Bugün: 20.02.2019

Ali Zafer Topşir ile Dobra Dobra

Ali Zafer Topşir ile Dobra Dobra
Özel işleri için İstanbul’a gelen Afet İşleri eski Genel Müdür Muavini Eynesilli hemşehrimiz Ali Zafer TOPŞİR, merkezi İstanbul Gaziosmanpaşa’da olan gazete ofisimizi ziyaret etti.14.07.2012 22:00

Bir Giresunlu olarak yıllarını Ankara’da Bakanlıklara ve bürokratlara en yakın birisi olarak geçirdi. Sayın TOPŞİR’in kendisine kentsel, bölgesel ve bürokratik sorularımız oldu.

İşte cevapları……

Zeki AL: “Kaç yıldır Ankara’dasınız?”

Ali Zafer TOPŞİR: “1977’de Ankara’ya okul için gelmiştim. Okul yılları dışında 15 yıldır Ankara’da ikamet ediyorlar..

Zeki AL: “Giresun’a yakın ve komşu olan iller içinde Ordu, Gümüşhane, Trabzon, Rize lobisi ile Giresun lobisini karşılaştırabilir misiniz?”

Ali Zafer TOPŞİR: “Lobicilik önemli. Giresunluların ilgisizliğinden lobisi de yok. Muhalefet İltifata tabii. Ankara’da Giresunlu işadamı yok. Giresun’da milletvekili olarak seçilip gelenler de lobiciliğe mani oluyorlar. Bu tip faaliyetleri engelliyorlar. Giresunlu kim bir yere gelmişse kendi tırnağı ile gelmiştir.”

Zeki AL: “Türkiye’nin kalbi Ankara’da. Sizler için  “tanımadığı bürokrat” yok diyorlar. Ankara’da kaç tane Giresunlu bürokrat vardır. Bu hemşehrilerimizi Giresunluların neden çok azı tanıyor? Kimler nerelerde var?”

Ali Zafer TOPŞİR: “Sağlık Bakanlığı’nda Personel Gn. Md., Sağlık Bakanlığı’nda AB Birliği Gn. Md. Giresunlu. Orman Gn. Md. Giresunlu. Danıştay Başkanı ve Danıştay’da bir üye Giresunlu. Ceza ve Tevfik evlerinde 2 tane Daire Başkanımız var. Enerji Bakanlığı’nda bir Daire Başkanı Giresunlu, Adalet Bakanlığı Gn. Md. Muavini Giresunlu. Maliye Bakanlığı’nda Gn. Md. Muavini Giresunlu, Milli Eğitim. Bakanlığı Orta Öğretim Gn. Md. Giresunlu. Milli Eğitim Bakanlığı’nda yine Giresunlu bir Daire Başkanımız var. SSK’da Başkan Yardımcısı Giresunlu.

Zeki AL: “Son 10 içinde Giresun adına sözü geçen Sn. Nurettin Canikli dışında birine rastlamadım. Önemli bir yerde bile olan bir bürokratımıza gittiğinizde bunu Canikli çözer diyorlar. Canikli’ye bu kadar bağlanmak, Giresun’a fayda getirdi mi? Yok mu dişe dokunur başka hemşehrilerimiz. Varsa da neden kıyıda köşede saklanıyorlar. Bu vurdumduymazlığı nasıl açıklarsınız. Giresunlu bürokratlar mı beceriksiz, pısırık. Yoksa İktidar partisinin adamı olarak mı suskunlar, ya da sessiz kalmasını isteyenler mi var?”

Ali Zafer TOPŞİR: “Daha önceleri önemli yerlerde görev alan Giresunlu hemşerilerimiz oldu. Giresunlular sahip çıkmadılar. Giresun’un yapısında kendi evladına sahip çıkmamak gibi bir alışkanlık var. Eskiden de vardı. Şimdi de var. Siyasiler hemşerilerimizi korkuttular. Onun için pek öne çıkmayı istemiyorlar. “İdiler” koğuşunda yan gelip yatıyorlar.

Zeki AL: “Sayın TOPŞİR, nedir bu İDİLER koğuşu? Ve ötekiler…

Ali Zafer TOPŞİR: “Şuan atıl durumda bir sürü memur var. Boşu boşuna oturuyorlar. Bir de “İDİLER KOĞUŞU” var. Genel Müdür İDİLER, Daire Başkanı İDİLER gibi maaş alıp yatan bürokratlarımız var.

Devam edelim. Bugün koltuğa oturanlar kerameti koltuktan biliyor. Kimseye danışmıyor.

İslam’ın en iyi yöneticilerinden olan Ömer Bin Abdülaziz’in düşüncelerinden Azrail’den kaçar gibi kaçıyorlar.

Bir de kesinlikle sorgulanmak istemeyenler gurubu var.

Zeki AL: “Sizlerin makalelerini okuyoruz. Son 2 yıldır hep Giresun Üniversitesi (GÜ) üzerinde durdunuz. GÜ’deki bazı yanlış atamalardan rahatsız olduğunuzu her Giresunlu biliyor. GÜ’de nedir sizce sorun? Rektör konusu rayına oturdu mu?”

Ali Zafer TOPŞİR: “Ben ilimiz için bu uğraşları verdim. Vermeye de devam edeceğim. Giresun’da ilim yaygın olsun. İlim yuvası olsun istiyoruz. Yasal bir Rektörümüz var. Çokta güzel çalışıyor. Siyasiler engel olursa Giresun’a engel olmuş sayarım. Giresun’da nedense yapısı itibariyle insanlarında bir ilgisizlik var. 3-5 arkadaşımız Giresun için çalışıyor. Ama onlara sahip çıkan da yok. Benim GÜ ile ilgili uğraşlarımda yanımda olan olmadı”

Zeki AL: “Sizler bir zamanlar AK Parti’den aday adayı da oldunuz. Gelecekte yine böyle bir girişiminiz olur mu?”

Ali Zafer TOPŞİR: “Halkın teveccühü olursa neden olmasın! Ancak 2005’den sonra bağımsız bir yol seçtim. İnsan haklarına saygılı, Katılımcı demokrasi taraftarı, Şura ile iş yapan, Fikirlere saygı duyan,  işi ehline verme anlayışında olan bir yoldan yürüyorum.

2005 yılına kadar RP anlayışına hizmet etmeyi “dine” hizmet etmek gibi anladım.

Şu an iktidarda olanların bürokrat kesiminde hiç adamları yoktu. Mesela YÖK’te. MTA’da, KÖY HİZMETLERİ’nde, BAYINDIRLIK’ta hiç tanıdıkları yoktu. Bu arkadaşlar; işlerini biz ve bizim gibi düşünenlere getirirlerdi. 2005 yılından sonra gördüm ki tüm iktidarlar hepsi bir birine benziyor. İşler ehline değil, emredeceği kendi adamlarına veriyorlar. Bu da bana uyan bir yol değil.

Zeki AL: “Sn. TOPŞİR, ben Giresun’u el değmemiş, balta girmemiş ormana benzetiyorum. Komşu illere bakınca çok geri kaldığımızı düşünüyorum. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, turizmde, tarımda istenilen yatırımları alamadığını, istenilen hizmet pastasından yararlanamadığı görüyoruz. Önümüzdeki seçimlerde en az 3 tane Giresunlu Bakan olsa bir Rize’ye yetişmek olası değil. Başbakan geçen ay içinde Rize’de 1944 yatırımı hizmete açtığını duyunca da buraları kıskanmamak elimizde değil...”

Ali Zafer TOPŞİR: “Arazi yönünde Giresun komşularından fazla. Ancak Giresun halkı milletvekilini seçiyor. Ondan sonra da uzaktan izliyor. Halk kendi menfaatlerine olacak olayların içine bile girmiyor. Mesela Gölyanı Obası, Kümbet, Karagöller gibi muhteşem doğa güzelliklerimiz var. Sisdağı buralar dünyanın Cennet’i. Ben Sisdağı için yıllar önce teleferik ve kayak merkezi projesi hazırlamıştım. Soran olmadı. Şimdi Ayder’e, Zigana’ya, Uzungöl’e bu hizmetler yapılırken mırıldanıyorlar. İlgi yerelden gelmeli. Bence Trabzon ve Rize’yi örnek almak lazım. İllerine hizmet almak için yerelden platformlarla önce rahatsız ediyorlar. Sonra da istediklerine kavuşuyorlar.

Zeki AL: “Giresun’un en önemli STK’nın bile Giresun’a faydası yok. Ben daha bir işadamının elinden tutup Giresun’a yatırım sağlayanını duymadım. STK’nın bu sessizliği iktidar yandaşları olmalarından kaynaklanabilir mi?”

Ali Zafer TOPŞİR: “Giresun STK birbiri ile barışık değil. Ankara’da bile aynı caddede iki tane Giresun STK var. Birbirleri ile işleri olmaz. Ayrıca Giresun STK finanse eden işadamları yok. Kurumun başındakiler kendi mallarıymış anlayışı ile işlerini yürütüyorlar. Hâlbuki Giresun İnsanı özgürlüğü seviyor. Kurtuluş Savaşları’nda olduğu gibi örgütlü bir Giresun’un yapmayacağı, başaramayacağı iş yoktur.

Bir de öne çıkan Giresun STK iktidar ile hareket ediyor. Sn. Canikli baskısından korkuyorlar. İşimize engel olur korkuları var. Giresun onun için STK’da gereken hizmeti alamıyor.

Zeki AL: “Başbakan dâhil nedense Bakanlar bile Giresun’a geçerken uğruyorlar. Direkt Giresun’a gelenini görmedik. Neden dersiniz?”

Ali Zafer TOPŞİR: “İktidar Bakanları Giresunlu siyasileri ciddiye almıyor. Siyasilerin arkasında haklın olmadığını biliyorlar. Halk Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Giresunluların yatırım talepleri yok. Kendi seçtikleri insanları bile korumuyorlar. Burada bir örnek vereyim. Şengül Şahin olayı. 10 yıldır Giresun’da AK Parti adına her ilçede hizmeti var. AKP’nin her kolunda görev aldı. Giresun AK Parti örgüt oylamasında ilk sırayı aldı. Sonuçta milletvekili olacak bir sıraya konulmadı. Sn. Şengül partinin hiçbir yerinde yok! Kim arkasında durdu. Halktan tepki gösterilip Şengül Şahin hanımefendinin arkasında durulmadı. Bunu teşkilat biliyor. Bakan Giresun’a gelse ne olur, gelmese ne olur.

Zeki AL: “Giresun’da bir de ilçelerin komşu illere katılmaları konuşulmaya başlandı. Örneğin Eynesil, Piraziz, Doğankent. Şebinkarahisar’ın il olması için Kanun Teklifi veren Giresunlu ana muhalefet partili milletvekilimiz var. O da Şebinkarahisar’ı, Çamoluk’u, Alucra’yı Giresun’dan koparma peşinde. Görele Belediye Başkanı bile bir zamanlar, “Keşke Trabzon’un ilçesi olsaydık. Daha çok hizmet alırdık” diyerek serzenişte bulunmuştu. Ne dersiniz?”

Ali Zafer TOPŞİR: “Eynesil’in ileri gelenleri, önemli esnafları ve Belediye Başkanı Trabzon’a bağlanmak istiyor iddiaları var. Trabzon’a bağlanmak istemeyen Eynesilliler gurbette yaşayanlar. Doğanken Gümüşhane’ye bağlanmak isteyeceğine, Tirebolu Vilayet olsun. Gümüşhane Tirebolu’ya bağlansın. Gümüşhane Tirebolu’ya bağlanmak ister. En azından Karadeniz’e sahile ulaşır. Demiryolu da rahat rahat sahile iner. Şebinkarahisar’ın yolunu yapsınlar. Tünelini yapsınlar. Bulancak-Aydındere yolu ile sahil Sivas’a bağlanırsa, Şebinkarahisar il olmayı istemez.”

Röportaj: Zeki AL

Diğer Röportaj haberleri

  • PAYLAŞ

YORUMLAR (1)

GİRESUN ŞEBİNKARAHİSAR`A NE YAPTI BU ZAMANA KADAR ANCAK ELİNDEKİLERİ ALMAKLA YETİNİYOR ZATEN GİRESUN`LA BİR ALAKAMIZ DA YOK BİZİM GELENEK GÖRENEK SİVAS 09.03.2017 08:54

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.