Bugün: 20.02.2019

Lokman Ayva: “Giresun’a Hayranım”

Lokman Ayva: “Giresun’a Hayranım”
TBMM’de 22. ve 23. dönem İstanbul Milletvekilliği yapan Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı görme engelli Lokman Ayva; “Giresun çok özellikleri olan ve bu özelliklerini misafirlerine eksiksiz sunan hayran olduğum bir şehir” dedi.26.03.2015 11:03
Gurbetçi Giresun Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve TRT Haber Giresun Temsilcisi Ethem Bakar’a özel bir röportaj veren Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva; “Giresun ve Giresunluları hayranlıkla takip ediyorum” dedi.

Türkiye’nin en uzun yaşayan insanlarının şehrinin Giresun olmasının tesadüf olmadığını söyleyen Lokman Ayva; “Giresun’un havası, suyu, özellikle vejetaryen mutfağı, insanların hayata pozitif bakması; yaşama süresine büyük katkı yapıyor. Karadeniz’in kıyısındaki bu güzel şehrimizin taze balık ve deniz ürünleri ile besleniyor olması da bu süre ile çok alakalı diye düşünüyorum.

Tabi biz Beyaz Ay Derneği olarak bu uzun yaşam süresinin önemli bir kısmını aslında engelli olarak geçirecek uzun yaşayan hemşerilerimize nasıl rahat yaşatırızı düşünmek zorunda hissettik. Bu kapsamda Giresun Üniversitesi ve Giresun’da kurulu sivil toplum örgütleri ile Beyaz Ay Derneği olarak bir panel ile ‘Yaşlılar Engelli, Engelliler Yaşlı Oluyor’ paneli ile anlatmaya çalıştık. Aslında uzun yaşayan hemşerilerimiz teknik olarak aynı zamanda kısmi engelli oluyor. Birçoğu görme azlığı, yürüme ve hareket kısıtlığı çekiyor. Bu da yaşam kalitesini azaltıyor. Biz bu panel ile Türkiye çapında bir ilki Giresun’da gerçekleştirdik. Yaşlıları Engelli, Engellileri de Yaşlılar sınıfında ilk defa yaşam ortaklığı ile tanıştırdık. Bu başarılı çalışma büyük bir ihtimalle Giresun’dan başlayarak bütün Türkiye’ye örmek olacaktır.” dedi.

Haber: Ethem Bakar - www.gurbetcigiresun.eu


Etiketler: Lokman Ayva: “Giresun’a Hayranım”

Diğer Röportaj haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.