm. Ancak her zaman hayatın her aşamasına ve konuya iyi tarafından bakmaya çalışan bir kişiliğim var. Olaya eksik tarafından bakıldığında olumlu tarafı görmeyiz. Giresun standının ciddi eksiklikleri var bunu bizler o yöreyi bildiğimiz için görebiliyoruz. Ama şuan ki standımızın resimleri ve görsellikleri iyi kullanılmış ve önemli etkilerini de şu an görebiliyoruz. Şunu da belirteyim, diğer illerin stantlarına baktığımızda, Diyarbakır'ın, Adıyaman'ın, Urfa, çorum, Çanakkale, Rize gibi illerin stantlarına baktığımızda derslerine çok iyi çalışmışlar. Çok çok profesyonel biçimde gelmişler, sanki illerini tanıtmak değil de bir marka şehri oluşturmak için gelmişler. Öz eleştiri yapmak gerekirse, ben burada Giresun belediyesini ve etkisini görmek isterdim. Diğer illerde Valilik ve Belediyeler kol kola gelmişler.

Tüm STK'ları ile birlikte kol kola, oradaki turizm birlikleri, folkloruyla birlikte gelmişler. Aslında en azında standımızda hizmet eden görevli arkadaşlarımız bizim yöresel kıyafetlerimizle görev yapsalardı. Stant alanımızın daha geniş olup folklorik gösterilerimiz olsun, hediyeler verilsin isterdik. Giresun standını gelip görenler burada gördükleriyle Giresun'a gideyim diyebilir mi bunu bizim sorgulamamız lazım. Ama bir Çorum standını görenler çoruma gideyim der. Aksaray standını görenler oraya gideyim der. Niye adamlar Aksaray'a özgü köpeklerini bile getirmişler. Bizimde o kadar objelerimiz var ama bunların burada sergilenmesi lazım. Bizim standımızda broşürle, resimle ve ikramla tanıtım yapılıyor bence bu yeterli değil.”

*** “Turizmci gözüyle sizce bunlar eksik tarafları. Bağlantılar yönünden nasıl bakıyorsunuz?”

“Fuara yapılan bağlantılar yönünden baktığımızda kesinlikle çok olumlu. Başta söylediğim gibi kendimizi eleştirdiğimiz gibi olumlu tarafımızı her zaman öne çıkartmamız lazım. 81 tane ülkemizde vilayetimiz var. Katılımcılara baktığınızda kırkı geçmez. Giresun fuara katılmakla bir sıfır önde. Buraya gelmek, katılmak bile çok önemli. Daha iyi bir konseptle katılmak daha önemli. Ülkemizde turizm artık çok önemli bir sektör haline geldi. Türk halkı bile artık senede birkaç kez gezmeye başladı. Yabancılarda çok geziyor. Turizm bu anlamda 2023 yılında gelirin en çok beklendiği bir sektör. Bu bir anda olmayacak, 2023 yılına kadar alt yapısını hazırlayıp, yatırımlarını buna göre yapanlar burada en büyük payı alacaklar. Giresun'un 2023 yılında turizmde en büyük payı almak için, alt yapısını hazırlayıp tanıtımlarını da çok iyi yapması lazım. Bunlar yapıldığında kazanan Giresun olur.

*** “Gördüğünüz eksiklikler ve yapılanları değerlendirerek turizmci gözüyle değerlendirmelerinizi yaptınız. Giresunlu olarak görmek istediklerimiz beklentilerimiz yüksek olunca, Giresun standına gelenlerinde bunları görmesi gerektiğini düşünmüştük. Aslında burada valiliğimizin görevlendirdiği arkadaşlarımız çok iyi niyetli ve gayretli çalışmalarını görüyoruz. Sizin yorumlarınızla birlikte değerlendirdiğimizde, Giresun standında ve Giresun'da önemli çalışmalar yapıldığını anlıyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?”

“Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği olarak, Giresun'daki turizm camiası, Giresun'da bu işe önderlik yapan kişi ve kurumlar turizmcileri davet ettiklerinde, ben her zaman özellikle kültür gezileri kültür turları yapan turizmci arkadaşlarımı alıp Giresun'a Giresun'un güzelliklerini göstermek için her zaman gitmeye hazırım.”

*** “Ali Bey bir de Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Asya BYK) başkanlık adaylığınız var. Bu konuda bilgi verir misiniz?

“Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Asya BYK) seçimleri önümüzdeki aylarda olacak. Evet başkanlık için, bazı turizmci çalışma arkadaşlarımızla bir niyetimiz oldu. Bakalım hayırlıysa olur.”

*** “Asya Bölgesel Yürütme Kurulu (Asya BYK) birliğinden bahseder misiniz?”

“Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin 7 bin tane acente ve tur operatörleri var. Bunların 700’e yakını İstanbul Anadolu yakasında. Biz, Asya Bölgesel Yürütme Kurulu (Asya BYK) Bölgesi diyoruz. Ülkemizin en büyük tur operatörlerinin merkezlerinin bulunduğu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın bulunduğu bir yer. Türkiye turizminin lokomotifi konumundaki önemli kurum ve kuruluşlar var. Bizde burada elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Kısmet olur seçilirsek bundan sonra turizme başkan olarak hizmet edeceğiz. Olmaz ise yine her zaman olduğu gibi, kaldığımız yerden hizmet etmeye devam edeceğiz.

Bölgemizdeki sosyal sorumluluk projelerinde yer alan TURSAB’ın marka değerine katkı yapılıp sunulması gerektiğini söyleyen Bilir, Eğitim programları, sektöre yönelik mevzuat ve yasa değişiklikleri ile ilgili bilgilendirme toplantıları, devlet destekleri, teşvikler konusunda bilgilendirme, bölgemizin daha iyi tanınması için info programları, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılım organizasyonları düzenlenmelidir.”

ALİ BİLİR ÖZGEÇMİŞİ

1972 yılında Giresun’da doğdu. İşletme Fakültesini bitirdi ve İşletme Yüksek Lisans Yaptı. Halen Psikoloji Yüksek Lisans ve doktora eğitimine devam ediyor.

Bankacılık sektöründe çalıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliğinde bulundu. Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

İstanbul Beykoz’da yaşayan Ali Bilir’in ‘Geçmişten Günümüze Görele’, ‘Çeşmi Bülbüle Gizlenmiş Ab-ı Hayat Beykoz’ ve ‘Has Bahçeler Beykoz” adlı kitapları vardır. Giresun Federasyonu, sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri, sendika ve siyasi partilerin kuruluşlarında kurucu üye yöneticilik görevlerinde bulundu.

Evli ve Üç çocuk babası Bilir, TURSAB’ın Sağlık Turizm, Kültür, MİCE Komitelerinde görev yaptı.

Röportaj: Sadi Toygar - Hüseyin Odacı


Etiketler: Ali Bilir - TÜRSAB (Asya BYK) Başkan Adaylığını Açıkladı

Diğer Röportaj haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.