Bugün: 26.05.2019

Giresun Mimar Sinan Anadolu Lisesi ‘Dikensiz Gül’ Filmiyle Türkiye Birincisi

Giresun Mimar Sinan Anadolu Lisesi ‘Dikensiz Gül’  Filmiyle Türkiye Birincisi
Mimar Sinan Anadolu Lisesi 'Dikensiz Gül' adlı kısa filmle katıldıkları Liseler Arası 5. FilmMich Kısa Film Yarışması’nda Türkiye Birincisi; 11'inci Gençliğin Gözünden Hoşgörü konulu kısa film yarışmasında ise Türkiye ikincisi oldu.23.05.2018 21:24
Okulun Sinema Kulübü sorumlusu ve filmin başrol oyuncusu Sinan KOCA ile Öğrenci Ahmethan FAT düzenlenen törenlerde ödüllerini aldılar.

Özel Saint Michael Fransız Lisesi’nin bu yıl 5.’sini düzenlediği FilmMich Kısa Film Yarışması’nda birincilik ödülü Giresun Mimar Sinan Anadolu Lisesi’ne geldi.Bu kapsamda düzenlenen törende dereceye girenlere ödülleri ünlü Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’lauzun yıllar çalışan Görüntü YönetmeniSadık İncesutarafından verildi. Filmi çok beğendiğini söyleyen İncesu; “Yapmış olduğunuz filmle gençlerin eğitime olan bakış açılarını böyle güzel yorumladığınız için sizleri bir kez daha kutluyorum.” dedi.

‘HOŞGÖRÜ’ TEMALI YARIŞMADAN TÜRKİYE İKİNCİLİĞİ

İkinci ödül töreni ise Kültür Bakanlığı ve Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün liseler düzeyinde düzenlediği 11. Gençliğin Gözünden ‘Hoşgörü’ Temalı Türkiye Liseler Arası Kısa Film Yarışması’ndan geldi. Ödül töreni, Sinema Genel Müdürlüğü Prof. Dr. Ali Fuat Başgil Salonu’nda, 9 Mayıs 2018 Çarşamba günü, saat 10.30’da gerçekleştirildi.

Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun, Başkent Üniversitesi’nin ve Özel Arı Okulları’nın destekleri ile gerçekleştirilen törene Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ömer Ümran Özdenören, İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Şube Müdürü Şerafettin Delialioğlu, Başkent Üniversitesi’nden Jüri Üyeleri, Özel Arı Okulları Müdür Yardımcısı, Okul Müdürleri, misafir yönetmen öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nden ve Başkent Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyeleri’nden oluşan jüri, ilk elemede yarışacak film sayısını 20'ye indirdi. Daha sonra ilk 10'a giren filmler tespit edildi.

‘Dikensiz Gül’ adlı filmle yarışmaya katılan Mimar Sinan Anadolu Lisesi Türkiye ikincisi oldu. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Sinan KOCA’nın koordinatörlüğünde çekilen filmin yönetmenliğini öğrencilerden Ahmethan FAT yaptı. Aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olan Sinema Kulübü danışman öğretmeni Sinan KOCA; “Filmde eğitim gerçeğimizle idealleri arasında gelgitler yaşayan bir öğretmenimizin iç hesaplaşması var. Öğretmenimiz sonunda, empati kurarak öğrencilerin halinden anlayacak ve onlara hoşgörüyle yaklaşacak. Aynı eğitimi aslında sanatçı yönüyle de verebileceğini anlayacak.” dedi.

Etiketler: Giresun Mimar Sinan Anadolu Lisesi ‘Dikensiz Gül’ Filmiyle Türkiye Birincisi

Diğer Sanat haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.