Bugün: 17.01.2021

“Çiftçimizi Kurtaramazsak Güvenliğimiz Tehlikeye Girer”

“Çiftçimizi Kurtaramazsak Güvenliğimiz Tehlikeye Girer”
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, çiftçilerimizin büyük sıkıntılar içinde olduğunu belirterek,...11.01.2021 22:21
...bu sorunların yakın zamanda çözülmemesi durumunda ülkemizin gıda arz güvenliğinin tehlikeye girebileceği uyarısında bulundu.

Genel Başkan Erbakan, ülkemizde stratejik konumdaki tarım sektöründe Covid-19 salgınının da etkisiyle yaşanan sıkıntılara dikkat çekti, çözüm önerileri sundu.

“ÇİFTÇİNİN TOPLAM BORCU 134 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI”

11 Kasım 2020 tarihinde kabul edilen ‘7256 sayılı Kanun’la, vadesi geçtiği halde ödenmemiş olan bazı kamu alacakları yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Fatih Erbakan; tarım, hayvancılık ve ormancılık ile iştigal eden çiftçilerimizin kredi borçlarının sadece bunlardan ibaret olmadığı belirtti:  

“2020 Ekim ayı itibariyle çiftçilerimizin bankalara 125 milyar lira ve tarım kredi kooperatiflerine 9 milyar lira olmak üzere toplam 134 milyar lira kredi borcu bulunmaktadır. Bankalara olan 125 milyar liralık kredi borcunun 75 milyar lirası Ziraat Bankası tarafından kullandırılmıştır. Ziraat Bankası 75 milyar liralık krediyi yaklaşık 685 bin çiftçiye kullandırmıştır.”

“ÇİFTÇİLERİMİZ AĞIR BORÇ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR”

Tarım sektörünün girdi maliyetleri ciddi oranda arttığını ifade eden Genel Başkan Erbakan; “Bu artışta döviz kurlarının çok önemli rolü vardır. Buna mukabil tarımsal ürün fiyatlarında maliyetlere kıyasla çok daha az artış olmuştur. Çiftçilerimiz çok ağır bir borç baskısı altında ezilmektedir. Döviz kuru artışına bağlı olarak besicilikte meydana gelen yüksek girdi maliyetlerinden dolayı kırmızı et ve süt üreticileri de çok zor durumdadır. Artan maliyetler ürün fiyatlarına yansıtılamıyor. Kesilen süt hayvanları nedeniyle hayvan sayımız her geçen gün azalıyor.”

“HACİZLER DURDURULSUN, YENİ FAİZSİZ KREDİLER VERİLSİN”

“Tarım ve hayvancılıkta ithalatı kolaylaştırma ve teşvik yerine, yerli üretimi kolaylaştırıp teşvik etmeliyiz.” diyen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, stratejik konumdaki tarım sektörü ile ilgili çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

*Çiftçilerimizin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının “faizsiz olarak en az beş yıllık bir vadeye yayılması” hayati önem arz etmektedir. Özellikle Ziraat Bankası borçlarının yapılandırma kapsamına alınması çok önemlidir çünkü çiftçilerimizin toplam borcunun yarıdan fazlası Ziraat Bankası’nadır.

*Çiftçinin traktörüne, hayvanlarına uygulanan ve üretim aracını elinden alan haciz işlemleri derhal durdurulmalıdır.

*Tarımsal üretime devam için de, çiftçiye faizsiz yeni işletme kredileri açılması gereklidir.

*Tarımda kullanılan mazottan alınan vergi sıfırlanmalıdır.

*Çiftçimize ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza tüm üretim girdileri Devlet teşviğiyle, en uygun şartlarda verilmelidir. Tarım üretimine konulan tüm kotalar acilen kaldırılmalıdır. Aksi takdirde gıda arzımızı teminat altına alamazsak, bir kriz anında aç kalırsak, İHA’larımız, tankımız, topumuz, tüfeğimiz bizi kurtaramaz.”


Etiketler: “Çiftçimizi Kurtaramazsak Güvenliğimiz Tehlikeye Girer”

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.