Bugün: 20.02.2019

Anaforoğlu:`Söz Konusu Giresun ise Gerisi Teferruattır`

Anaforoğlu:`Söz Konusu Giresun ise Gerisi Teferruattır`
Ahmet Şenel Anaforoğlu, Giresun`a hizmet etmek için tüm Giresunluların, Giresunluluk bilinci ile hizmet yarışı yapması lazım dedi.29.08.2011 13:57

Milliyetçi Hareket Partisi eski Merkez İlçe Başkanı, 2007 milletvekilliği seçimleri MHP Giresun 2. sıra adayı, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Anaforoğlu Demir Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi sahibi Ahmet Şenel Anaforoğlu, Giresun’un ekonomik ve siyasal gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kerasus Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hakan Uğurlu’nun sorularını yanıtlayan Ahmet Şenel Anaforoğlu; “Giresunluluk bilinci ile bu şehre sahip çıkmalıyız” dedi.

Uğurlu: “Yeni oluşan parlamentonun rakamsal olarak bir önceki döneme oldukça benzediği görülüyor. Siz bir işadamı olarak bir önceki parlamentodan ekonomik beklentilerinizin karşılığını buldunuz mu? Yeni parlamentodan ulusal ve yerel ekonomi açısından ne tür bir beklenti içindesiniz?”

“OR-Gİ VE EĞRİBEL’İ SADECE RİCA ETMİYORUZ, İS-Tİ-YO-RUZ”

Anaforoğlu: “Öncelikle yapılan seçimlerin Giresunumuza, Türkiye’ye ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan diliyorum. Ben daha önceden yaptığım araştırmalar ve tahminlere dayanarak bu sonuçların böyle olacağını öngörmüştüm. Sonuçlar beni şaşırtmadı. Parlamentoya 3. sefer tek başına iktidar olarak giren AKP Hükümeti’nden büyük beklentiler içindeyiz. Biz Türkiye’nin evlatlarının dünya ölçeklerinde hak ettiği kaliteli bir hayatı yaşamalarını istiyoruz. Memleketimizde bazı sıkıntılar var ve artık bunların giderilmesini bekliyoruz. Bu arada geçen dönemlerde AKP’nin ülkemiz ve Giresun için yaptığı çalışmaları her zaman takdir ettik. Örnek vermem gerekirse demir piyasasında eskiden istikrar yoktu. AKP döneminde ticari hayatta belli bir istikrar ve güven ortamını görüyoruz. Ayrıca millet memnun ki % 50 oyu tek bir parti aldı. Hatta Giresun’da bu oran % 60’lara kadar geldi. 3 dönemdir oylarını arttırarak tek başına iktidar olan bir AKP gerçeği var ki dünya siyaset tarihinde böyle bir durum görülmüş değildir. Sayın Başbakan ve AKP’li milletvekillerimizin bu teveccühü hizmet olarak Giresun’a yansıtırlar diye düşünüyorum. Or-Gi Havaalanı projemiz konusunda Sayın Başbakan’ın bizlere bir sözü var. Bu sözün kısa sürede yerine getirilmesini bekliyoruz. Giresun’un güneyinde kalan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerimiz ile ticaretimiz yok. Bu 3 ilçemiz neredeyse Giresunluluk ruhunu kaybediyorlar. Bu ilçede hemşehrilerimize; “Nereden alışveriş yapıyorsunuz?” diye sorduğumuzda, Erzincan ve Sivas cevaplarını alıyoruz. Doğu Karadeniz’in tamamı ile ticaret yapan bir iş adamı olarak kendi ilçelerime ulaşamamak beni çok üzüyor. Buradaki sıkıntımız Eğribel Tüneli’nin henüz açılamamış olmasıdır.  AKP Hükümeti’nden Or-Gi Havaalanı ve Eğribel Tüneli’nin yapılmasını sadece rica etmiyoruz; önceliği Giresun’un menfaatleri olan bizler bu hizmetleri istiyoruz.”

Uğurlu: “Türkiye’de % 50 çıkan AKP oyu, Giresun’da % 60 çıktı. Bu tablo Giresunluların AKP Hükümeti’ni beğendiklerini mi; yoksa bir beklenti içinde olduklarını mı gösteriyor? Ayrıca AKP’nin oylarının giderek artması CHP ve MHP açısından nasıl yorumlanmalı?”

“AKP’NİN OY ARTIŞI BEKLENTİLERİMİZİ DE ARTIRMIŞTIR”

Anaforoğlu: “Bence beğeniyor ama daha da önemlisi Hükümet’ten büyük beklenti içinde olduğunu gösteriyor. Bu beklentilerin de günümüzde sadece AKP tarafından gerçekleştirilebileceğini düşünüyorlar diye yorumluyorum. CHP’nin ve MHP’nin bu noktada eksik kaldığını ve halka tam manası ile inemediklerini görüyorum. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ile seçim öncesi arkasına bir rüzgâr aldı ama seçim sonuçları beklentilerin altında kaldı. Galiba seçmen CHP’yi pek inandırıcı bulmadı. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, MHP’nin başında kaldığı müddetçe alabileceği oy budur. Bunun üstüne çıkma ihtimali yoktur. Sayın Bahçeli, siyaseti bilmiyor ve beceremiyor. Artık kendisi de bu gerçeği görmeli ve Ülkücü Camiadan helallik isteyip ayrılmayı bir erdem bilmeli. MHP Genel Başkanı’nın Türk Milleti’ne ve Türk Milliyetçilerine yapabileceği en büyük hizmet budur. 5 bin 500 şehidi olan Ülkücü Hareket, bu hizmeti kendisinden beklemektedir. Sadece kendisi de değil; O’nu başkanlık koltuğuna taşıyan ekibi ile birlikte gitmelidir. MHP, parti başkanından, belde başkanına kadar başarısızlığın sebeplerini araştırmalıdır. Devlet Bahçeli ve ekibi gitmedikçe bu seçimlerde alınan oy oranını bir sonraki seçimlerde göremezler. Seçmen MHP’nin başındakilere 12 Haziran 2011’e kadar son bir şans vermiştir. Bu şanslarını zorlamasınlar.”

Uğurlu: “Seçim döneminde AKP tarafından Giresun vaat bombardımanına tutuldu. Yıllardır yapılmayan yatırımların hepsinin yapılacağı sözü verildi. Örneğin, Or-Gİ Havaalanı’nın temelinin 15 Temmuz 2011’de atılacağı söylendi. Ama daha önceden de 3 sefer tarih verilmişti. 15 Temmuz 2011 olarak verilen 4. tarih hakkında ve diğer yapılmayan yatırımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Giresun, AKP tarafından ihmal ediliyor mu?”

“GİRESUN’UN KAN KAYBINA MÜDAHALE EDİLMELİ”

Anaforoğlu: “Eğer Giresun, ihmal edilirse ve verilen sözler tutulmazsa önümüzdeki seçimlerde AKP Giresunlular tarafından ihmal edilir. Ben bu sözlerin tutulmasını başta Başbakan’dan ve iktidar partisinin Giresun’dan çıkardığı 3 milletvekilinden istiyorum. Bu yatırımlar Giresun’un olmazsa olmazıdır. Çünkü Giresun sürekli göç veren ve kan kaybeden bir şehir. Bunun önlenmesi için işsizliğe çare bulunmalı ve yatırımların gelmesi sağlanmalıdır. Ayrıca limanımızın aktif olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. Giresun’un bölgesel teşvike de ihtiyacı var.”

Uğurlu: “Giresun 5 milletvekili çıkarma hakkından fire vererek 4 milletvekilliğine düştü. 2007 seçimlerinde AKP 3, CHP 1 ve MHP 1 milletvekili çıkarmıştı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde AKP ve CHP milletvekili sayılarını korurken, MHP Giresun’dan milletvekili çıkaramadı. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?”

“MURAT ÖZKAN, AHMET ANAFOROĞLU İSMİNİN ALTINDA EZİLMİŞTİR”

Anaforoğlu: “Ben MHP Giresun Merkez İlçe eski Başkanı ve 2007 seçimleri MHP Giresun 2. sıra milletvekili olarak o dönemde milletvekili seçtirdiğimiz kardeşimiz Murat Özkan’ı ikaz ettim. Atasözünde derki; ‘Perşembe’nin gelişi, Çarşamba’dan belli olur.” Sayın Özkan’a; “Yanındaki adamlarla gezmeye devam ettiğin müddetçe Milliyetçi Hareket’i Giresun’da bitirirsin. Kendini Kaymakam, seçmeni de mahiyetinde ve emrindeki memurlar olarak görme. Bu şekilde siyaset olmaz” diye uyarıda bulundum. Kendisine rakip olarak gördüğü için ikazlarımıza itibar etmedi. Murat Özkan’ın yanındaki adamların benimle meseleleri tamamen kişiseldir. Benim MHP Giresun Merkez İlçe Başkanlığı yaptığım dönemde bu adamları partiden uzaklaştırdım. Bu kişiler MHP’ye yakışacak şahsiyetler değildir. Kimi siyasi olarak, kimi ahlaken, kimi de ticari olarak itibarını kaybetmiş insanlardır. ‘Kılavuzu karga olanın, burnu pislikten çıkmaz’ derler. Murat Özkan da bu adamları kılavuz gördüğü için bu sıkıntıları yaşıyor. Birkaç tanesini tenzih ederek söylüyorum, seçim döneminde yanında gezen insanlara bakmak lazım. Bu insanlarla gezdiğiniz müddetçe siyasette başarılı olma şansınız yoktur.

Murat Özkan’a gittiği her yerde Ahmet Anaforoğlu ismi soruldu. Sayın Özkan, Ahmet Anaforoğlu isminin altında ezilmiştir. Sıktığı her elde kendisine; ‘Ahmet Anaforoğlu nerede? Neden yanında değil? Git Ahmet Bey’den özür dile ve helallik al’ denmiştir. Ama Murat Özkan nefsini ve kibrini ayaklar altına alamadı. Ben Murat Özkan’a; “Ahmet Anaforoğlu olmasa sen köyüne muhtar olamazsın. Sana acıyorum” demiştim. Allah kimseyi Murat Özkan’ın durumuna düşürmesin. Şu anki düştüğü duruma üzülüyorum. Ben ondan 2 yaş büyük biri olarak abilik vazifemi yerine getirdim. Ben Murat Özkan’ın siyaseten abisiyim. Murat Özkan’ın siyaseti benden öğrenmesi lazımdı. Sayın Özkan; ‘Ben siyasetin ilmini yaptım’ dedi ama siyaset okulda değil; halkın ve seçmenin içinde öğrenilir. Siyaset milletle yapılır. Yetki aldığınız milleti tanımazsanız, hele ki bu millet Giresunlu ise adamı bunun hesabını sorar. Zaten 12 Haziran’da bunun hesabı soruldu. Sayın Özkan; ‘Sayın Anaforoğlu’nun 50 oyu var. Fazla büyütülecek bir durum yok’ demişti. Ama Ahmet Anaforoğlu’nun eşi, dostu ve sevenleri kaç oyu olduğunu Murat Özkan’a göstermiştir. Netice itibari ile rüzgâr eken Sayın Özkan, fırtına biçmiştir. Murat Özkan’la görülecek bir hesabımız vardı. O hesabı 12 Haziran’da gördük. Murat Özkan Devlet bavulu ile geldi. Devlet Bahçeli’nin bana emaneti idi. Sayın Devlet Bahçeli, Murat Özkan’ın 1. sırada olması için bana ricası oldu. Bunu emir kabul ettim. Koltuk sevdası olan biri değilim. Onu seçtirdim ama abisini tanımadı. 2011’de ise bavulu ile gönderdim. Murat Özkan ve Devlet Bahçeli Ahmet Şenel Anaforoğlu’nun kim olduğunu öğrenmiş oldu. Murat Özkan ve Murat Özkan’ı Giresun’a gönderen adam benim inandığım hareketin mensubu olamaz. Murat Özkan’ı buraya gönderen adam yani Devlet Bahçeli denen zat, yanındaki adamları tanımıyorsa, yanındaki adamların ne halt yediğini bilmiyorsa benim hareketimin lideri olamaz. 5 bin 500 şehit vermiş Ülkücü Hareket’in lideri Devlet Bahçeli olamaz. Devlet Bahçeli bizi figüran zannetti. Biz figüran değiliz. Bizlerin nasıl birileri olduğumuzu, ülkücülerin nasıl karakterde olduğunu zamanla öğrenecektir. Yapılması gereken Devlet Bahçeli’nin bu hareketin başından bir an önce gitmesi hayırlı olacaktır. Devlet Bahçeli; ‘Ben başarılıyım’ diyor. Eğer Sayın Bahçeli bu hareketi bitirmek için bir görev aldıysa çok başarılı bir şekilde görevini yapmaktadır. Ama Sayın Bahçeli şunu iyi bilsin ki, Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in bozkurtları Ülkücü Hareketi bitirmeye yönelik bu çabayı durdurmak için tüm gücü ile mücadele edecektir.”

Uğurlu: “2015 yılında yapılacak milletvekili seçimlerinde kendinizi MHP listesinde görüyor musunuz? Görüyorsanız hedefiniz 1. sıra mı?”

“MHP’NİN OY KAYBININ HESABINI SORACAĞIZ”

Anaforoğlu: “Ben 2007 yılında yapılan seçimde Giresun halkına sordum. Bana Ankara’da Giresun’un hizmetkârı mı ol diyorsunuz; yoksa organize sanayide işinin başında mı ol diyorsunuz? Giresunlular beni seçim sonuçları ile iş adamı olarak görmek istediklerini belirttiler. Ama millet beni siyasette bir yerde görmek isterse ben bunu emir kabul ederim. Söz konusu Giresun ise, gerisi teferruattır. MHP Giresun İl Başkanlığı beni partiden ihraç ettiğini açıklamıştı. Beni ancak kâğıt üzerinde ihraç edebilirler. MHP’den beni atmak ne kimsenin haddidir, ne de kimsenin hakkıdır. Murat Özkan ile etrafındaki çantacı, yağcı ve fotoğrafçı ekibi bizim tapulu arazimize bir gecekondu yaptılar. Biz o gecekonduyu yıktık. Murat Özkan ve etrafındaki 3 gruba ayırdığım ekibinin dönemi 12 Haziran seçimleri sonucunda bitmiştir. Ben MHP’de aktif görev alsam da almasam da ben ve arkadaşlarım MHP’nin küçülmesine müsaade etmeyeceğiz. Herkes aklını başına alsın. Çünkü bu işin bir bedeli var. Bedeli ağır olur ve bedelini öderler. Sonra; ‘Ahmet Anaforoğlu keşke bunu bize söyleseydin ve uyarsaydın’ demesinler. Şimdiden uyarıyorum. 2002 yılında Merkez İlçe Başkanı olduğum dönemde sloganım şuydu: ‘Hareket, harekete geçiyor.’ Eğer 2011’de görev verirlerse sloganım şu olacak: ‘Nerede kalmıştık? Eğer göreve gelirsem Murat Özkan ve yanındaki adamları partiye yaklaştırmayacağım. Hatta üye bile olamayacaklar. Onların bu partiye yaptığı ihanetin hesabını soracağım. % 16 oy ile bıraktığım MHP’yi % 11’e düşürdüler. Benim görevden ayrılmamla 13 bin oy kaybı yaşanmıştır. Eğer bu oy kaybı yaşanmasaydı MHP Giresun’dan milletvekili çıkaracaktı.”

Uğurlu: “Bir önceki röportajımızda, ‘Giresunlu milletvekillerinin bu memlekete borcu var’ demiştiniz. Geçen dönem milletvekillerinin Giresun’a borçlarını ödediğini düşünüyor musunuz?”

“GİRESUNLULUK BİLİNCİNİN GELİŞMESİ LAZIM”

Anaforoğlu: “Geçen dönemden sadece Nurettin Canikli kaldı. Sayın Canikli, kişisel birikimi ve parti içindeki durumu itibari ile Giresun için bir kazançtır. Biz Nurettin Bey’den büyük hizmetler bekliyoruz. Hizmetlerin geleceğine inancım tamdır. Mehmet Geldi de iyi bir siyasetçidir. Ondan da hizmetler bekliyoruz. Adem Tatlı bir önceki dönemde gene milletvekiliydi. O da tecrübeli bir kişidir. Bu dönem görev alamayan arkadaşlarımız da ellerinden geldiğince Giresun’a hizmet etmeye çalıştılar. Onlara da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Giresunluluk bilincinin gelişmesi için arkadan çekmek yerine arkadan itmeyi öğrenmemiz lazım. Giresun’un gelişebilmesinin anahtarı budur.”

Uğurlu: “2007 yılında 71 milletvekili çıkaran MHP, 2011 yılında 53 milletvekili çıkardı. Bunun aksine bölücü terör örgütünün siyasi ayağı diye nitelendirilen BDP 2007 seçimlerinde 27 milletvekili çıkarırken, 2011 seçimlerinde 35 milletvekili çıkardı. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü savunan MHP’nin düşüşünü ve BDP’nin yükselişini nasıl yorumluyorsunuz?”

“BDP TEHDİTLE ALDIĞI OYLARI SİYASİ BAŞARI ZANNEDİYOR”

Anaforoğlu: “MHP’nin düşüş sebeplerini zaten hepimiz biliyoruz. Devlet Bahçeli’nin Murat Özkan gibi adamları hemen hemen her ilde 1. sıraya yerleştirmesi ile MHP bugünkü başarısızlığı yaşamaktadır. Bölücü örgüt pkk’nin siyasi ayağı olan BDP’nin yükselişine ben  yükseliş demiyorum. Çünkü tehdit ve baskı ile alınmış oyların siyasi tercih olarak kabul görmesi mümkün değildir. Sadece devletin gücünü hissettirmesi ve vatandaşını teröristlere ezdirmemesi gerekir. Kimse bizi Türk, Kürt, Boşnak, Çerkez diye ayrıştırmaya çalışmasın. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının bir adı vardır. O da Türk Milleti’dir. Kendini Kürt olarak gören kardeşlerime şunu söylüyorum. Siz ne kadar Kürt’seniz, ben de o kadar Kürt’üm. Ben ne kadar Türk’sem, siz de o kadar Türk’sünüz. Benim Giresunlu dedem ile Diyarbakırlı Kürt kardeşimin dedesi kefensiz ve koyun koyuna beraber şehit düştüler. Biz bu ülkeyi dedelerimizin kanları ve canlarını feda etmesi ile kazandık. Şimdi bizi kim ayrıştırabilir? Doğu’da ve Güneydoğu’da bazı batılı güçler ve onların içimizdeki işbirlikçileri bizi ayrıştırma gayretleri içindeler ama buna kimsenin gücü yetmez.

Türk milleti 17 devlet kurmuştur ve bu Cumhurbaşkanlığı forsunda da belirtilmiştir.16 yıldız ve ortada büyük yıldız Türkiye’yi temsil etmektedir. 16 Türk devleti maalesef tarihin çeşitli dönemlerinde yıkılmıştır. Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş; ’17 Türk devleti kurduk diye gurur duyuyoruz ama 16 Türk devleti neden yıkıldı diye düşünmüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizim son şansımızdır. Eğer 17. Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti yıkılırsa emperyalist batılı güçler 18. Türk devletinin kurulmasına müsaade etmeyeceklerdir ’ demiştir. Bu çok önemli bir konudur. Türk Milliyetçileri, Türkiye Cumhuriyeti’ni ne pahasına olursa olsun koruyacaklardır. Kimse Türk Milliyetçilerinin sabrını zorlamasın. Sabrı zorlanırsa bu işin sonu pahalıya patlar. Herkes akıllı olsun. Kendi kafasına göre haritalar çizen adamların bu ülke toprakları üzerinde yaşamalarına müsaade etmeyeceğiz. Amerika dediğimiz ülkenin şurada 200 yıllık tarihi var. Bize adamlık taslamasınlar. Üzerimize gelirlerse biz kendimizi tanıtmasını çok iyi biliriz.”

Uğurlu: “Organize Sanayi Bölgesi’nin özellikle yolları kötü durumda olduğu görülüyor. Bu yolların iyileştirilmesi için beklentileriniz nelerdir?”

“SAYIN VALİMİZİN DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Anaforoğlu: “Yol konusunda sıkıntılarımız var. Bölgemiz genel manada uygun bir yer değil. Ama geri dönüş olamayacağına göre buranın iyileştirilmesi gerekmektedir. Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin, Organize Sanayi Bölgesi’nin daha iyi hale getirilmesi için tüm desteğini göstermiştir. Valimiz yolların durumunu bizzat görme imkânı buldu ve yolların yapılacağı sözünü verdi. Yeni seçilen AKP’li ve CHP’li milletvekillerimiz de beni ziyaret ettiler. Yolların yapımı konusunda hemfikir olduk. Bu yolların Giresun Organize Sanayi Bölgesi’ne yakışmadığı ortadadır. İl dışından gelen misafirlerimiz buranın yollarını görünce; ‘Böyle Organize Sanayi Bölgesi mi olur?’ diyerek şaşkınlıklarını belirtiyorlar. Ben de bundan dolayı mahcubiyet yaşıyorum. Bu yolların yapılacağına dair Sayın Valimiz ve milletvekillerimiz adına ben söz verdim. Ben kendilerine bu konuda güveniyorum. Sayın Valimiz; ‘Giresun’a abilik yapacağım’ diyerek bizlere söz verdi. Biz de kendisinden Giresun’a abilik yapmasını bekliyoruz. Buna inancım tamdır. Bu arada Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin’in eşi Melahat Şahin’e de maddi ve manevi açıdan zor durumda kalmış Giresunlulara gösterdiği destek ve Deniz Yıldızı Derneği’ndeki aktif çalışmaları için teşekkür ediyorum ve saygılarımı sunuyorum. Melahat Hanım bizim hemşerimizdir. Doğal olarak Sayın Valimiz de bir bakıma Giresun’un damadıdır. Bu vesile ile Sayın Valimizin bizlere her türlü desteği göstereceğini düşünüyorum. Belediye Başkanımız Kerim Aksu’yu da çok takdir ediyorum. Tüm gücünü Giresun’a faydalı olmak için harcıyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca Titanik Oteller sahiplerinden Naim Aygün; ‘Or-Gi Havaalanı yapılsın. Ben de Giresun’a 5 yıldızlı otel yapacağım’ diye söz vermişti. Giresunlu söz verdi mi sözünde durur. Biz de Sayın Aygün’den bu yatırım müjdesinin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Naim Aygün gibi gerçek Giresunluların, Giresun’a yatırımlar getirmesi Giresun’a bir vefa borcudur.”

Diğer Röportaj haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.