Bugün: 19.07.2019

“Hukukun Üstünlüğü Ayaklar Altına Alındı”

“Hukukun Üstünlüğü Ayaklar Altına Alındı”
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.11.07.2018 02:00
Tığlı, hukukun üstünlüğü ilkesinin önemine dikkat çekerek, adaletin toplumsal huzurun baş aktörü olduğunu vurguladı.

Son dönemde hukukun AK Parti iktidarına muhalif olan tüm seslerin susturulması için bir alet konumuna getirildiğini kaydeden CHP Milletvekili Tığlı, “Yasama, Yürütme ve Yargı’nın birbirinin içine girdiği, yani güçler ayrılığı ilkesinin yok edildiği, tüm yetkinin tek bir kişinin elinde toplandığı, Yargı mensuplarının cübbelerini tek bir kişinin karşısında iliklediği, Yargı’da sürgün tehditlerinin yer aldığı, atama torpillerinin havada uçuştuğu, talimatla kararların verildiği karanlık bir dönemden geçiyoruz. Hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınmış, üstünlerin hukuku yaşanır kılınmıştır. Adalet, oluşturulan adalet saraylarının içine hapsedilmiş, ‘Taraf olmayan bertaraf olur’ söyleminin hizmetine sunulmuştur. Hukuk, hak ve adaleti sağlamak yerine, adında adalet olup özünde adaletsizliklerin yaratıcısı olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hizmetine sunulmuştur. AKP’ye muhalif olan tüm seslerin susturulması için bir alet konumuna getirilmiştir.” dedi.

Tığlı, açıklamasının devamında, hukukun bir gün herkese gerekeceği gerçeğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi, sadece birileri için değil, herkes için adaleti yaşanır kılacaktır. CHP iktidarında yandaş değil, vatandaş olacaktır. Hakimler, savcılar ve tüm adalet savunucuları, kimsenin önünde cübbelerini iliklemeyecek, kimseden talimat almayacak, güçler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü ilkeleri bağlamında sadece hukuk ve vicdan ile karar vereceklerdir.”

Etiketler: “Hukukun Üstünlüğü Ayaklar Altına Alındı”

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.